Yaşam

Trendyol Mağdurları İsyanda!

Pandemi döneminde internet satışları artarken, bazı siteler üçüncü şahıslara mağaza açma  fırsatı tanıyor. Fakat alt yapılarının yetersizliği yada kasti olarak yaşatılan sıkıntılar mağaza sahiplerini mağdur ediyorlar. Okuyucularımızdan aldığımız şikayet mesajları nedeni ile onların sesi olma adına mağdurları dinledik.

Kesilen cezalar nedeni ile zararlarının katlandığını söyleyen mağdurlar, şikayetlerini iletecek merci bulamadıklarını çağrı merkezi ile muhatap kalıp bir ay sonra yetkiliye ancak ulaşabildiklerini ve her geçen gün sıkıntılar biriktiği için mağduriyetlerinin arttığını ifade ediyorlar

Bize gelen şikayetlerin çoğu Trendyol  da mağaza açan firmalar.  Mağazadan ürün çıkışına kota konduğunu fakat satışların bu kotanın çok üzerinde olması nedeniyle zamanında teslimat yapamadıklarını ve her geciken gün için ceza yediklerini ifade eden mağdurlar, sitenin teknik olarak yetersizliğinin cezasını firmanın çekmesi gerekirken Trendyol bu yoldan çok büyük kazançlar elde ettiklerini ifade ettiler.  Ve dolandırıldıklarını ifade ediyorlar.

Gelen mesajlar:

9.01.2020 tarihinde başladığımız Trendyol e ticaret girişimi serüvenimizde ürünlerimiz ile ilgili olarak başlangıçta kaşesiz olarak gönderdikleri 16 sayfalık sözleşmeyle birlikte kaşe ve imzamızı alarak bize trendyol’dan mağaza açtılar. Başlangıçta 3 ürüne (kutu maske ) kadar kargo ücretini tüketiciden alan Trendyol aynı şekilde bize de fatura ederek 12 tl ye sattığımız 1 kutu maske başına 3.60 tl kargo ücretini bize yansıtarak kar etme olasılığımızı tamamen bitirmiştir.

Buna istinaden çalışmaya devam ederken, KARGO ŞİRKETLERİNİN TAMAMINA koyduğu belirli kotalar dahilinde her şubeye belli bir kota koyduğundan dolayı örneğin günlük 500 kutu maske satıyoruz fakat Trendyol o şubeye genel anlamda 50 ürün çıkış yetkisi vermiş. Bizi ürün başı ilk gün 5 tl ikinci gün 10 tl üçüncü gün 15 tl ve her geçen güne 15 tl ceza yansıtarak bizi tamamen dolandırmıştır. Karşımızda bir ofis bir muhatap bulamadığımızdan dolayı cağı merkezi de yalnızca bildirim oluşturun diyerek bizi geçiştirmiştir.

Oluşturduğumuz bildirimler dosyalar içerisinde mevcuttur.

E ticaret uğruna nice genclerimiz nice iş sahibi olmak isteyen vatandaşlarımız bu dolandırıcılık sistemine fark etmeden kredi çekerek ya da borçlanarak ya da yastığının altındaki son parayla bir şeyler alıp atarak evine ekmek götürmeye calısıyor. Bizim dolandırıldığımız gibi dolandırılmamak adına bu sisteme kayıt olmasınlar. Bütün madurlar toplanıp dava edelim. Haksız kazanc elde ettikleri dolandırıcılık sistemine türk halkı sessiz kalmasın.

Vergi levhalarında photoshop ile düzenleme yaparak (örn butik firması olarak medical olarak güncelleyerek) trendyolda mağaza acıp orijinal olmayan ürünleri satıyorlar. Bir muhattap ofis yerleri ve calısanları olmadıgından dolayı sistem onların lehine cok güzel işliyor. Muz cumhuriyetinde yaşamadığımızdan dolayı mahkeme harici firmalar birbirlerine ceza kesemezler. Bütün mağdurlar toplanarak bu dolandırıcılık sistemine dur diyelim !

Trendyol ile ilgili söyleyeceğim Öncelikle teknik anlamda ekip olarak ne kadar büyük olsalarda kendilerini geliştirmek ile uğraş salarda ciddi büyük problemleri var şu an sitelerinde Teknik olarak yaşanan sıkıntılar var Bunlardan en önemlisi ürünleri beden ve varyasyonları yla açık bir şekilde stoklarına kadar yüklemenize rağmen bu müşteri tarafında yani trendyol’un sitesinde maalesef bazı bedenler yok görünüyor destek kısmı ciddi anlamda problemli satıcı olarak yaşadığımız bazı problemler için bildirim oluşturduğumuzda aşırı derecede geç dönüş yapıyorlar bunu da aşırı yoğun olduklarını bağlıyorlar ürün girişleri kendi Dediklerine göre tek tek çalışan personellerin kontrol onayından geçtiği için satışa çıkması uzun sürüyor bunu belirtiyorlar yani ürünler ortalama 5-10 güne kadar onaylanmadığı zamanlar oluyor Bunu da tamamen tek tek kontrol ettiklerini bağlıyorlar sebebinin bu olduğunu söylüyorlar diğer büyük bir sıkıntı kargolar kendileri bütün kargolar ile anlaşmalı ancak Kargo firmalarını kesinlikle dene demiyorlar Örneğin bir satıcı olarak Kargo görevlisine ürünleri verdiğimiz zaman bazen Kargo görevlileri bilinçli olarak ürünlerin derzlerini fazla giriyor bazen de Kargo görevlileri ürünlerin derzlerini doğru girseler bile Kargo müşteriye teslim olduktan sonra Kargo faturası faturalandırılmadı için bizim tarafımıza ürünlerinde stillerinin çıkışları Örneğin bir Desiye faturalandırılmadı zaman bu tamamen 2 3 5 katı 10 katına kadar faturalandırılıyor ve daha fazla para kesiliyor bunu bir kontrol etmezsek kesinlikle de farkına varamıyoruz .

Bir diğer problem ise şu bu da büyük bir problem Trendyol kendi panelinde cari kısmı yani ödemeler kısmını ayrıntılı bir şekilde ayırmış ancak ödemeler zamanında tam olarak yatmıyor Daha doğrusu zamanında para geliyor Ancak eksik geliyor Örneğin ben 8 ile 9 ayda 1 aylık deneme süreci yaptın ki ben çok yeni başlamıştım 1000 liradan fazla bir ödememi Ortalama vade süresi 14 gün olmasına rağmen 1 ay sonra yatırdılar onu da parça parça tek seferde değil konuştukça aklıma geliyor diğer bir problem ise müşterinin kargosu teslim olduktan sonra 14 gün vade süresi ekleniyor Bu tamamen şu anlama geliyor Parayı nasıl kullanıyorlarsa artık yatırmıyorlar 14 gün boyunca zaten Kargo ortalama 5 günde müşteriye gidiyor 14 gün vade süresi 19 gün yapar ve vade süresi dolduktan sonraki Perşembe para yattığı için orada da birkaç gün oynuyor Ortalama bir aya yakın anca para yatıyor

Ben her zaman kontrol ediyorum problem olduğu zaman bildirim açıp kendilerini iletiyorum Ancak bunu düzeltmeleri ve dönüş yapmaları Çok uzun zaman alıyor yani satıcılar kontrol etmezse ciddi anlamda Trendyol para problemini çözemiyor gibime geliyor ve bunca sıkıntıya rağmen Örneğin Tekstil kasımında bizden yüzde yirmi alıyor ki daha fazla aldığı kategorilerde var ciddi anlamda fazla komisyon alıyor.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek