Esenler

ÇOĞ-DER’de Ahmet Saltaş Güven Tazeledi

ÇOĞ-DER’de. Ahmet Saltaş Güven Tazeledi

Adıyaman İli Gerger İlçesi Çoğuruk Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği (ÇOĞ-DER) 4. olağan kongresine tek liste ile giren mevcut başkan Ahmet Saltaş ve ekibi güven tazeleyerek yeniden başkan seçildi.

Kongreye Anadolu Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi  Aydın Gürhan, Adıyaman Gergerliler Federasyonu Başkanı Av. Ali Acar, Esenler Dernekler Federasyonu Başkanı Mustafa Kaplan, Rizeliler Dernek başkanı Süleyman Kahveci, Kayserililer Dernek Başkanı Cuma Helvacı ve ÇOĞ-DER üyeleri katıldı.

Kongre divan heyetinin oluşturulmasıyla başladı. Divan başkanlığına Adıyaman Gergerliler Federasyonu Başkanı Av. Ali Acar, divan üyeliğine Anadolu Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi  Aydın Gürhan ve Kayserililer Dernek Başkanı Cuma Helvacı seçildiler.

Divan tarafından gündemin okunmasının ardından faaliyet raporu, gelir gider raporunun  ibrazıyla devam etti.

Kongreye tek liste ile giren  Çoğuruklular birlik ve beraberlik mesajı verdiler. Divan başkanı Av Ali Acar, ÇOĞ-DER ailesinn tek liste ile kongreye gitmesinin birlik ve beraberliğin örneği olduğunu söyleyerek tebrik etti.

Kongrede tek liste olması nedeniyle yaplan açık oylama sonrasında mevcut başkan Ahmet Saltaş ve ekibi yeniden göreve getirildi.

Oylama sonrasında bir selamlama konuşması yapan Esenler Dernekler Federasyonu Başkanı Mustafa Kaplan, kongrenin ve yeni yönetimin hayırlı olması dileklerinde bulundu. ÇOĞ-DER’in federasyon çalışmalarında her zaman büyük katkılarının olduğunu söyleyerek teşekkür eden Kaplan, federasyonun çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Kongreye işlerinin yoğunluğu nedeni ile katılamayan ÇOĞ-DER Onursal Başkanı Nihat Saltaş’ın dilek ve temenni mesajı divan başkanı Ali Acar tarafından okundu.

Kongreye misafip olarak katılan STK başkanlarının selamlama konuşmasının ardından bir teşekkür konuşması yapan Adıyaman İli Gerger İlçesi Çoğuruk Köyü Sosyal Yardımlaşma ve Kültür Derneği Başkanı Ahmet Saltaş, kongrelerine katılarak onurlandıran STK başkanlarına teşekkür etti. Bu görevi kendisine layık görerek ikinci dönemde başkan seçen üyelere de teşekkür eden Saltaş, derneğin köylüleri için ne kadar önemli olduğuna değindi. Dernekler sayesinde bir araya gelebildiklerini ve birlik beraberliklerini pekiştirdiğini ifade eden Başkan Ahmet Saltaş, dernekler sayesinde farklı kültürleri tanıma fırsatı bulduklarını ve federasyon sayesinde güzel dostluklar ve birliktelikler oluşturduklarını söyledi.

Gergerliler Federasyonu Başkanı Av. Ali Acar, dernekleşmenin sosyal hayat içerisindeki önemine değinerek ÇOĞ-DER’in başarıyla görevini yerine getirdiğini belirtti. Acar, “Gelişmeyen toplumların bir hastalığı var. Ama biz birbirimize sarılırsak, birbirimizi seversek bu hastalığı yenebiliriz. Bu hastalık bizi yönetenlerin ayrışmaya yönelik eylemleridir.

Aslında biz köy olarak, bölge olarak biriz, birbirimizi tanıyor ve güveniyoruz. Bu tür kuruluşlar toplumlara dokunabilme, toplumun sesi olma anlamında çok önemlidirler. Bunun içinde bu kurumları yaşatmaya çalışıyoruz. Ama demin bahsettiğim hastalık  bu kuruluşlarında güçlü olarak çalışmasına engel oluyor. Farklı siyasi düşünceler bu kurumları yıpratmamalı aksine daha da güçlü yapmalıdır. Ama tabi ki dernek işleyişine siyaseti bulaştırmaz isek bu hastalıktan kurtulur ve eksik gördüğümüz uygulamalara hep bir ağızdan karşı çıkarsak toplumun sesi oluruz.

Derneklerin amacı ayrıştırmak değil birleştirmektir. Birlik ve beraberliğimizi korumalı, pekiştirmeli ve farklı görüşleri zenginliğimiz olarak görüp hoşgörüyle yaklaşmamız lazımdır” dedi.

Dilek ve temenni konuşmalarının ardından yapılan sohbetlerle kongre sona erdi.

 

 

 

 

 

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek