İstanbul'daki Adıyamanlılar

KAHTA-FED HES Projesinin İptali İçin Dava açtı

 

34 köy ve İlçe Derneğinden oluşan  25 03 2016 Cuma günü  Adıyaman Kahta ilçesinde Kahta çayı  üzerinde kurulacak olan HES projesi tarihi şehir bu proje ile yok olacak gerekçesi ile dava açtı. Dava dilekçesini Güneşlide bulunan İstanbul bölge idari mahkamesine federasyon üyeleri  adına Başkan Avukat Ali Yücel dilekçesini sundu .

DSC_9505

Mahkemeye sunulan dava dilekçesi

 Değerli Basın Mensupları,

Öncelikle belirtmeliyiz ki, biz 34 köy ve İlçe Derneğinden oluşan Kahta Dernekler Federasyonu olarak, Kahta’yı ve Kahtalıları etkileyecek konularda sessiz kalmamız düşünülemez. Bu nedenle tüm Kahta’mızı etkileyecek Kahta’ çayının halkımız tarafından en yoğun ve işlek şekilde kullanılan bölümünde, kurulması planlanan HES Projesi karşısında olmamız en tabii ve doğal hakkımızdır.

Kahta Çayı üzerine kurulacak HES, tarihimizi ,sulu arazilerimizi, doğamızı ve  en önemlisi Kahta’nın can damarı olan içme suyunu yok edecek bir projedir .Kahta ilçemizin yazın nefes aldığı ve ailece piknik yapabildiği tek mesire yeri olan bu çay kurutulacağından, Kahta’mız nefessiz ve susuz kalacaktır. Milyonlarca  turistin ziyaret ettiği bir dünya harikası olan Nemrut ve Karakuş  Tümülüslerinin  devamı olan tarihi kültürel miras olarak Kültür Bakanlığının envanterinde kayıtlı olan ASKERAN köyümüzün tam karşısında bulunan “mağaralardan ve anıt mezarlardan oluşan tarihi şehir” bu HES projesiyle yok olacaktır.

Şimdi bu doğal güzellik, bir mikro HES projesi yüzünden yok olup gitme tehlikesiyle karşı karşıya. Çünkü bu Kahta Çayının suları DSİ ile yapılan bir anlaşmayla 49 yıllığına bu toprakları hayatında hiç görmemiş bir şirkete satılmıştır.

Üstelik bu proje hazırlanırken Kahta Çayının kenarındaki Köylerimize (Esendere, Bağözü ,Erikdere, Koçtepe, Gölgeli, Yolaltı ve Askeren) hiçbir haber verilmemiştir. Haberimiz olmadan alınan ÇED Raporları kabul etmiyor ve bu raporların iptali için Kahta- Fed olarak dava açıyoruz.

Çed Raporlarını onaylayan makamlara soruyoruz. Bu projeden direk etkilenen hangi köy halkına ve muhtarlarına danıştınız?, bu raporları masa başında ve Hes projesi ihalesini alan firma yetkilileriyle hangi pazarlıklar sonucunda onayladınız? kamuoyuna ve bizlere cevap vermenizi rica ediyoruz.

Anlaşılıyor ki proje; bölge tam olarak görülmeden ve detaylı inceleme yapılmadan, içindeki tarihi eserler , canlı hayat hiçe sayılarak, köylerimizin ve hayvanlarımızın içme ve sulama sularının geleceği hiçe sayılarak masa başında hazırlanmıştır.

Bu projeyle; Tüneller yoluyla su taşınacağından yer altı mağaralarına,tarihi eserlere ,eko sisteme, doğal hayata, yani bütün canlılara, tarıma, hayvancılığa ve turizme vereceği zararlar nedeniyle, bu projeye itiraz ediyoruz.

Biz Kahta- Fed olarak Kahta çayına Kurulması planlanan Karakuş Regülatörü Hes proğramına karşıyız.Tüm den HES lere karşı değiliz. Bu proje en başından haksızdır ve yanlış yerde yapılmaktadır.Biz Kahta-fed olarak bu proje yerine eskiden de projesi hazır olan ve Asmalı Köprü kanyonuna yapılması gereken Baraj ın yapılarak tüm Kahta ovasının sulandırılmasını sağlayacak baraj kurulmasını talep ediyoruz.

KAHTA DERNEKLER FEDERASYONU  

ADINA BAŞKAN AV.ALİ YÜCEL

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek