Taş Ocakları Eyleminde Olay Çıktı

Taş Ocakları Eyleminde Olay Çıktı

Cebeci Mahallesi sakinleri bugün ”Taş Ocaklarına Hayır” yürüyüşü yaptı. Yürüyüş sırasında olaylı anlar yaşandı.yürüyüş

Yürüyüş Cebeci Sosyal Tesislerinden başladı. Grup öncelikle Cebeci’den yukarı doğru çıktı. Bu sırada gruba MHP ilçe başkanı Yusuf Özel ve Mehmet Aslan da eşlik ederek destek verdi. Önce Eski Edirne Asfaltı’na çıkan grup bir süre tramvay yolu ve bütün asfaltı kapadı. Bu sırada aksayan trafik sebebiyle yoldan geçen vatandaşlar ve bazı eylemciler arasında tartışma çıktı. Yürüyüşe yüzlerce vatandaş katıldı.

yürüyüş (8)

Ardından tekrar aşağı inen grup artarak Taş Ocaklarının önünde toplandı ve o yolları kapattı. ”Cebeci burada başkan nerede” ve ”Tozdan ölmek istemiyoruz”  sloganlarını atan halk, ‘bir sorumlu buraya gelip bize söz vermeden buradan ayrılmayacağız’ dedi ve polis memurlarına yolu açmayacaklarını söyledi.

yürüyüş (5)

Bu sırada bir tır şöforunun yaşlı bir adama küfür etmesiyle bir anda ortalık kızıştı. Tır şöforu linçten kurtulmak için aracına sığındı. Ardından gözlemci polis memuru gelerek tır şöforünü ikaz etti ve olay yerinde ifadesini aldı.

yürüyüş (12)

İstanbul’un en büyük kurban satış ve kesim merkezi olma özelliğini taşıyan Sultangazi Kurban Satış Ve Kesim Merkezinin de taş ocaklarının hemen yanında yer alması sebebiyle yolun kapatılması Kurbanlık satan ve alan vatandaşı da mağdur etti. Bunun üzerine polis gruba yolu açması için ikazda bulundu. Grup ise herhangi bir yetkili gelmeden dağılmayacağını tekrarladı.

yürüyüş (11)

Grubun yolu açmama konusunda ısrar etmesi üzerine bölgeye bir akrep ve bir TOMA geldi. TOMA ve akrepten anons yapan  polisler gruba eğer yolu açmazsa müdahale etmek zorunda kalacağını bildirdi.

En sonunda polis tam müdahale etmek üzereyken bir vatandaş hareket etmek üzere olan TOMA aracının önüne yatarak TOMA nın hareket etmesini önledi. Bunun üzerinde TOMA etrafından tazyikli olmamak üzere köpüklü su bırakarak ilerledi ve grubun karşısında konumlandı. Ardından tekrar uyarılara devam etti.

yürüyüş (10)

En sonunda polis memurlarının yüksek mercilere elemin sebebini haber vermesi üzerine vatandaşlar yolu açmayı kabul etti. Ve grup sonunda dağıldı.

yürüyüş (2)

Kendisi ile röportaj yaptığımız vatandaşlar taş ocaklarının aslında tozu azaltmak için araç sulama sistemlerine sahip olduğunu fakat bunu kullanmadığını, son yıllarda çok ilerleyerek Cebeci Mahallesi sınırına kadar genişlediğini, günde iki üç defa camlarını silmek zorunda kaldıklarını ve çocuklarının astım hastası olduğunu belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir