Sultangazi

Uluslararası Otizm Sempozyumu

Sultangazi Belediyesi, “Otizmde Yeni Arayışlar” başlığı altında uluslararası sempozyuma ev sahipliği yapıyor. Sultangazi Belediyesi Hizmet Kompleksi’nde düzenlenen sempozyumun ilk gününde otizmde tedavi ve eğitim yöntemleri ele alındı. İki gün sürecek olan sempozyuma; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu, İstanbul Engelliler Merkezi Derneği ve Gülen Güneş Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi destek veriyor.

Otizm, günümüzde her 81çocuktan birini etkileyerek, çocuklar arasında en hızlı yaygınlaşan nörolojik bir hastalık.  Bu tablo, otizm farkındalığının bir kez daha önemini ortaya koyuyor. Birleşmiş Milletler; 2008 yılından itibaren her yıl Nisan ayını “Otizm Farkındalık Ayı” olarak ilan etti. Bu ayda tüm dünyada otizmle ilgili araştırmaların teşvik edilmesi ve bilinirliğin artırılarak, erken teşhis ve tedavinin yaygınlaştırılması hedefleniyor.

_82T8266

Sultangazi Belediyesi de, “Otizmde yeni arayışlar” başlığı altında uluslararası sempozyuma ev sahipliği yapıyor. Sultangazi Belediyesi Meclis Salonu’nda düzenlenen sempozyuma Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Selim Çelenk, Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Usta, akademisyenler, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ile davetliler katıldı.

 

_82T8210

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, otizmin üç yaşından önce başlayan ve ömür boyu süren, beynin gelişimini engelleyen nörolojik temelli bir sağlık sorunu olduğunu söyledi. Başkan Altunay,  “Onlar toplumumuzun çok özel çocukları. Kendi dünyalarında bir başına yaşayan otistik çocuklarımıza el uzatmak için buradayız” dedi.

Sultangazi Belediyesi olarak engellilerin hayatlarını kolaylaştıracak her çalışmanın içinde yer aldıklarını hatırlatan Başkan Altunay, şunları söyledi:

“Engelsiz Eğitim Merkezi projemiz başta olmak üzere engellilerimizin önündeki tüm engelleri kaldırmalarını sağlayacak birçok projede yer aldık. Engellilerimizin kendi ihtiyaç duydukları malzemeleri üretmelerini sağlayacak bir fabrika kurma projesini hazırlıyoruz. Sivil toplum kuruluşlarımızın ve derneklerimizin destekleriyle engellilerimizin sosyal ve ekonomik hayata katılımını sağlayarak; onlara istihdam olanağı da sağlamayı hedefliyoruz.”

IMG_6208

Sempozyumun ilk oturumu  Prof. Dr. Kutluhan Yılmaz’ın başkanlığında gerçekleştirildi. “Otizm  Tedavi ve Eğitim”  konusunun ele alındığı ilk oturumda Prof. Dr. Serdar Dağ, “Otizmin  Genetiğinde Son Gelişmeler” hakkında bilgi verdi. Doç. Dr. Hasan Önal  “Otizmde Biomedikal Tedavi”,  Prof. Dr. Binyamin Birkan   “PCDI Aile Tipi Grup Evleri Modeli’” konularında tebliğlerini sundu.

“Otizmde  yeni arayışlar” Sempozyumunda ayrıca Prof. Dr. Keithy Storey ve Jean Rowland Storey , otizm ve mesleki eğitim başlıklı oturumda uygulamalı davranış analizi ve otistik gençlerin mesleki eğitimi konusunda bilgiler verdi.

İki gün sürecek olan sempozyuma; Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi, Otizm ve Engelli Dernekleri Federasyonu, İstanbul Engelliler Merkezi Derneği ve Gülen Güneş Özel Eğitim Rehabilitasyon Merkezi destek veriyor.

IMG_6253

Belediye Hizmet Kompleksi’nde ayrıca otizmli çocukların yaptığı resim sergisi, sanatseverlerle buluştu.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top