Sultangazi

Sultangazi’de 14 parti Adıyamanlı Ali Acar kadar oy alamadı.

Sultangazi’de 14 parti Adıyamanlı Ali Acar kadar oy alabildi.

Sultangazi’de 14 parti Adıyamanlı Ali Acar kadar oy alamadı

30 Mart 2014 yerel seçimlerde ve dört buçuk ay sonra yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde alınan sonuç muhalefet açısından tam bir hezimet olarak nitelendirilirken, AK Parti liderliğini korudu. 14 Partinin desteklediği Çatı aday Ekmelettin İhsanoğlu yerel seçimlerde Cumhuriyet Halk Partisi Adayı Av. Ali Acar’ın aldığı oy kadar bile oy alamazken, Acar’ın Adıyamanlı seçmenler tarafından büyük bir destek aldığı sonucu doğrulanmış oldu.

Sultangazi’de yerel ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin sonuçları kıyaslandığında CHP Sultangazi Belediye Başkan Adayı Av. Ali Acar’ın aldığı oyun 14 Partinin desteklediği Cumhurbaşkanı adayı Ekmelettin İhsanoğlu’nun aldığı oydan başabaş çıkınca siyasi arenada Adıyamanlıların gücü ortaya çıktı.Yerel seçimlerde hemşehrileri olan Av. Ali Acar’ı destekleyen Adıyamanlılar Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan ve Demritaş’tan yana tercihlerini kullanınca 14 partinin desteklediği İhsanoğlu’nun aldığı oy Acar’ın aldığı oyun altında kaldı. Katılımın az olması nedeniyle yüzdelik oranda 3 puanlık bir yükseliş gözlemlensede sayı olarak gerdide kaldığı gözlemlendi.

Sultangazi’de seçim sonuçlarını kıyaslarsak

Yerel seçimlerde AK Parti 164,404 oyla % 58,5 CHP 65.130  oyla %23,1 HDP 20,691 oyla % 7,4 oy %11’de diğer partiler almışlardı.
Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise Erdoğan 150,793 oyla % 61,42, İhsanoğlu 64,857 oyla % 26,42, Demirtaş ise 29,879 oyla % 12,17 oranında oy aldılar.

Yukarıdaki oy oranlarına 14 partinin desteklediği Cumhurbaşkanı adayı Sultangazi’de Adıyamanlı olan CHP Sultangazi Belediye Başkan adayı Av. Ali Acar kadar oy  alamadığı  görülür.

Biz o zaman da söylemiştik CHP Sultangazi Belediye Başkan Adayı Av. Ali Acar’ın adaylığı örgüt içindeki muhaliflere rağmen başarıyla sonuçlanmıştır. Adıyamanlı hemşerileri Acar’a destek vermiş ve CHP’yi önceki seçim sonuçlarına göre yükselişe geçirmiştir. Parti içerisindeki muhalefete rağmen bu yükseliş Acar’ın şahsi başarısıdır.

Bu seçimlerde de Adıyamanlıların çoğunluğu Erdoğan ve Demirtaş’tan yana tavrını koymuş ve 14 partinin desteğine rağmen sonuç değişmemiştir. Adıyamanlıların çoğunluğunun muhafazakar olmasına rağmen güvendikleri hemşerilerine sahip çıktığı söylenebilir. Ayn zaman da birlik içerisinde ortak akılla hareket edebilen Adıyamanlıların Sultangazi’de siyaseti kendi lehlerine çevirebileceklerinin bir işaretidir.

Adıyamanlı derneklerin bir çok toplantıda söylenen “Temsil noktasında yetersiziz” kelimesinin altını doldurmak için ortak akılın oluşturulması gerektiği en önemli nokta olarak görülüyor.

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top