Teknoloji

Yerli Otomobiller Hazır

Yerli Otomobiller Hazır

Türkiye, yerli otomobil üretiminde hızla yol alıyor. TÜBİTAK’ta hazırlanan yerli otomobile ait 3 modelin test çalışmaları önceki gün başladı. Otomobiller nasipse 2020 öncesinde yollara çıkacak.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yerli otomobile ilişkin 3 prototipin şu anda TÜBİTAK’ta hazır olduğunu ve test çalışmalarının önceki gün itibarıyla başladığını bildirdi.

Işık, Bakanlıkta düzenlenen Türk Tasarım Danışma Konseyi 12. Toplantısı’nda gazetecilerin sorularını cevaplandırdı. Bir basın mensubunun yerli otomobil konusunda gelişmelerin ne durumda olduğunu sorması üzerine Işık, önceki gün TÜBİTAK Gebze yerleşkesindeki Marmara Araştırma Merkezi’nde (MAM) bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti: “Üretilen üç modeli bizzat ben kendim de gördüm, hatta test ettim. Bugüne kadar otomobildeki TÜBİTAK’ın birikimi bu araçlar üzerinde uygulanacak. Her alanda bu prototiplerin geliştirilerek, 2020 öncesinde inşaallah başta ülkemiz kullanıcısı olmak üzere bütün dünya kullanıcılarına olabilecek en iyi, en uygun ve en ekonomik şartlarda sunulması için çalışma yürüyecek. Şu anda 4 prototipin 3’ü hazır, testler başladı.”

Dördüncü prototiple ilgili bazı değişiklikler yapıldığını belirten Işık, “Özellikle bizim arzu ettiğimiz teknolojiyle, elimize gelmesi noktasında da bazı çalışmalar yürüyor. O da zannediyorum bir-iki ay içinde gelmiş olur” şeklinde konuştu.

kaynak: diriliş postası

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top