ekonomi

Altınkılıç, ‘Hiç Bir Gıda Ürününe Ulaşmakta Sıkıntı Yaşanmıyor’

Gıda fiyatlarında yaşanan dalgalanmalar ve gıda maddelerinde yaşandığı söylenen sıkıntılar nedeniyle  Türkiye’nin en büyük gıda toptancıları merkezi Mega Center Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Altınkılıç bir basın toplantısı düzenleyerek gündeme dair önemli açıklamalarda bulundu.  Gıda ürünlerine ulaşmakta hiçbir sıkıntı yaşanmadığını belirten Altinkılıç depoların dolu olduğunu belirterek vatandaşların asılsız haberlere itibar etmemeleri gerektiğini söyledi.

Mega Center yönetim binasında bir basın açıklaması yapan başkan Kemal Altınkılıç vatandaşların  gıda ürünlerine ulaşması konusunda hiçbir sıkıntının olmadığını belirterek,  Türkiye’nin ekonomide yeni bir yol haritası belirlemesinin piyasalarda bir dalgalanma yaşattığını ama yakın zamanda sıkıntıların çözüme ulaşacağını söyledi.

Kemal Altınkılıç yaptığı açıklamada gıda ürünlerine ulaşmada hiçbir sıkıntı yaşanmadığını, basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını söyleyerek depoların tamamen dolu olduğunu belirtti. Altınkılıç, ‘Raflardaki fiyat artışları yokluktan kaynaklanmıyor. Basında çıkan bazı olumsuz haberlerden dolayı vatandaşlar bazı ürünleri ihtiyacından fazla almaya başladı. Marketler üç dört günlük satışlarını bir iki saat içinde yaptıkları için raflar haliyle boşalıyor. Normal ihtiyaçlarından fazla alan vatandaşlar nedeniyle anlık sıkıntılar yaşanabiliyor. Çünkü market zincirleri satabilecek kadar malları marketlere ulaştırıyor. Fazla talep olunca da anlık sıkıntı yaşanıyor.

Bu konuda panik havası oluşturulmasına hiçbir gerekçe yok. Bizim depolarımız tamamen dolu ve hiçbir gıda ürününe ulaşmakta sıkıntı yaşamıyoruz.  Önceden tek vardiya çalışan üreticilerimiz şu anda üç vardiya çalışıyor. Ama Tüm dünyada yaşanan bir sıkıntı var. Bu nedenle gıda ihracatımızı kontrollü yapmamız gerekiyor. Ülkenin ihtiyaçları öncelikli bir hale getirildikten sonra ihracat yapılmalı. Bu konuda tedbirler alınmazsa sıkıntılar oluşmaya ve fiyatlar yükselmeye devam eder

Döviz kurunda yaşanan ani yükseliş nedeniyle fiyatlarda bir artış söz konusu. İthal edilen bazı hammadde nedeniyle fiyatlara yansıyan artışlarda yakın zamanda durulmaya başlayacaktır.

Türkiye yeni bir ekonomi haritası belirledi. Üretimi teşvik eden bu modeli olumlu karşılıyoruz. Bu yol haritası nedeniyle bazı kesimler panik havası estirmeye başladı. Ama vatandaşlarımız paniğe kapılmasınlar Türkiye’yi güneşli günler bekliyor. Biz güçlü bir ülkeyiz ve üretimi öncelikli hale getirerek daha da güçleneceğiz. Bu modele günü kurtarmak için değil geleceği kurtarmak için çalışmamız gerekiyor. Bu riski almak gerekiyordu ve aldık. Bu modelin üreticiye uygulanacak destekler sayesinde başarıyı yakalayacağına inanıyoruz. Böyle bir modeli uygulama riskini almak her babayiğidin harcı değil. Şu anda çok doğru bir ekonomik politika izliyoruz. İnşallah yakın zamanda bu yeni modelin meyvelerini yemeye başlayacağız. Biraz sabretmemiz gerekiyor.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek