Sultangazi

Baytemur, ‘Sektörde Personel Sıkıntısı Yaşıyoruz’

Tekstil ülkenin en çok istihdam sağlayan sektörlerin başında geliyor. ‘Yurtiçi ve yurtdışı piyasalarda geniş bir pazar payına sahip olan sektörün en büyük sıkıntılarından biri kalifiye elaman eksikliğidir’ diyen  Esentemur Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi  Ahmet Baytemur ile sektör hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Tekstil Türkiye’de en büyük istihdamı sağlayan, gerek yurtiçi gerekse yurtdışı satışlarıyla ülke ekonomisine katma değer sağlayan sektörlerin başında geliyor. Hızla gelişen sektörün sıkıntıları da bu ölçüde artıyor. Sektörün en büyük sıkıntısının kalifiye elaman olduğunu ifade eden Baytemur Tekstil Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Baytemur ile sektör hakkında bir söyleşi gerçekleştirdik.

Ahmet Baytemur,  İsmail Baytemur, Mehmet Esen, Mustafa Esen ortaklığıyla kurulan Esentemur Tekstil, sektörde kaliteli imalat ve güvenilirliği ile adından söz ettiren bir firma.

Emin Doğan: Yılardır sektörde faaliyet gösteriyorsunuz, güçlü bir ekibiniz var. Pandemi nedeniyle her sektörde olduğu gibi tekstilde de bir duraklama dönemi yaşandı. Bu gün itibariyle sektörü değerlendirebilir misiniz?

Ahmet Baytemur:  Sektörümüz inansan emeğine dayalı bir sektör. Bu nedenle de ülkede istihdam problemine en hızlı çözüm üretecek durumda. Bunun örneklerini yakın zamanda Anadolu’ya yapılan yatırımlarda görebiliyoruz.

Bu nedenle pandemi döneminden en fazla etkilenen sektör bizim sektörümüz oldu. 2-3 ay iş yapamayan sektörde hem işveren hem de işçi zor günler yaşadı. Bazı arkadaşlarımız atölyelerini kapattılar. Kısıtlamaların bitmesi ile bir hareketlilik yaşamaya başladık. Allah’a şükür gün itibariyle sektörümüz sıkıntılarının birçoğunu aştı.

Ama sektörün acil çözülmesi gereken en büyük sıkıntısı kalifiye elaman sıkıntısıdır.  Hemen her yerde elaman aranıyor yazısını görebilirsiniz. Ülkede artan bir işsizlik var ama bu işin olmayışından değil gibi. Çünkü bizim sektörün çok sayıda elamana ihtiyacı var. Şimdi herkes üniversite mezunu, herkes masa başı iş arıyor. Ülkenin en büyük sorunu ara elaman. Bu sadece bizim sektörle sınırlı değil. Birçok sektörün sıkıntısı kalifiye elaman bulmak. Çalışmaya gelenlerin çoğu da bu işi meslek edinmek istemiyor ve kısa bir süre sonra işten ayrılıyor. Bu konuda devletin bir çözüm üretmesi gerekiyor. Meslek liselerinin sayısını artırıp sektörlerin güçlenmesine katkı sunması gerekiyor.

Emin Doğan:  Tekstil ile ilgili meslek liseleri var ama yetersiz olduğunu söylüyorsunuz. Evet, Üniversite sayısı arttı tabi bu da doğal olarak ara elaman sıkıntısı oluşturuyor. Sektörün geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Ahmet Baytemur:  Dediğim gibi elaman sıkıntısı çözülmez ise sektörün geleceği çok da parlak değil. Eskiden ilkokuldan sonra anne ve babalar çocuklarını bizlere gönderir meslek sahibi olmasını isterlerdi. Tabi eğitimli bir toplum olmamız gerekiyor. Ama bunu planlı yapmak gerekiyor. Herkes mühendis olursa, fabrikalarda kimler çalışacak. Yani bir planlama yapılması şart. Yoksa sadece bizde değil birçok sektörde sıkıntılar artarak çoğalacak. İnsan gücü gereken her sektör bundan etkilenecek. 

Bu yüzden bir planlama çerçevesinde eğitim yapılmalı. Görüyoruz üniversite mezunları işsiz. Çünkü onlar okudukları mesleklerini yapmak istiyorlar. Ama ülkede o kadar kadro yok. Bu nedenle birçoğu kendi mesleğini yapamıyor, bu her açıdan israf. Eğitimin sonucu olmalı. Mezun olduktan sonra mesleğini yapabilmeli. Ama her yıl yüzbinlerce gencimiz mezun oluyor ve mesleği ile ilgili iş bulmakta zorlanıyor.

Bakın istihdam sağlayan sektörler bu ülke için çok önemli. Bu tedbirler alınmazsa sıkıntılar artarak devam edecek.

Emin Doğan:  Son olarak neler söylemek istersiniz?

Ahmet Baytemur:  Biz işverenler olarak ülkenin kalkınması için mücadele ediyoruz. Sektörün güçlenmesi hepimizin yararına. Bizim iş potansiyelimiz artarsa daha fazla elaman çalıştıracağız. Kaliteli ürünler üretecek makina ve kalifiye elaman sıkıntısı çekmezsek dünya piyasalarında ki pazar payımız büyüyecek.  Anadolu’ya yatırım yapabilsek yerinde kalkınmayı sağlayacak ve göçü önleyeceğiz. Devletin kalkınmada öncelikli bölgelerde verdiği teşvikler gayet güzel. Ama işyerinizi taşıdığınızda orada çalışacak kalifiye elaman bulmak zor. Evet, biz imalathanelerimizde elaman yetiştiriyoruz. Ama bu uzun bir geçiş süresi. Bunu kaldırabilecek güce sahip firmaların sayısı oldukça az.

Güzel örnekler var.  Adıyaman Kahta’da açılan tekstil atölyeleri ilçeye çok büyük katkı sundu. Yapılan organize sanayi bölgelerinde üretimi daha profesyonel yapabileceğimiz fabrikalar yapıldı. Taşın altına elini koyan firmalar bu riski göze alarak yatırımlar yaptı. Böylece ilçede binlerce insan iş sahibi oldu. İlçenin nüfusu 40-50 bin oranında arttı. Tekstille beraber öteki sektörler de gelişmeye başladı.

Bu nedenle Anadolu’ya daha çok yatırım yapılmasını teşvik etmek gerekiyor. Üretimin her aşamasında ve nakliyede gerekli yatırımların yapılması lazım.  Kalifiye elaman yetiştirilmesi gerekiyor. Meslek liseleri bu sektörlere elaman sağlayacak seviyede olmalı ve gerekli yerlerde açılmalı.

Tam manasıyla bir planlama gerekiyor. Zor işler değil bunlar ama özel sektörün bunların altından kalkabilmesi imkansız gibi. Devletin yapacağı bu yatırımlar ülkenin her bölgesinin kalkınmasına ve refah içerisinde yaşamasına kapı aralar.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek