Sultangazi

Sultangazi’de Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlandı

Sultangazi’de Camiler ve Din Görevlileri Haftası Kutlandı

Camiler ve Din Görevlileri Haftası nedeniyle Sultangazi Belediyesi ve ilçe Müftülüğü tarafından düzenlenen programda, ilçede görev yapan din görevlileri bir araya geldi. Programda konuşma yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Camiler, varlığıyla İslam beldelerinin bağımsızlığının göstergesidir. Minaresiyle tevhidin sembolüdür” dedi.

Sultangazi Belediyesi ve İlçe Müftülüğü Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla ilçede görev yapan din görevlilerini ağırladı. Sultangazi Belediyesi Nikah ve Düğün Sarayı’nda düzenlenen programa Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay ile İlçe Müftüsü Abdullah Yılmaz ve ilçede görev yapan din görevlileri katıldı.

Program, Sultangazi Merkez Cami Hatibi Davut Önal’ın okuduğu Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başladı.

Programda Sultangazi İlçe Müftüsü Abdullah Yılmaz ve Sultangazi Din Görevlileri Derneği Başkanı Muhammed Hanefi Özkan birer selamlama konuşması yaptı. Konuşmalarda bilinçli bir neslin yetişmesinde öğretmenler kadar din görevlilerine de büyük sorumluluklar düştüğüne dikkat çektiler.

Başkan Altunay ise konuşmasında camilerimizin, varlığıyla İslam beldelerinin bağımsızlığının göstergesi olduğunu belirtti. Başkan Altunay, “Camilerimiz minaresiyle tevhidin sembolü, ezanlarıyla şehadetin ifadesidir. Salâlarıyla ise bir milleti dirilten ve ayağa kaldıran merkezlerdir” dedi.

Başkan Altunay konuşmasında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın bu yıl ki temayı “Cami, Şehir ve Medeniyet” olarak belirlediğine dikkat çekerek şunları söyledi:

“İslam düşüncesinde şehirlerin ruhu vardır ve şehir o ruh ile anlam kazanır. Şehri anlamlı kılan; üzerine imar edildiği manevi değerlerdir. İslam şehirlerinin ruhunu cami merkezli değerler oluşturur. Camilerin, bireyi ve toplumu güzelleştiren işlevselliğini yeniden güçlendirmeliyiz. Caminin temsil ettiği, tevhid, birlik, beraberlik, samimiyet, kardeşlik, paylaşma, tevazu gibi değerlerin, bireysel ve toplumsal hayatımızda daha etkin olması için gayret sarf etmeliyiz.”

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek