Güncel

Hoca Ahmet Yesevi 850.yıldönümünde Sultangazi’de Anıldı

Hoca Ahmet Yesevi  850.yıldönümünde  Sultangazi’de Anıldı

Vefatının 850’nci yıldönümünde mutasavvıf, şair ve düşünce adamı Hoca Ahmet Yesevi Büyükşehir Belediyesi Ahmet Yesevi Kültür Merkezi’nde düzenlenen bir programla anıldı.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Teşkilat (UNESCO) vefatının 850. Yıldönümünde  2016 yılını Hoca Ahmed Yesevi yılı ilan etti. Dünyanın bir çok ülkesinde anma programları düzenleniyor.

DSC_6124

Bu kapsamda Sultangazi Belediyesi, UNESCO Türkiye temsilciliği ile Ahmet Yesevi Üniversitesi işbirliğinde düzenlenen anma programına  Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, AK Parti Sultangazi İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili Büyükelçi Gürcan Türkoğlu ile Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Mahalle Muhtarları ve çok sayıda Sultangazili katıldı.

Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından XII. Yüzyılda yaşayan İslam alimi, mutasavvıf ve şairin hayatının anlatıldığı belgesel gösterimi ile devam etti.

DSC_6144

Programda bir konuşma yapan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit ALTUNAY, Hoca Ahmet Yesevi’nin Türk ve İslam medeniyetine katkılarından bahsederek yetiştirmiş olduğu talebelerin tarihe yön verdiklerini belirtti.

DSC_6147

Ahmet Yesevi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa YILDIZ, “Hoca Ahmet Yesevi Peygamber Efendimizin Medine’den yaydığı İslam ışığına adeta bir ayna olmuş, bu ışığı Anadoluya, Balkanlara ve dünyanın farklı bölgelerine yansıtmıştır. Bu ışığın yansıması Anadoluda Hacı Bektaşi Veliler, Yunus Emreler ve Mevlanalar olarak tezahür etmiş, Balkanlarda Demirci Baba, Gül Baba ve Sarı Slaltuklar olarak tezahür etmiştir” diyen Yıldız, 2016 yılının Hoca Ahmet Yesevi yılı seçilmesi için üniversite olarak yaptıkları çalışmalardan söz etti.

DSC_6154

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkan Vekili Büyükelçi Gürcan TÜRKOĞLU,2016 Yılının Hoca Ahmet Yesevi yılı seçilmesinde UNESCO üyesi 195 ülkenin oyu birliği ile alındığını belirtti.

DSC_6162

Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Numan Kurtulmuş, Hoca Ahmet Yesevi’nin bütün düyada tanınması gereken bir şahsiyet olduğunu ve İslam coğrafyasının onun fikirlerine ihtiyacı olduğunu belirterek böyle anlamlı bir programı hazıarlayan Sultangazi Belediyesini ve Ahmet Yesevi Ünersitesini tebrik etti. Kurtulmuş,”Bu toplantıyı sadece bir anma toplantısının ötesinde anlandırmak zorundayız. Ahmet Yeseviyi özellikle 21. Yuzyılın dünyasında çok daha iyi anlaşılması onun temsil ettiği ekolün, zihniyetin çok daha iyi anlaşılması zaruridir. Bu gün Dünyada  İslam coğrafyasında İslam adına çok büyük aşırılıkların yapıdığı bu dönemde birilerinin eline koz vererek İslamı ve müslümanları şiddetle bağdaştıran bir algı oluşturuluyor. İşte bu nedenle bu yılın Ahmet Yesevi yılı ilan edilip Ahmet Yesevi’yi ve ekolünün anlatılmasını çok önemsiyorum” diyen Kurtulmuş, bu hareketi İrfan Mektebi olarak nitelendirmek gerektiğini söyledi. Peygamber Efendimizle başlayan bu inancın yaratılışta her insanın eşit ve aynı haklara sahip olduğunu, insanlığın kurtuluşu olan bir hareket olduğunu ifade etti. İrfan Mektebini  Anadolu’ya, Avrupa’ya ve dünyaya yayan en önemli isimlerden birinin Ahmet Yesevi olduğunu, insanlık aleminde eşitlik, özgürlük ve adaleti tesis etmek için İslam medeniyetini yaydığını söyledi.

Türkiye’den Anadolu topraklarından büyük üçüncü yürüyüşümüz yeniden başlayacak

Asırlar boyunca Selçuklu ve Osmanlı medeniyetlerinin temelini bu İrfan Mekteplerinin oluşturduğunu belirten Kurtulmuş, günümüzün İslam Coğrafyasında yaşanan kaosun da bu fikirle ıslah edilebileceğini söyleyerek, “Sakın ha ümitsizliğe kapılmayın. Bütün bu olumsuzluklara rağmen ben şunu söylüyorum Allah’ın izniyle büyük İslam medeniyetnin, büyük üçüncü koşusu bu topraklardan, Anadolu erenlerinin topraklarından, Hoca Ahmet Yesevi’nin torunlarının yaşadığı topraklardan, Türkiye’den Anadolu topraklarından büyük üçüncü yürürüşümüz yeniden başlayacak ve devam edecektir.Evet hoşumuza gitti. Ama hoşuma gittiği için söylemedim, inandığım için söylüyorum.

Bu günkü dünyada yaşanan haksızlıklar, adaletsizlikler, akan kanlar hep güçlü olanların egemenliğini devam ettirmek için oynadıkları oyunlar. Bu anlayış insanlığa huzur getiremez. İnsanlığa barışı ve adaleti getirecek olan o İrfan Mektebinin kitapları içindeki olan fikirlerdir. Bütün İnsanlarıı kardeş olarak gören bir anlayış dünyaya huzur ve adalet getirebilir” diyen Kurtulmuş, “Geleceği inşa edecek bu fkirdir, bu yüzden Peygamber Efendimizle başlayan ve Hoca Ahmet Yesevilerle devam eden bu ekolün tekrar yaşama uyarlamak gerekir” diyerek Türkye’nin hedeflerinin büyük olduğunu ve bu yüzden egemen güçlerin ülkemiz üzerine oynadıkları bu karanlık oyunların farkına varmamız birlik olarak bu oyunları bozacak güce sahip olduğumuzu belirterek, İslam inancının ve medeniyetinin yeniden dünyaya hakim olması ve huzuru getirmesi gerektiğini belirtti.

İnşallah diriliş ateşimizi yeniden yakacağız

Kurtulmuş, “Osmanlı’yı parçalayıp İslam Coğrafyasında insanları etnik kimlikleri üzerinden, mezhep kimlikleri üzerinden, sınıf kimlikleri üzerinden böldüler. Onlar önce sınırları böldüler, sonra zihinleri bölmeye çalışıyorlar. Onlar yapmaya çalışsınlar bizlerde tam tersini yapacağız. Önce zihinleri ve gönlleri birleştireceğiz ve sonra Allahın izniyle sınırlarımızı anlamsız hale getireceğiz. Bu zerafet, güç ve anlayış bu milletin özünde var. Sadece küllenmiş ateşin küllerini üfleyerek bu ateşi ortaya çıkarmamız gerekiyor. İnşallah diriliş ateşimizi yeniden yakacağız” dedi.

DSC_6199

Program Piyanist Tuluyhan Uğurlu, Hoca Ahmed Yesevi için özel olarak bestelediği  “Horasan’dan Anadolu’ya Sevgi Yansımaları: Anadolu Erenleri” isimli bir konserin ardından sona erdi.


Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek