Sultangazi

Dursun, ’ Yeni Anayasa Mevcut Anayasadan Daha İyi’

Dursun, ’ Yeni Anayasa Mevcut Anayasadan Daha İyi’

Emin Doğan’ın her Çarşamba Mercan Tv’de hazırlayıp sunduğu Pusula Gündem programına katılan Adıyaman Dernekler Federasyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi   Av. Abdurrahman Dursun, yeni anayasanın her haliyle mevcut anayasadan daha iyi olduğunu söyledi.

Mercan TV’de yayınlanan Pusula Gündem Programına katılan Adıyaman Dernekler Federasyonu Başkanı ve AK Parti İstanbul İl Yönetim Kurulu Üyesi   Av. Abdurrahman Dursun, yeni anayasa ile mevcut anayasayı karşılaştırmalı olarak değerlendirdi. Muhalefetin yorumlarının asılsız olduğunu söyleyen Dursun, bunun bir sistem değişikliği olduğunu söyleyerek hayırcı kanadın tehlike olarak nitelendirdiği eleştirilere cevap verdi.

Hukukçu, siyasetçi ve  STK temsilcisi kişiliği olan Dursun, yeni anayasanın ülkeye neler kazandıracağını açıkladı. Mevcut sistemde başbakan ve cumhurbaşkanları arasında yaşanan krizleri anlatarak ülkeye neler kaybettirdiğini anlattı.

Muhalefet kanadının dikdatörlük, 18 yaş ve rejim değişikliği eleştirilerini yersiz bulan Dursun, açıklamalarda bulunarak her halükarda yeni anayasanın mevcut anayasadan iyi olduğunu söyledi.

Dikdatörlük söyleminin asılsız olduğunu belirten Dursun, mevcut anayasada cumhurbaşkanının yetkisinin çok ama sorumluluğunun olmadığını belirterek, yeni anayasa ile sorumluluk ve yetki verilen cumhurbaşkanın artık halk tarafından sorumlu tutulacağını ifade etti. Bürokrasinin azalacağını ve çıkan krizlerin artık tarihe gömüleceğini belirtti. Cumhurbaşkanının meclisi fes edemiyeceğini, çünkü fesihin tek taraflı olduğunu söyleyerek çıkmaza girildiğinde seçimlerin yenilenmesi kararını hem meclisin hemde cumhurbaşkanının verebileceğini söyledi. Cumhurbaşkanının kararname yetkisininde bakanlar kurulu tarafından görüşülerek ortak akılla alınacağı ve yapılacak yatırımlara hız vereceğini söyledi. Kararnamenin yayınlandığı gün meclisede sunulacağı ve meclisin bu kararnameyi beğenmemesi durumunda yürütmeyi durduracak yetkiye sahip olduğunu belirtti.

Meclisin Cumhurbaşkanını denetleme yetkisine de değinen Dursun yürütmenin cumhurbaşkanlığına verilmesinin işleri hızlandıracağını ve ülkenin gelişmesini hız kazanıp gayri milli hasılanın 25 bin dolarlara çıkabileceğini belirtti.

Ülke nüfusunun çok hızlı bir şekilde arttığını ve genç seçmen sayısının 9 milyona ulaştığını söyleyerek, halkın sıkıntılarını çözecek daha çok milletvekilinin olmasının eleştirilmesine anlam veremediğini söyledi. Seçilme yaşının 18’e indirilmesinin 23-24 yaşlarındaki gençlerin önünün açıldığını belirten Dursun her yerde 18 yaşın telaffuz edilmesinin konuyu saptırmak olur dedi.

Parlementer sistemin devam ettiğini ve daha güçlü bir parlemantonun kanun yapacağını söyleyerek böylece daha demokratik bir sistemin kurulmasına zemin hazırlandığını söyledi.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek