Sultangazi

Sultangazi’de Ormanlar Kontrol Altında

Pandemi kısıtlamalarının ardından başlayan ve Türkiye’de ki orman yangınlarının ardından yoğunlaşan güvenlik önlemleriyle Sultangazi’de ki orman ve tarihi eserler emniyet altına alındı. İl emniyet müdürlüğünün desteği ve talimatıyla oluşturulan ekipler 24 saat kontrol ve denetimle bölgeyi kontrol altına alırken doğal yaşam canlanmaya başladı.

Sultangazi Emniyet Müdürlüğü, Sultangazi Belediyesi ve İlçe Tarım müdürlüğünün birlikte oluşturulan kontrol ve denetleme ekipleri sayesinde ormanlık alanlar, doğal yaşam ve tarihi eserler 24 saat emniyet altına alındı.

İlçe Emniyet Müdürlüğü’nden alınan bilgiler ışığında yapılan araştırmalar sayesinde bölgedeki hayvan popülasyonunda artış sağlandı.

İlçe Emniyet Müdürü Turan Çelik, İl emniyet müdürlüğünün destek ve talimatlarıyla bölgenin 24 saat kontrol altında tutulduğunu ve  yapılan denetimler ile doğal yaşamın canlandığını belirtti. Çelik, ‘ Alibey Barajı’nda her sabah ve akşam rutin olarak özellikle Güzelce ve Moğlova kemerlerimizi kazı ya da tahribat var mı diye kontrol ediyoruz.  Alkol alan, ateş yakarak ormana zarar verebilecek şahıslar buradan uzaklaştırılarak işlem yapılıyor. Buralar 24 saat kontrol altında. Aynı zaman da Alibey Barajında trol ağlarla kaçak avlanmalar yapılmaktaydı. 24 tane tekneye İlçe tarım müdürlüğüyle birlikte el konuldu. Bu tekneler yediemine çekildi. Bu bölgede kaçak avlanma ve kaçak baraklar yasaklandı.

Ormanlı alan 24 Saat Kontrol Altında

Ormanın da güvenliği için her saat başı seyir teraslarında ormanı kontrol ekiplerimiz var. Orman yangını ve ateş yakılmasına karşı tedbirler alınıyor. Bu kontrol 24 saat sürüyor. Yine dronlarla ormanın her tarafı kontrol ediliyor. Ormanda yapılacak olan kaçak yapılaşma, barakaları tespit etmek amacıyla her hafta helikopterle kontrol ediliyor ve emniyet altına alınıyor.

Bu tedbirler sayesinde barajdaki balık popülasyonu artmış durumda. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda avlanma sezonu açıldığında kaçak avlanmayı sıfıra indirmek, göle zarar verecek atıkları engellemek, Alibey barajının güvenliğini sağlamak ve orman yangınlarına karşı tedbirli olmak.

Bununla ilgili ilçe emniyetinin özel ekibi var. İlçe zabıta, ilçe tarım ve ilçe emniyet birlikte hem kontrol ekibimiz var hem de sabit denetleme ekibimiz var.  Ve bu kışında devam edecek.

Orman Yangınlarnı Önledik

Bu yaz ormanda bir yangın çıkarılarak sabotaj yapıldı. Seyir kulesinde kontrol noktasında bulunan arkadaşlarımız yangını haber verdiler, atlı polislerimiz ve orada bekleyen çevik kuvvet şube müdürlüğüne bağlı hazır kuvvetler hemen müdahale ederek yangın söndürüldü.

Aynı zamanda Cebeci Köyü ve maden sahasının etrafında alkol alan şahıslar ile ilgili çok sayıda şikayet alıyorduk.  Burası için özel ekip kuruldu. Bu ekip her gün kontrol ediyor gerekli cezaları kesiyor ve halkımızın huzuru için çalışıyorlar.

Ormanda kaçak kesim, kaçak döküm yapan araçlar, piknik yapanlar ve orman yangınları için de bir ekip kurduk ve bu emniyet tedbiri sayesinde hem doğayı koruduk hem de emniyeti sağladık.

İstanbul Emniyet Müdürümüzün talimatıyla ormanlık alanlar korunuyor. Bu çalışmalar il emniyet müdürümüzün desteği ve talimatlarıyla yapıldı. Araç ve personel desteğiyle büyük başarı sağladık. Ormanda popülasyon da bir artış gözlenebiliyor. Özellikle balık sayısı ve çeşitliliğinde ki artış gözlemleniyor. Polis bölgesinde yuva yapan 6 şahin var. Kamera kayıtlarında doğal yaşamın hareketlendiğini de gözlemliyoruz.

Kaçak Avlanmanın Önüne Geçtik

Orman içerisinde ne olduğu bilinmeyen barakalar vardı bunları kaldırdık. Aynı zamanda baraj içindeki tekneleri de kaldırarak barajda kaçak avlanmanın önüne geçtik. Doğal hayatı korumak adına aldığımız tedbirlerle huzurlu ve güvenilir bir yeşil alana kavuştuk.

Aynı zamanda ormanda ki köpekler de unutulmuyor. Belediyemiz, polisimiz ve hayvan severler hep birlikte bu köpekler besliyoruz.  Bu nedenle bu köpekler saldırmıyor ve şehre inmiyorlar.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek