Sultangazi

Sultangazi’de Ramazan Coşkusu devam ediyor

Sultangazi’de Ramazan Coşkusu devam ediyor 

 Sultangazi Belediyesi Ramazan ayı süresince gerçekleştirdiği etkinlikler ile inancı, tarihi ve kültürü bir sevinç atmosferinde buluşturdu.  Sultangazi Meydanı ve Atatürk Bulvarı üzerinde düzenlenen 2 farklı etkinlik alanda 15 farklı ülke temsilcileri, hemşehri dernekleri başta olmak üzere 102 bin 500 kişiye iftar ve gönül sofrası açıldı. Ramazan ayı boyunca 9 farklı noktada kurulan çorba çeşmelerinden ise 145 bin kişiye sıcak çorba ve iftariyelik ikramı yapıldı. Bununla da yetinmeyen Sultangazi Belediyesi Kosova, Makedonya ve Bulgaristan’da iftar ve gönül sofraları açtı.

 Karşılıklı saygı, sevgi ve hoşgörünün en yoğun olarak hissedildiği Ramazan ayı Sultangazi’de dolu dolu yaşandı. Sultangazi Belediyesi yaptığı etkinlikler ile inancı, tarihi ve kültürü bir sevinç atmosferinde buluşturdu.  Sultangazi Meydanı ve Atatürk Bulvarı üzerinde düzenlenen 2 farklı etkinlik alanda 15 farklı ülke temsilcileri, hemşehri dernekleri başta olmak üzere 102 bin 500 kişiye iftar ve gönül sofrası açıldı.

Bu etkinliklerle Ramazan ayının coşkusu, gönüllerden gönüllere, evlerden evlere, ülkelerden ülkelere taşındı.

DÜNYA MÜSLÜMANLARI SULTANGAZİ’DE

Sultangazi Belediyesi, Ramazan ayında dünyanın farklı coğrafyalarından Müslüman ülke temsilcilerini ağırladı. 15 farklı ülkeden gelen misafirler ile hemşehri dernek temsilcileri aynı sofralarda iftarlarını açarak Ramazan’nın coşkusuna birlikte ortak oldular.  Suriye, Mısır, Filistin, İran, Bangladeş, Afganistan, Kırgızistan, Tacikistan, Azerbaycan, Etiyopya, Sudan, Mali, Sierra Leone, Makedonya ve Arnavutluk’tan gelen misafirler Sultangazi’deki hemşehri dernekleriyle iftar sofrasında bir araya geldi.

Sultangazi Meydanı’nda kurulan çadırda Ramazan boyunca 29 bin kişiye iftar verildi. Bu ülkelerin tanınmış sanatçıları da sahne alarak yerel kültürel zenginliklerini Sultangazi’ye taşıdı.

ATATÜRK BULVARI ÜZERİ ETKİNLİK ALANI

Atatürk Bulvarı üzerinde kurulan Ramazan etkinlik alanında her yıl olduğu gibi tanınmış isimlerin yer aldığı programlar düzenlendi. Etkinlikler kapsamında Prof. Dr. Necmettin Nursaçan, Nihat Hatipoğlu, Mine İzgi, Ömer Döngeloğlu, Sinan Yağmur ve Talha Uğurluel sıcak sohbetleriyle Sultangazililerle buluştu.  İbrahim Sadri, Hikmet Anıl Öztekin, Özgür Çoban, Bedirhan Gökçe ve Dursun Ali Erzincanlı ise şiirleriyle Ramazan etkinliklerine renk kattı. Öte yandan Atatürk Bulvarı üzerindeki alanda ise Ramazan ayı boyunca  73 bin 500 kişiye iftar verildi.

BALKANLARDA İFTAR VE GÖNÜL SOFRALARI

Sultangazi Belediyesi, bu yıl ramazan coşkusunu Balkanlara da taşıdı. Kosova, Makedonya ve Bulgaristan’da iftar sofraları kuran Sultangazi Belediyesi, Balkanlarda kardeşlik köprüsü kurdu.  Makedonya’nın Üsküp’ün Jabollçişta (Elma) köyü, Bulgaristan Blagoevgrad ili Gotse Delchev ilçesi Breznitza köyü ile Kosova’nın Prizren şehrinde yapılan iftarlarda birlik ve beraberlik mesajları verildi.

 ÇORBA ÇEŞMELERİ

Ramazan ayı boyunca ilçenin 9 farklı noktasına kurulan çorba çeşmelerinden Ramazan ayı boyunca 145 bin kişiye çorba ile iftariyelik ikramı yapıldı. Teravih namazı sonrasında ise, etkinlik alanında kurulan dev çorba kazanı, limonata çeşmesi olarak hizmet verdi.

SATIŞ STANTLARI

Atatürk Bulvarı üzerindeki alanda bulunan stantlarda Sultangazililer iftardan sonra alışverişlerini yapma fırsatı buldu. Sultangazi Meydanındaki stantlarda ise 15 farklı ülkeden misafir olan öğrenciler kendi ülkelerine ait elişi ürünlerini satışa sundu.

KİTAP FUARI

Sultançiftliği Merkez Cami önünde açılan kitap fuarı, kitap severlerin gözde mekanı oldu. Edebiyattan sanata, bilimden dini yayınlara kadar birçok alanda kitap satışa sunuldu.

ERZAK DAĞITIMI

Sultangazi Belediyesi, Ramazan ayı boyunca 6 bin aileye erzak yardımı yaparak, ihtiyaç sahiplerinin yüzünü güldürdü.

ÇOCUKLAR DA UNUTULMADI

Sultangazi Belediyesi, Ramazan ayında çocuklara özel etkinlikler de düzenledi. Atatürk Bulvarı üzerindeki etkinlik alanında Kıyas Doğukan, Burak Sezen, Sezgin Maden ve Volkan Yürük çocuklara özel gösteriler sunarak onları eğlendirdi. Sultangazi Belediyesi’nin hayata geçirdiği tematik parklar arasında yer alan, “Masal Kahramanları Parkı” ise orta oyunu, kukla gösterileri, jonglör ve çocuk şarkıları sahnelendi. Ayrıca çocuklara yönelik çeşitli yarışmalar düzenlendi.

 ELDEN ELE YARDIM MERKEZİ

Elden Ele Yardım Merkezi,  Ramazan ayında da ihtiyaç sahiplerinin yanında oldu.  Temel Gıda, Giyim ve Temizlik Malzemesi yardımları yapıldı.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek