Sultangazi

Tuncel: Ölümlerin sorumlusu AKP’dir

Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Kadın Meclisleri, Kobani eylemlerine yönelik saldırılara ilişkin İstanbul İl binasında basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısına HDP İstanbul Milletvekili ve HDK Eş Sözcüsü Sebahat Tuncel ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Genel Başkanı Sultan Ulusoy da katıldı.

Toplantıda konuşan Sebahat Tuncel Rojava’da kadınların 5 bin yıllık erkek egemen sistem karşısında yeni bir sistem inşa ettiğini belirterek, bu devrimi boğmak isteyenlerin 25 gündür Rojava’nın en stratejik kantonu olan Kobani’de saldırılarının olduğunu ifade etti.’

İktidarın bir açıklaması süreci normalleştirir’

Kobani’ye yönelik Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) saldırılarına karşı yapılan protestolarda yaşananların sorumlusunun AK Parti hükümeti olduğunu söyledi.

“Hükümeti, defalarca IŞİD konusunda uyardık. Tehlikenin sadece Kürtler için değil, Türkiye için de olduğunu söyledik. Kobani’nin Türkiye barışını etkileyeceğini sürekli uyardık.

“İktidardan gelecek bir açıklama sürecin normale dönebilir. Ama, iktidar bunu yapacağına sokakları karıştırarak HDP’ye linç gösterilerine sahne olan açıklamalarda bulunuyor. Ancak, bizim tavrımız her zaman barıştan yanadır.

“İktidarın görevi, çatışmayı ve linci teşvik etmek değil, demokratik hukuk düzenini kurmaktır.

Kobani’ye insani ve silah yardımının gelebileceği tek yerin Türkiye olduğunu belirten Tuncel YPG ve YPJ’nin ağır silahları olan IŞİD’le eşit şartlarda savaşmadığını bu nedenle uluslararası güçlerden destek istediğini belirtti. Tuncel “Türkiye kendisi yapmasa bile uluslararası güçlerin yardımda bulunması için koridor açabilir” dedi.

Tuncel, IŞİD’in kadınlara yönelik saldırılarına da değindi.

“Savaş kadınlar için yoksulluk demektir, sürgün demektir, yaşam alanlarının terk edilmesi demektir. Yüzlerce kadın kamplarda yaşamak zorunda bırakılıyor. Biz kadınlar olarak buna karşı tavrımızı her yerde göstereceğiz. Ortadoğu’da, Kürdistan’da barışı savunmaya devam edeceğiz”

Kadınlara mücadele çağrısı

Toplantıda HDK/HDP Kadın Meclisi adına ortak basın açıklamasını Benazir Coşkun yaptı.

IŞİD saldırısı altında olan Kobani’de, koalisyon güçlerinin IŞİD’in saldırılarına hiçbir etkisi olmayan göstermelik bombalamalarla yetindiğini AK Parti hükümetinin ise Rojava yönetimine boyun eğdirmek için şantaj politikası yürüttüğünü söyleyerek kadınların IŞİD’e ve bu politikalara karşı birlikte mücadelesine çağrı yapıldı.

“AKP hükümeti, Kobani’ye koridor açılmasını engelleyerek ve Kobani ile dayanışmak için Suruç’a giden halka saldırarak, ülke içinde Kobani dayanışma eylemlerine onlarca insanın yaşam hakkını hedef alan saldırılarıyla IŞİD’e desteğini sürdürmektedir.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top