Sultangazi

Sultangazi’de Sahte SGK Müfettişleri Suçüstü Yakalandı

Sultangazi’de Sahte SGK Müfettişleri Suçüstü Yakalandı

İstanbul’da kendilerini SGK müfettişi olarak tanıtan 3 kişi 23 işyerini dolandırdı. Şüphelileri Sultangazi’de bir esnafın polisle işbirliği sayesinde suçüstü yakalandı.

Polisi harekete geçiren olay Sultangazi’de meydana geldi. İddiaya göre, kendilerini Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) müfettişi olarak tanıtan 3 kişi, bir işyerine girdi. Sahte müfettişler, işyerindeki evrakları inceledi. Şüphelilerden biri işyeri sahibine, “Size ceza kesilmesi gerekiyor. Evrak eksiğiniz var. Eğer ceza kesmemizi istemiyorsanız, biraz para ayarla, arkadaşlarla siz anlaştırmaya çalışayım” dedi. Aksi taktirde işyerini kapatacaklarını söyleyen sahte müfettişin tehdidi üzerine işyeri sahibi bir miktar para verebileceğini söyledi. Müfettişlerden bir gün süre isteyen işletme sahibi, durumu polise bildirdi.

Para Almaya Giderken Yakalandılar

Bunun üzerine şüphelilerin yakalanması için plan yapıldı. Sahte müfettişler bir gün sonra telefonla işyeri sahibini aradı. “Denetime geliyoruz hazırlık yapın” dedi. Şüpheliler para almaya geldiklerinde İstanbul Emniyeti’ne bağlı Sultangazi İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri operasyon düzenledi.  Üç şüpheli gözaltına alındı.  Sahte müfettiş oldukları anlaşılan şüpheliler Emniyet’e götürüldü.

Sahte Denetim, Şantaj

Şüphelilerin daha önce 23 işyerini aynı yöntemle dolandırdığı anlaşıldı. İşletmelerden para alan şüphelilerin daha sonra aynı işyerlerini telefonla arayarak şantaj yaptıkları ve para istedikleri belirlendi. Gözaltına alınan Menderes Ö., Bayram E., İbrahim M.’nin üst aramalarında SGK mühürlü 5 İş Emri yazılı belge, 25 SGK mühürlü İşçi beyanları yazılı belge, 2 Sosyal güvenlik konuları dergisi mühürü basılı makbuz defterleri ve şüpheliler adına SGK dergisi yazılı kimlik

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top