Türkiye

“Uluslararası Nemrut Gastronomi Buluşmaları” Festivali Düzenlendi

Uluslararası Nemrut Gastronomi Buluşmaları OSES Grup ana sponsorluğunda Nemrut Dağı’nın eteklerinde gerçekleştirildi.

Kahta Kaymakamlığının öncülüğünde OSES Çiğköfte ana sponsorluğunda düzenlenen Uluslararası Nemrut Gastronomi Buluşmaları Karadut Köyünde gerçekleştirildi Bir otelin bahçesinde düzenlenen etkinliğe ünlü şeflerin katılımı, gece yapılan konser ve on binlerce katılımcıyla bir şölen havası yaşandı.

Festival Lübnan’dan Barbara Massaad, İran’dan Parisa Kalantari, İtalya’dan Michelangelo de Lauretis ve Massimiliano Catena ile Türkiye’den şefler Ahmet Güzelyağdöken ve Sait Önder’in atölye etkinlikleriyle başladı.

Katılımcılar UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki en büyük açık hava müzesi olan nemrut Dağını ziyaret ederek güneşin doğuşunu izlediler.

OSES Ana Sponsorluğunda Yapılan Zara Konserine On Binler Katıldı

Güneşin doğuşunun izlenmesinin ardından 1800 yıllık Cendere Köprüsü karşılama alanında Elvan Özkavruk ve Jovita Sakalauskaite’nin “Commagene Table” sergisini gezen katılımcılar, akşam Cendere Köprüsünde yapılan konserle güzel bir gün geçirdiler. Adıyamanlı sanatçılar ve  Zara on binlerce katılımcıya müzik ziyafeti verdiler.

Festivalin ikinci gününde Nemrut Dağı zirvesinde Ümit Deniz Kızılkaya’nın gündoğumu resitalinin ardından, Tarihi Kahta Kalesi’nde yapılan yemek sunumlarında ise meyir çorbası, pirpirim cacığı, sarımsaklı pilav, hitap, yarpuzlu köfte gibi Adıyaman’a özgü lezzetler tanıtıldı. Festival kapsamında yapılan yemeklerin tarifleri de metaverse üzerinde NFT olarak yayımlandı.

Akşam düzenlenen Harfhane Grubunun seslendirdiği türkülere eşlik eden katılımcılar uzun süre hafızalardan silinmeyecek bir etkinlik yaşadılar.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek