Dünya

Sultangazi’de Eyleme Dilipak ile Devam

 

Mısır ve Suriye’de yaşanan iç savaş ve yapılan katliamları kınamak için Sultangazi’den sesler yükselmeye devam ediyor…

Cumhurbaşkanı Mursi’nin darbe ile görevden alınmasının ardından başlayan eylemler sürüyor. Binlerce Mısırlı Cumhurbaşkanlarını yapılan haksız zulüm için Adeviye Meydanında toplanıyor. Mısırlı Müslüman kardeşlerine ise Sultangazi’den destek yağıyor. Sultangazi Gençlik Platformu’nun düzenlediği eylemde bir araya gelen Sultangazililer üzerinde Rabia işaretleri bulunan dövizlerle Mısır ve Suriye’deki katliamı protesto etti.

 

Sultangazi Gençlik Platformu Merkez Camii önünde düzenlediği “Mısır ve Suriye için duaya” eylemine yüzlerce Sultangazilinin yanı sıra Belediye Başkanı Cahit Altunay, Ak Parti İl Başkan Yardımcısı Av. Abdullah Güler, Ak Parti İlçe Başkanı Murat Atım, Trabzonlular Derneği Başkanı Yusuf Kızıldağ, Erzurumlular Derneği Başkanı İmdat Kamcı, Adil-Ev Vakfı Başkanı Cüneyt Saçlı’da katıldı.

Eylemde Sultangazi Gençlik Platformu bir bildiri ile yaşananları kınadı. Sultangazi Gençlik Platformu adına bildiriyi okuyan Yavuz Sultan Selim Çiçek, “Zulüm, baskı, savaş, acı, katliam ve tüm bunlarla sınav olan İslam Dünyası. Farklı coğrafyalarda, farklı şekillerde küfürle mücadele eden Mısır, Filistin, Suriye, Doğu Türkistan Arakan, Patani ve nice diyarlar. Ey Müslüman, ey kardeşim! Ya sen? Neresindesin bu coğrafyanın? Kalk! Durma, çık meydanlara! Madem biriz, ‘Bir’ deniz; öyleyse bir olalım, ‘Bir’ olan adına! İbrahim gibi dik duralım zalime, Davud gibi taşlayalım zulmün Calutlarını, sabrımız Eyyub’ca olsun. Ve saf tutalım tüm ümmetle, bir Asr Suresi imanında. Çünkü gençlik bedel ister, çünkü kardeşlik bedel ister” diye konuştu.

Eylemde konuşan gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak ise, bugün Mısır ve Suriye’de yaşananların 300 yıl öncesine dayandığını, İslam coğrafyasında kan ve gözyaşının hiç durmadığını söyledi. Mısır’daki katliamı kınayan Dilipak, ABD, İsrail ve AB’ye darbeye destek verdikleri gerekçesiyle tepki gösterdi.

Mısır ve Suriye’de yapılan katliamların ardından İslam coğrafyasının bir uyanış heyecanı yaşadığını belirten Dilipak, “Bugünkü bu buluşmalar ki şu anda 22 vilayetimizde insanlar sokaklarda, Mısırlı, Suriyeli kardeşleriyle saflarını belirlemek için meydanlarda bulunuyorlar” dedi.

Dilipak, dünyanın 100’den fazla ülkesinde insanların “Rabia” dayanışması ile sokaklarda olduğunu aktardı. İslam coğrafyasının yeni bir doğum sancısı yaşadığına dikkati çeken Dilipak, şunları söyledi:

“Yeni bir medeniyetin doğumuna şahitlik ediyoruz. Mısır’da 5 bin kişi öldü. Suriye’de 100 bin kişi öldü. Bir kişi bile çok fazla, zulümle öldürüldüyse. Sizleri Rabia selamıyla selamlamak istiyorum. Mısır’daki Rabia meydanını tanklarla dağıttılar. Biz Rabia nöbeti tutuyoruz. Rabia işareti aynı zamanda Elif ve Allah lafzıdır. İşaret ile Allahuekber diyoruz. Rabia’nın dört rakamını ifade ettiğini biliyorsunuz. Bu Türkiye, Filistin, Suriye ve Mısır biz tek bir milletiz demektir.”

Rabia işaretinin bu dört ülkenin kardeşliğini simgelediğini ve bu işaretin bir başka anlam daha taşıdığını kaydeden Dilipak, İhvan’ın darbeden sonraki direnişinin, darbecileri, İsrail’i ve diğer batılı devletleri şaşırttığını kaydetti. Dilipak, şunları belirtti:

“Onların Amerika’sı varsa, İsrail’i varsa, bizim de kadiri mutlak Allah’ımız var. İhvan’ın direnişiyle her şeylerini kaybettiler. Kuveyt, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri liderleri, direniş karşısında maskara oldu. Zalimlere karşı boyun eğmeyeceğiz, susmayacağız. İhvan’a ve mazlumlara karşı ettiğiniz dualara karşılık, onlar da size duayla karşılık veriyor. Tüm dünyadaki Müslümanlar, size selam ediyor. Siz tarihin yaşayan tanıkları, ümmetin göz aydınlığısınız.”

Konuşması sırasında Dilipak, Müslüman bir insana sigara içmenin yakışmadığını belirtti. Kendisini dinleyenlerden sigara içenlerin bir daha içmemek üzere yemin etmelerini ve sigara paketlerini kendisine atmalarını söyledi. Bazı kişiler sigara paketlerini Dilipak’a attı.

Konuşmanın ardından yatsı namazını kılan Sultangazililer, daha sonra Mısır ve Suriye’de hayatını kaybedenler için gıyabi cenaze namazı kıldılar.

Kaynak : Sultangazi ajans

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top