Sultangazi

ÇİĞDER’den İş Dünyasında Kriz Yönetimi Semineri

İstanbul Etsiz Çiğköfteciler ve Esnaf Sanatkarlar Derneği (ÇİĞDER)’in bu ayki bir konuğu MÜSİAD 3. Dönem  Genel Başkanı Prof. Dr. Ömer Bolat olurken, konu iş dünyası ve kriz yönetimi oldu.

ÇİĞDER’in geleneksel olarak düzenlediği bir konu bir konuk programları iş ve sosyal hayatın sıkıntılarını ele almaya devam ediyor. Bu ayki programın konuğu olan MÜSİAD 3. Dönem Genel Başkanı Prof. Dr. Ömer Bolat oldu. İş dünyası hakkında önemli bilgiler veren Bolat, ekonomik değerlendirmeler yaparak iş dünyasının ve devletin alması gerek önlemler hakkında bilgi verdi.

Programa Dostlar Divanı Başkanı gazeteci yazar Sami Özey, Akyad Başkanı Osman Fırat ve yönetimi, İletişim Başkanlığı Konya İl Müdürü A. Cüneyt Fidancı, AK Parti Eyüp İlçe Başkan yardımcısı Mehmet Aydın, STK temsilcileri ve davetliler katıldı.

Toplantıda kısa bir selamlama konuşması yapan ÇİĞDER Başkanı Orhan Güzel Aydın katılımcıları selamlayarak, katılımlarından dolayı misafirlerine teşekkür etti.

Daha sonra bir seminer veren MÜSİAD 3. Dönem  Genel Başkanı Prof. Dr. Ömer Bolat, iş dünyasının hızla değişen piyasa şartlarına uyum sağlaması ve kriz dönemlerinin aşılması ile ilgili bilgiler verdi. Türkiye’nin ekonomisinin güven verdiğini belirten Bolat, 2002 yılından beri Türkiye’nin büyüdüğünü sadece 2018 yılında bir kriz yaşanarak küçüldüğünü söyledi. 2018 Yılında ki krizin Londra’da ki para baronları ve ABD’nin yaptırım kararlarıyla Türk parasının değer kaybetmesi olduğunu ifade etti. Bolat’ 2019 yılı çok zor başladı ve ilk altı ay zor geçti. Yılın ortasında hükümetin çalışmaları sonucunda Merkez Bankasının faizleri indirmesiyle denge sağlandı ve son yarı dönemde düzelmelerle beraber 2020 yılına ümitli giriyoruz. Bu yüksek faiz ve belirsizlik iş dünyasını sarstı.

1980’ler ve 90’larda  yüksek faizli bir piyasamız vardı ama 2002’den sonra bu belirsizlik önlenerek dengeli bir ekonomiye sahip oldu. 2002 yılı öncesinde piyasa çok etkilenmiyordu, devlet etkileniyordu. 2018 yılında ise özel sektör yatırımlarının artması ve finansal borçlanmalar nedeniyle krizi çok etkili hissetti, yani özel sektör açıkta yakalandı.

2020 yılından ümidimiz var ve  %5lik bir büyüme bekleniyor Tabi bu beklenti Avrupa ve Amerika’nın ekonomik yaptırımlarıyla sekteye uğrayabilir.

Çözmemiz gereken işsizlik ve bütçe açığı meselemiz var. Türkiye her yıl nüfusu hızla artan bir ülke ve işsizlikte bu oranda artıyor. Yatırımları artırarak bu problemi çözebiliriz. Yatırımın artması içinde ekonomik dengelerin korunması gerekmekte’

Bolat, işletmelere kriz reçetelerini maddeler halinde sunarak, işletmeler nerelerde hata yaptıklarını ve  neyi düzeltmeleri gerektiğini açıkladı.

Program katılımcıların sorularının cevaplandırılmasının ardından sona erdi.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek