Sultangazi

Sultangazi’de İstiklal Marşı’nın Kabulünün Yıldönümü

Sultangazi'de İstiklal Marşı’nın Kabulünün Yıldönümü

Sultangazi’de İstiklal Marşı’nın Kabulünün Yıldönümü

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından İstiklal Marşı’nın kabulünün 94. Yıldönümü dolayısıyla program düzenlendi. Sultangazi Belediye Nikah Salonları’nda düzenlenen programa Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir, İlçe Müftüsü Yusuf Sarıkaya, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda öğrenciler tarafından Kuran’ı Kerim tilaveti sunuldu.

Programda konuşma yapan Sultangazi İlçe Milli Eğitim Müdürü İbrahim Demir, İstiklal Marşı’nın özgürlüğümüzün metni olduğunu söyledi. M. Akif Ersoy’un iyi bir mütefekkir olduğunu kaydeden Demir, “M. Akif hayatını Kuran’ı Kerim’in emrettiği çizgide yaşayan bir şairdir. Onun hayatını, duruşunu, sadakatini ve erdemini örnek alarak yaşamalıyız” dedi.

Sultangazi'de İstiklal Marşı’nın Kabulünün Yıldönümü

Programda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, İstiklal Marşı’nın Türk Milletinin diriliş destanı olduğunu ifade etti. M. Akif Ersoy’un milli marşımızı Safahat adlı eserine almamasının sebebini anlatan Başkan Altunay, “Milli Marşımız için ‘Benim değil, milletimindir’ diyerek Safahat’a almamıştır.” dedi. M. Akif’in, eserlerinde verdiği mesajlarıyla yol gösterici olduğuna dikkati çeken Başkan Altunay, şunları söyledi:

O, sadece şair değil, Kurtuluş Savaşını on kıtaya sığdırarak Milli Mücadeleyi en mükemmel bir şekilde dile getiren şahsiyettir. Bu nedenle milletin dili, sesi olan bu şahsiyetin hayatının bilinmesi ve her fırsatta dile getirilmesi yetmez, toplumun her kesimi tarafından örnek alınması da gerekiyor. Şiirlerinde verdiği birlik, beraberlik ve bağımsızlık mesajlarıyla her zaman bize rehber olmuştur.

Programda daha sonra öğrenciler Milli Şairimiz M. Akif’in eserlerinden örnekler sundular. Program sonunda ise şiir okuma yarışmasında dereceye giren öğrencilere hediyeleri takdim edildi.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top