Dünya

Yeni Süveyş Kanalı Açıldı

Yeni Süveyş Kanalı Açıldı

Mısır, Süveyş Kanalı’na alternatif bir kanal inşa etti. Yeni kanal, yer yer 150 yıllık eski kanala paralel inşa edilirken; eski kanal da bazı kesimlerde genişletilip derinleştirildi.

 

Mısır’da darbeci cunta lideri Abdülfettah El Sisi, açılış nedeniyle İsmailiye Limanı’nda şatafatlı bir tören düzenledi. Açılışa katılan yabancı liderler arasında Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande da bulunuyor.

MURSİ’NİN PROJESİYDİ

Süveyş Kanalı’nın genişletilmesi tutsak cumhurbaşkanı  Muhammed Mursi tarafından açıklanan bir projeydi. Ancak maliyeti Katar’ın üstleneceğinin açıklanması üzerine proje eleştirilere neden olmuştu.

4 MİLYAR DOLARA MAL OLDU

Kanalın geçen yıl yapılan temel atma töreninde konuşan El Sisi, Süveyş Kanalı’nın yükünü hafifletmesi için planlanan projenin 4 milyar dolara mal olacağını ve dışardan yardım almadan, Mısır’ın kendi kaynakları ile projeyi tamamlayacağını açıklamıştı.

ÜLKENİN EN ÖNEMLİ GELİR KAYNAĞI

Süveyş Kanalı, yılda sağladığı 5 milyar dolarla ülke ekonomisinin en önemli gelir kaynaklarından biri. Kızıldeniz ile Akdeniz’i birbirine bağlayan kanal, Kuzey Atlantik ile Hint Okyanusu arasında uluslararası deniz ulaşımını sağlıyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top