Genel

Sultangazi Saadet’ten Davet

Saadet Partisi Sultangazi İlçe Başkanlığı Mısır’da İhvan-ı Müslimin üyelerine verilen idam kararı dolayısıyla bir basın açıklaması yaparak tüm Sultangazilileri 10 Nisan Perşembe saat 20.00’de Ayasofya Meydanı’nda yapılacak olan protesto programına davet etti.

Saadet Partisi Sultangazi İlçe Başkanlığı Mısır’da İhvan-ı Müslimin üyelerine verilen idam kararı dolayısıyla bir basın açıklaması yaparak tüm Sultangazilileri 10 Nisan Perşembe saat 20.00’de Ayasofya Meydanı’nda yapılacak olan protesto programına davet etti.

saadet_basın

İlçe Başkanlığı adına açıklama yapan Hasan Akpınar basın açıklamasında şunları kaydetti :

Değerli basın mensupları, Saygıdeğer Sultangazililer. Bilindiği gibi Mısır’da meşru hükümete karşı alçakça bir darbe yapılmıştı. Darbeci general ve kukla yönetimi darbenin ardından katliamlar yapmış, ülkeyi kan gölüne çevirmişti. Bu darbe İslam coğrafyasında örgütlü İslami yapıların zayıflatılması, itibarsızlaştırılması, kriminalize edilmesi ve bu sayede söz dinleyen kukla yönetimlerin önünün açılması projesinin bir parçasıdır. Bangladeş’te Cemaati İslami yönetici ve mensuplarına yönelik yargı darbesiyle General Sisi darbesi bu bakımdan akraba darbelerdir. Cemaati İslami’nin kapatılması kararı da İslam dünyasının en köklü siyasi hareketi olan İhvan’ın Mısır’da kapatılması kararı da akraba kararlardır Uluslarüstü güçler, Avrupa, AB ve BM’nin, Mısır’da yaşanan katliamın suç ortağıdır. İslam İşbirliği Teşkilatı’nın da en az diğer uluslarüstü kuruluşlar kadar sorumludur. Bu sürecin ardından, şiddete teşvik ve karakollara saldırı suçlamasıyla darbeye ve darbecilere direnen 529 kişinin 25 Mart’ta idama mahkum edilmiştir.

Bu kararlar hukuk normlarıyla hiçbir şekilde örtüşmediği gibi tamamıyla siyasi kararlardır. Evrensel hukuk ölçütlerine göre gayri meşru hükmünde olan kararların uygulanması halinde, insanlık tarihine yeni bir kara leke eklenecektir. Mısır darbe yönetimine destek veren başta Batılı ülkeler olmak üzere bütün ülkeler, bu idamların gerçekleşmesi durumunda cinayetlerin ortağıdır. Daha da vahim olan durum Türk Hükemeti’nin sessizliğidir. Her konuda avazı çıktığı kadar sesini yükselten Başbakan’dan vicdanları rahatlatacak bir tepki ve girişim vakti olmamıştır.
Bütün provokasyonlara rağmen şiddeti reddederek sivil direnişini sürdüren ve katliamlara rağmen şiddete yönelmeyeceğini açıklayan İhvan-ı Müslimin Hareketi’ni bu izzetli, vakur duruşu ve sonuna kadar muhafaza etmeye, dünya ülkelerini ve uluslarüstü organizasyonları Mısır’da yaşanan darbeye ve katliamlara karşı hukuki ve ahlaki bir duruş sergilemeye ve yaptırım uygulamaya davet ediyoruz. Darbeci Sisi ve gayri meşru Mısır yönetimi, gerçekleştirdikleri katliamlar ve insanlık suçları nedeniyle uluslararası mahkemelerde yargılanmalı, Mısır’da bir an önce uluslararası denetime açık, toplumun bütün kesimlerinin ve siyasi organizasyonlarının adil şekilde yarışabildiği seçimlere gidilmelidir.

Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. “Zulmün olduğu yerde tarafsızlık naussuzluktur” diyen Cemil Meriç ne güzel söylemiş. Biz haktan, adaletten ve insanlık onurundan yanayız. Tüm Sultangazili kardeşlerimizi, 10 Nisan Perşembe günü saat 20.00’de Ayasofya Camii Meydanı’na bekliyoruz. Haksızlık ve zulüm karşısında Hak’tan ve adaletten yana taraf olalım, zalimleri tel’in edelim. Zira zulüm karşısında susmak zulme rızadır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top