Sultangazi

Başkan Dursun Erzincanlılarla Bir Araya Geldi

Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, ilçedeki STK’lar ve kanaat önderleriyle bir araya gelmeye devam ediyor. Bu kapsamda Erzincanlılar ile bir araya gelen başkan Dursun,  birçok hizmet alım ihalesini iptal ederek büyük tasarruf sağladıkların ve borçsuz bir belediye olma yolunda ilerlediklerini söyledi.

Sultangazi Belediye Başkanı Av. Abdurrahman Dursun, Sultangazi’yi İstanbul’un gözde ilçelerinden biri yapmak için çalışmalarını sürdürüyor. Her yıl olduğu gibi bu yılda ilçede buluna STK ve kanaat önderleriyle istişare etmek, yapılan çalışmaları anlatmak, istek ve şikayetleri dinlemek adına bir dizi programa ev sahipliği yapıyor.

Bu kapsamda Erzincanlılarla kahvaltılı programda bir araya gelen Başkan Dursun, ilçede yapılan yatırımları anlattı. ilçenin sıkıntılarına köklü çözümler üretmek derdinde olduklarını belirten Başkan Dursun, ‘Bu günlerde bizim yaptıklarımız yatırım ve çalışmalar daha huzurlu, gelişmiş ve tercih edilen bir ilçe olma hedefimizin adımlarıdır.

ALTYAPI SORUNUMUZU BÜYÜK ÖLÇÜDE ÇÖZÜYORUZ

Bu güne kadar yapılan çalışmalarımız yoğunluğu alt yapı sorununu gidermekti. Haziran ayında alt yapı çalışmalarımızı bitirip üst yapı çalışmalarımıza hız vereceğiz. Bu konuda da hizmet alımlarımızı en düşük seviyeye düşürerek kendi bünyemizde çalışmalarımız yürütüyoruz. Artık iş makine kiralaması yapmıyoruz. Belediyemiz iş makinalarını alarak bu konuda hizmet hızımızı artırdık ve maliyetlerimiz en az seviyeye çektik.

İlçedeki elektrik alt yapımızı yeniledik ve bir çok alanda yer altına alarak ilçenin görünümünü güzelleştiren aydınlatmalarla 33 cadde ve sokağı aydınlattık. Aydınlatılmış her alan güvenli alan olmaya başladı. Çalışmaları devam eden caddelerimiz bittiğinde bu sayı 45’e çıkacak.

Yoğun yağmurda su baskınları yaşayan Cebecide  1000 metre  uzunluğunda bir çalışmamız var. Çalışmalar sonlandırıldığında bu bölge artık su baskınları yaşamayacak.

Yeşil alanlarımız hızla artırıyoruz. Uzun yıllardır park alanlarında bulunan yapıları anlaşmalar sağlayarak boşalttık ve bu alanları yeşillendirirken, bazı alanlarda zemin altı otoparklar yaparak trafik sorununu da özüme ulaştırıyoruz.

KENTSEL DÖNÜŞÜMDE VATANDAŞIMIZ KAZANACAK 

Kentsel dönüşümde büyük adımlar atıyoruz. Ama bu alanlarda konut sahipleri ile sorunlar yaşıyoruz. İstanbul deprem bölgesi ve ne zaman deprem olacağı belli değil, her an için olabilir. Bu yüzden öncelikli bölgeler için projeler hazırladık. Cumhuriyet mahallesi ile ilgili bir proje yaptık. Zemin artı 4-5 katlı binalar yapıp yeşil alanları da artıracak bu proje için devletten 160 milyonluk bir destek alacağız. Konut sahipleri de aynı metrekarede yani bir meskene ulaşacaklar. Bu yenileme için 90 ile 120 bin lira bir fark ödeyecekler. Bu ödemelerde anahtar teslimle başlayacak ve 10 yıl vadeli olacak. 

Biz bu projeleri hazırlarken vatandaşımızın en karlı olacağı imkanları sunmaya çalışıyoruz. Zaman ve para harcıyoruz. Ama ne yazık ki çoğunluğu sağlayamadığımız için bu projeler askıya alınmak zorunda kaldı. İlçede bir çok alan için kentsel dönüşüm gerekli. Artık kentsel dönüşüm isteyenler çoğunluğu sağlayıp bize başvurmaları gerekiyor. Projeler çoğunluk sağlandığında hazırlanmaya başlayacak.

