Sultangazi

Yeni Türkiye Yolunda Kürt Realitesi

Yeni Türkiye Yolunda Kürt Realitesi

Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneği (AKYAD) ve Beyaz Hareket Derneği’nin  Eyüp Kültür Merkezi’nde birlikte organize ettiği  “Yeni Türkiye Yolunda Kürt Realitesi” konulu panelde AK Parti’nin genel seçimlerdeki oy kaybı ve seçim sonuçları değerlendirildi.

kürt realitesi  (2)

Panele AK Parti MKYK Üyesi Ömer Bolat, AK Parti 25. Dönem İstanbul Milletvekil aday adayı Mehmet Düzen, Gazeteci Yazar Koray Kamacı, Ekonomist Gencay Coşkun, Sosyolog Yazar İsmail Öz, Selahaddin Eyyubi Eğitim Ve Hizmet Vakfı Başkanı Selahaddin Kurutkan, Av Haki Baran, Hukukçu Orhan Aydın, ADIFED Genel Sekreteri Süleyman Alpaydın, AKYAD Sekreteri ve Yusufhanlılar Derneği Başkanı Mehmet Karakuş, Dünya Karate federasyonu Türkiye Başkanı Zülfükar Yeşil ,Adıyamanlı işadamları ve siyasetçiler katıldı.

kürt realitesi  (14)

Sunuculuğunu AKYAD Başkan Yardımcısı Ahmet Süt’ün yaptığı panelde, genel seçim sonuçları ve seçmenin siyasi partilere nasıl bir  mesaj vermek istedikleri değerlendirildi.

Panele AK Parti MKYK Üyesi Ömer Bolat, genel seçimlerden birinci parti olarak çıktıklarını ama oy kaybı yaşadıklarını belirtti. Sonucun başarı olduğunu fakat AK Parti’ye karşı başlatılan karalama kampanyaları nedeniyle yaşanılan oy kaybının değerlendirilmesi gerektiği ve istikrarın devamı için yapılması gereken çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

AK Parti 25. Dönem İstanbul Milletvekil aday adayı Mehmet Düzen, ‘Bu seçim, klasik bir seçimden çok 2023 Türkiye’sine ne kadar hazırız sorusuna bir cevap şeklinde gelişti.

Dış basının ve aktörlerin ülkemizin geleceğiyle ilgili stres ve gayretleri hem şaşırtıcı hem de düşündürücüydü.

Günümüzün konusuna gelince,

Ak Parti kuruluşundan beri kendine has değerleri olan ve bu değerlere bağlı siyaset kültürünü inşa etmiş bir siyasi örgüttür. Maruz kalınan her yaptırım ve zorluklara karşı her zaman vatandaşının desteğini yanında hissetmiş ve güçlenerek yoluna devam etmiştir.

Ancak, son dönemde yaşanan gelişmeler Ak Parti kültürünü ve yükseliş sürecini sekteye uğratmıştır. Ak Parti’nin taraftar sayısı 50%’lere varınca ister istemez maskeli, dünü olmayan, menfaatçi yani kısacası Ak Parti’nin örgüt kültürüne uymayan kesimlerin istismarına uğramıştır.

Bu istismarlara uğrayanların bir tanesi de Kürt gönüldeşleri. Bu kardeşlerimizin tepki şeklini beğenmemekle birlikte aynı zamanda haklı sebepleri olduğunu da kabul etmekteyim.

Bu kardeşlerimizin son 15 yıldır her türlü zorluğa rağmen verdikleri desteklerden ötürü bir Ak Partili olarak hakaret yerine teşekkürü bir borç bilirim.

Son dönemde medya da bu kardeşlerimize yönelik Hain, Nankör yakıştırmasını yapanları da Hain ve kişiliği satılmış olarak görmekteyim.

Çünkü bu kardeşlerimiz uzun yıllardır umut etmiş, gönül vermiş ve desteklerini her türlü zorluğa rağmen icra etmişlerdir. Ve bu sert tepkinin sert bir dönüşünün saklı olduğuna da yürekten inanmaktayım.

Türkiye üzerine yapılan Bölgesel Operasyonlara baktığımız zaman Doğu’dan Batı’ya doğru Ekonomik temelli ve Güney ve Doğu Anadolu’da ise etnik temelli olduğunu görmekteyiz. Nasıl ki Ortadoğu da mevsimsel temellere dayandırılıyorsa..

Türkiye’nin hızlı yükselişi tabiki başkalarının menfaatlerine ters düşüyor ve onlar da her türlü engellemeye başvuruyor biliyoruz.

Ama buna sığınarak ancak KAYBEDERİZ.

Türkiye’nin her bölgesinde farklı bir SİYASET KÜLTÜRÜ vardır.

Kürt siyaset kültürü’ de bunlardan bir tanesidir. Bu kültür de;

-Dünü Dedesi- Günü Babası-Yarını Kendisi olan bir gelenek mevcut. Yani toplumsal aktörler hal, hareket ve icraatlarında Dedelerinin şerefi, Babalarının Gururu ve Kendilerinin Onurlarını göz önüne alırlar.

-Bu aktörler, hizmet ircaa ederken önce Allah’ın adaletine bakar sonra etrafına sorar ve toplumun yararıyla en çok örtüşeni yaparlar. Yani, akrabalıkları menfaat üzerine inşa edilmemiştir.

-Geçmişten günümüze bu aktörler rant elde etme yerine hep iflasa maruz kalmışlardır.

– Bizim coğrafyadaki insanlar gruplar vs Dünü olmayana DANIŞMAZ, güvenmediğini içine sokmaz, GÖREV vermez. Toplumuna zarar verebilir diye tedbir arttırır.

Çok uzatmadan birkaç soruyla bitirmek istiyorum….

-Son iki dönemdir yapılan teşkilat ve milletvekili tercihlerinin % kaçı bölgemizin siyaset kültürünü taşımaktadırlar?

-15 yıldır Barış huzur, refah ve kardeşlik umuduyla destek veren ve son demokratik tercihlerinde denize düşen yılana sarılır misali kamikaze yapan kardeşlerimi kaderlerine terk mi edeceğiz?

Hain vs deyip tamamen uzaklaştıracak mıyız?

Yoksa,  özeleştri yapıp bundan dersler çıkarıp daha Güçlü Bir Türkiye için mi çalışacağız?

Benim kişisel görüşüm, Tüm Türkiye ile bütünleşmiş ve hiçbir pisliğe bulaşmamış bu ve benzeri kardeşlerimizle ancak toplumsal barış, hedefler gerçekleşecektir.

Parçala-Dağıt ve Yut stratejilerine izin vermedik, vermeyeceğiz’ dedi.

DSC_6404

AKYAD Sekreteri ve Yusufhanlılar Derneği Başkanı Mehmet Karakuş: Biz AK Parti yi eskiden de destekledik şimdi de destekliyoruz. Ümmetin tek umudu ve demokratikleşme gibi sebeplerle bunu yaptık. Demokratikleşmedeki hata Kürt hareketinin temsilcisinin Pkk olarak algılanması ve masaya bu şekilde oturulmasıdır. Bizim haklarımızı bir terör örgütü savunamaz. İkinci sebep ise teşkilarlardakibozulmadır.Teşkilatlara giren peşkeşçilerdir.

Gazeteci-Yazar Koray Kamacı:. Ben şimdiye kadar kimseye karşı böyle bir ittifak görmedim. Oy kaybetmenin sebebi bizim davayı yeterince anlatamamızdır. Bugün Erdoğana yapılanların aynısı Sultan Abdulhamid Hana da yapılmıştı. Biz bunu anlatamadık. Biz güçsüzleştik ama onlar da güç kaybetti. Yoksa New York Times bu kadar çok hakaret etmezdi Erdoğan’a.

Ekonomist Gencay Coşkun:  Burada algı operasyonu vardır. %41 le birinci parti olmamıza rağmen algı operasyonuyla bizi üzdüler. halkın borçları. Artk bir ülkeyi işgal etmenin yolu o ülkenin ekonomisini bozmaktır. Halkın ekonomisi bir puan düşerse ahlak iki puan düşer.

Sosyolog Yazar İsmail Öz: AK Parti gençlerden büyük bir oy kaybı yaşadı. Gençleri ve kendi zeminini tam olarak ayarlayamadı. Bu ülkede gençliğimizi elimizden aldılar dinsiz eğitim sistemiyle. İlk defa kendimiz olabildik onu dadeğerlendiremedik İnşallah bundan sonra değerlendirebiliriz.

Selahaddin Eyyubi Eğitim Ve hizmet vakfı başkanı Selahaddin Kurutkan: Türkiye metropolleşme ile dinden uzaklaştı. Bizler binlerce kişiye attığımız Cuma mesajları ve şaşalı iftar sofraları ile dindarlaştık mı yoksa dinden uzaklaştık mı. Bize göre uzaklaştık ve bu bize oy kaybı olarak döndü.

Av Haki Baran:  Manevi değerlerimizi kaybettik. İmam Hatipleri açarak maneviyatmızı koruyacağımızı zannettik. Kürt meselesini tam olarak belirleyemedik. Halk şaşırdı. Fakir insanlara sahip çıkamadık. Cumhur başkanımızın sahaya inmesi  %5 oy kaybettirdi. Milletvekili listeleri yanlıştı. Rehavete kapıldık.

Hukukçu Orhan Aydın: Bir hükümetin hizmete karşı  oy beklemesi yanlıştır bana göre. AK Parti ideolojik oylar kaybetti. Özeleştiri yapmamız lazım.

ADIFED Genel Sekreteri Süleyman Alpaydın: AK Parti yerel yapılanmada oy kaybetti. Uyuşturucu yüzünden oy kaybetti.. Başbakan başbakanlığını Cumhur Başkanı Cumhurbaşkanlığını yapmalıdır. Köy temsilcilikleri yapılanmalı. Köylerin oyları çoktur açık olmasa da gizli temsilcilikler kurulmalıdır. STK lar ile ilgilenmelidir.

DSC_6422

Konuşmaların ardından Beyaz Hareket Derneği Başkanı Aydın İnci, AK Parti MKYK Üyesi Ömer Bolat ve gecenin sponsoru Hasan Düzen’e birer plaket takdim etti.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top