Sultangazi

Su Sempozyumu Sona Erdi

Su Sempozyumu Sona Erdi

Sultangazi Belediyesi, “Uluslararası Mimar Sinan ve Su” konulu sempozyum düzenledi. Sempozyumun son gününde konuşma yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Mimar Sinan, insan ruhundaki güzelliği taşa nakşederek eserlerine ve şehirlere yansıtmıştır” dedi. Sempozyumda yerli ve yabancı 28 akademisyen tebliğlerini sundu. Etkinlik kapsamında ayrıca Mimar Sinan’ın yaptığı eserlerin ve su eşyalarının yer aldığı fotoğraf sergisi ile Mağlova konulu belgeseli  yer aldı.

Sultangazi Belediyesi, “Uluslararası Mimar Sinan ve Su” konulu sempozyum düzenledi. Sempozyumda, Mimar Sinan’ın hayatı ve eserleri ile su mimarisi masaya yatırıldı. 8-10 Nisan 2016 tarihleri arasında Sultangazi Belediyesi Nikah Salonlarında yapılan sempozyuma yerli ve yabancı 28 akademisyen tebliğlerini sundu. Bilim Kurulu ile birlikte toplam 38 akademisyen sempozyuma katkı sağladı. Etkinlik kapsamında Mimar Sinan’ın eserlerinin ve su eşyalarının fotoğraflarının yer aldığı sergi düzenlendi. Sempozyumda ayrıca dünya su mimarisinin başyapıtlarından biri kabul edilen Mağlova Kemerini anlatan Mağlova belgeseli gösterimi de yer aldı.

_82T5319

“MİMAR SİNAN, İNSAN RUHUNDAKİ GÜZELLİĞİ TAŞA NAKŞETTİ”

Sempozyumun sonun gününde konuşma yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, “Mimar Sinan, insan ruhundaki güzelliği taşa nakşederek eserlerine ve şehirlere yansıtmıştır” dedi.

Her sanatkar ve sanat eseri; bağlı bulunduğu çağın, dönemin, inanç ve tefekkür aleminin bakış açısını, ufkunu ve dokusunu taşıdığını ifade eden Başkan Altunay, “Osmanlı’nın en güçlü olduğu çağda dünyaya gelen Mimar Sinan da, muhteşem bir imparatorluğun gücünü, zevkini ve zarafetini taşlara nakış misali işlemeyi başarmıştır” diye konuştu.

Osmanlı coğrafyasının bir asır havasını teneffüs eden Sinan, dehasıyla İslam mimarisini geleceğe taşıyan sağlam bir köprü olduğuna işaret eden Başkan Altunay, Mimar Sinan’ın kendi çağından günümüze verdiği mesajı doğru anlamak ve bundan dersler çıkarmak gerektiğini söyledi.

SEMPOZYUMUN ONUR KONUĞU SEMAVİ EYİCE

Sempozyumun onur konuğu olan sanat tarihçisi Semavi Eyice, sempozyumu düzenleyen Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay’a teşekkür ederek konuşmasına başladı. Eyice, Mimar Sinan’ın Osmanlı coğrafyasının farklı bölgelerinde eser yaptığını söyledi. Bu eser hakkında bilgi veren Eyice, konuşmasının büyük bölümünü Mağlova Su Kemeri’ne ayırdı.

Mağlova Su Kemeri’nin su mimarisinin önemli eserleri arasında yer aldığını kaydeden Eyice, Mağlova Su kemerinin yalnız bu topraklar için değil dünya kültür mirası içinde de önemli bir eser olduğunun altını çizdi.

MAĞLOVA BELGESELİ

Protokol konuşmalarının ardından yapımcılığı ve yönetmenliği Umut Mete Soydan’ın yaptığı, “Mağlova Belgeseli”nin gösterimi yapıldı.

Sempozyumun son bölümünde ise Doç. Dr. Ali Uyumaz, Dr. Celal Kolay, Dr. Silvia Erdem, Dr. Olcay Aydemir tebliğlerini sundu.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek