İstanbul'daki Adıyamanlılar

Dr. Hüseyin Şahin yeni bir konu ile AKYAD’ta Konferans verdi.

Dr. Hüseyin Şahin yeni bir konu ile AKYAD’ta  Konferans verdi.

Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneği (AKYAD) Geleneksel hale getirdiği her ay  bir konuğu ağırlama geleneğini bozmadı. Mart Ayında Uzm. Psikolog Dr. Hüseyin Şahin’i ağırlayarak “modern toplumda babalar ve çocuklar” Konu başlıklı  konferans verdi.

Açılış konuşmasını  AKYAD  Başkan Yardımcısı Mehmet Karakuş gerçekleştirdi selamlama konuşması yapmak üzere Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneği Genel Başkanı Orhan Güzelaydın’ı kürsüye davet etti.

Güzelaydın kısaca derneğin çalışmalarından bahsederek sözü sahibine Hüseyin Hocama bırakıyorum dedi

DSC_9853

Uzm. Psikolog Dr. Hüseyin Şahin, Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneği (AKYAD) ’ta  daha öncede konferans verdiğini  takip ettiğini  çalışmlaraını taktir ettiğini dile getirerek   günümüzde Anne ve babanın çocuklarının üzerindeki sorumlulukları  çocukların anne babaya karşı vazifeleri konusunda  çok kapsamlı bilgilendirme yaparak” Her aile, çocukları için sağlam bir kişilik temeli üzerine sosyal bir kimlik, başarı, sağlık, huzur, saygınlık, kariyer bina etmek ister.

Anne-babaların, çocuklarından beklentilerinin, çocuklarının yaşlarına, gelişim düzeylerine, olgunluk seviyelerine ve ihtiyaçlarına uygun olması oldukça önemlidir.

Anne ya da baba olmak kolaydır, zor olan gerçek bir annelik ve babalık yapabilmektir. Ancak, bunu her anne-baba başaramaz. İşte, çocuklarımızın yetişkin olduklarında nasıl bir insan olacaklarının sırrı, büyük ölçüde burada saklıdır. Özellikle de günümüz modern toplumlarında, çocukların “psikolojik yönden sağlıklı bireyler” olarak yetişmelerinde, anne-babalara çok önemli sorumluluklar düşmektedir.

Ebeveynlerin çocuklarını her yönden tanımaları, onların gelişimlerini sürekli olarak izlemeleri, beklentilerinde gerçekçi olmaları, fiziksel ihtiyaçları kadar sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarının da farkında olmaları ve onların bu ihtiyaçlarının karşılanması hususunda gerekli duyarlılığı göstermeleri gerekir. Çünkü, çocuğunu her yönü ile tanıyan, onun fiziksel ihtiyaçları kadar, sosyal ve psikolojik ihtiyaçlarını da karşılayan ve beklentilerinde gerçekçi olan anne-babaların; “bedensel ve psikolojik yönden sağlıklı, sağlam kişilikli, başarılı, mutlu ve saygın çocuklar” yetiştirmeleri çok daha kolay olacaktır. diyerek devam etti ayrıca çocuk istismarı konularına da açıklık getirdi uyarılarda bulundu .

Konferansa Belediye Meclis Üyesi Mahmut Yılmaz, Tüm Canbeyliler Dernek Başkanı Abdulbaki Durmuş, Adıyaman Gençlik Hareketi Başkanı Bekir Akgül ve başkan yardımcı Harun Dağeri ,vatandaşlar katıldı .

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek