Sultangazi

Sultangazi’de İlk İftar Heyecanı

 Sultangazi’de İlk İftar Heyecanı

Sultangazililer ilk oruçlarını Sultangazi Belediyesi tarafından kurulan iftar çadırında açmak için Atatürk Bulvarı’na koştu. İftar’dan sonra Engin Noyan’ın sıcak sohbetine ortak olan Sultangazililer, ikinci gün ise Ömer Karaoğlu’nun kadife sesinden Türk Tasavvuf Müziği dinledi. Etkinlikler bunlarla da sınırlı kalmadı.  Radyocu Hop Dedik Ayhan ve Adem Metan’ın sunumuyla orta ve gölge oyunlarıyla çeşitli animasyon gösterimleri de sunuldu.

Ramazan coşkusu başladı. Sultangazi Belediyesi tarafından Atatürk Bulvarı üzerindeki alana kurulan iftar çadırı, Ramazan ayının manevi atmosferini hep birlikte yaşamak isteyenleri ağırlıyor. Çadırda düzenlenen iftar sofrasında toplumun her kesiminden insanlar birlikte oruç açmanın hazzını yaşıyor. 1000 metrekarelik yarı kapalı alana kurulan iftar çadırında her gün 2 bin 500 kişi ağırlanıyor.

 

 

Kültür Etkinlikleri

Atatürk Bulvarı üzerindeki çadır, İftar sonrasında kültür programlarına da ev sahipliği yapıyor. Ramazan’ın ilk günü Radyocu Hop Dedik Ayhan’ın sunumuyla, Kur’an-ı Kerim tilaveti, ilahiler ve orta oyunu sahnelendi. Engin Noyan’da sıcak sohbetiyle geceye renk kattı.

Pazar günü ise Radyocu Adem Metan’ın sunumuyla çocuk şarkıları, gölge oyunu Hacivat-Karagöz ve çeşitli animasyon gösterileri sunuldu. Gecede sahne alan Ömer Karaoğlu ise Türk tasavvuf müziğinden örnek sundu.

Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Ramazan ayının manevi değerine dikkat çekti. Ramazan ayının rahmet ve bereketini hep birlikte paylaşıldığını ifade eden Başkan Altunay, “Yaralı gönülleri, bitap düşmüş yürekleri onaralım. Yetimlerin, gariplerin, yaşlıların ve kimsesizlerin tebessümü ile Ramazanımız’ı aydınlatalım. Yüreklerin en ağır yükü olan küskünlüklere son verelim” diye konuştu.

Yaşlılarla Birada İftar

Sultangazi Belediyesinin yanındaki alana açılan çadırda ise ilçedeki yaşlılar ağırlandı. Otağ çadırında ise geleneksel ramazan gösterileri sergilendi. Açılan standlarda ise el sanatlarından örnekler satışa sunuldu.   

Kitap Fuarı

Etkinlikler kapsamında 15 Temmuz Demokrasi ve Şehitler Meydanı’nda kitap fuarı Sultangazililerin hizmetine girdi. Fuarda, dini eserlerin yanı sıra klasik eserler ile yakın cumhuriyet tarihi ve güncel konuları ele alan birçok kitap yer alıyor.

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top