AYAKKABICILAR SANAYİ SİTESİ KURULUYOR

2. Cebecide bulunan dökümcülerin olduğu alan için kentsel dönüşüm projeleri hazırladık. Bu alana ayakkabıcılar sanayi sitesi kuracağız. 200bin metrekarelik bu alanda yapılacak site sayesinde merdiven altı imalathaneler kalkacak ve mahalle aralarındaki imalatçılar buraya taşınacak. Böylece hem esnafımız rahat ve kaliteli bir imalathaneye kavuşacak hem de  mahallelerimiz bu sıkıntıdan kurtulacaklar.  Böylece Sultangazi artık bu sektörde modern bir siteye kavuşacak ve sektörde daha fazla söz hakkına sahip olacak.

TEKSTİL SANAYİ SİYESİ YAPILACAK

Tekstil sektörü içinde bir sanayi sitesi oluşturacağız. Mahalle aralarından tekstilcilerimiz de kurtaracağız ve imalatı hızlandıracak, kaliteyi artıracak mekanlar oluşturacağız. Bu siteler hem kentin görünümünü güzelleştirecek hem de sektörün gelişmesine katkı sunacaktır.

KENTİN ESTETİĞİ ÖRNEK ALINACAK

Kantin görünümünü güzelleştirmek için dış cepheler için bir proje gerçekleştirdik.  Bu konuda belediyemizde Kent Estetik Komisyonu oluşturduk. Artık yeni yapılan binalar dış cephelerini istedikleri gibi yapamayacaklar. Görüntü kirliliğini önlemek için belirlenen cepheler yapılacak ve kentin estetiği güzelleştirilecek.  Bu çalışmayı biz başlattı ve 10-20 yıl sonra bu çalışma tam anlamıyla kentin görünümünü güzelleştirerek örnek alınacak bir çalışma olacak.

Başkan Dursun her mahallede yapılan fiziki alanlar hakkında bilgiler verdi. Yapılan sosyal yardımlar ve sosyal çalışmaların içeriklerini belirten Dursun, ‘ Biz Sultangazi’yi yaşanabilir bir kent haline getirirken tamamen kendi imkanlarımızı kullanarak yapıyoruz. Tabi bazı yatırımlar için devletimizden destek alıyoruz, ama hiçbir bankadan faizli kredi kullanmadık ve kullanmayı da düşünmüyoruz.

HİZMET ALIM İHALELERİNİ İPTAL EDEREK BÜYÜK TASARRUF SAĞLADIK

Her yıl 140 milyonluk bir çöp toplama ihalemiz olurdu. Bu yıl için bu ihaleyi iptal ettik ve 48 milyona sıfır araçlar alarak artık çöpü belediyemiz bünyesinde toplayacağız. Bu yatırımla hem belediyemiz bünyesinde istihdamı artırdık hem de çok büyük bir harcama kalemini en asgari seviyeye çektik.

Geri dönüşüm içinde araçlar aldık ve buradan da kar eder bir duruma geldik.

Aş evi için bir ihalemiz vardı. Bu ihaleyi de iptal ettik. Dışardan alımla yapılan bu çalışmada hem israf çok oluyordu hem de dağıtım pahalı ve bize göre yakışıksız bir şekilde yapılıyordu. Bir park yada boş alanda vatandaşlarımız kuyruğa giriyor ve dağıtım yapılıyordu. Bu yakışıksız bir durumdu. Aynı zamanda menüyü beğenmeyenler o gün gelmiyor ve çok miktarda yemek israf oluyordu. Biz Vakıfbank’tan aldığımız kartları ihtiyaç sahiplerine dağıttık. Aylık 400 lira limitli bu kartlarla gıda alınacak ve her yerden alınabilecek. Böylece israfı önlerken yıllık 8 milyon gibi bir tasarruf sağladık.

Yaşlı yada engelli olan vatandaşlarımıza da kapıda teslimle yemek dağıtımını sürdürüyoruz.

BORÇSUZ BİR BELEDİYE OLMA YOLUNDAYIZ

Bu tasarruflar sayesinde 115 milyon olan banka borcumuzu 32 milyona, 150 milyon olan müteahhit borcumuzu da 60 milyona düşürdük.  Bu yıl da bu borçları bitirmeyi hedefliyoruz.

Borçlanmadan, kendi imkanlarımızla çalışacak ve borçsuz bir belediye haline geleceğiz. Aynı zamanda belediyemize gelir getirecek 3 proje hazırladık. Bu projeler bittiğinde belediyemiz 300-400 milyonluk bir gelir elde edecek ve ilçemiz için harcayabileceğimiz kaynaklarımız oluşacak’ dedi.

Gençler, kadınlar, çocuklar ve yaşlılar için yapılan çalışmalardan da bahseden Başkan Dursun, daha sonra katılımcıların sorularını cevaplandırdı.

Program yapılan sohbetlerin ardından çekilen hatıra fotoğraflarıyla sona erdi.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek