Bağcılar

Bağcılar’ın renkli gençleri BBC’ye konu oldu

Modifiye aşkı BBC’ye konu oldu

Kozmopolit bir yapısı bulunan Bağcılar’da yaşayan gençler kendilerine özgü “Üç ayak” dansı ve modifiye arabalarıyla BBC’ye konu oldu. Modifiye tutkunları arabalara olan ilgilerini “Kötü bir alışkanlığımız olacağına böyle alışkanlığımız olsun. Biz araca aşığız. Bizim yolumuz güzel yol” diyerek dile getiriyor.

İngiliz televizyon kanalı BBC, son programında İstanbul’un gelişen yüzü olan Bağcılar’ı konu etti. Hazırlanan yarım saatlik “Burası Bağcılar” isimli belgeselde ilçede yaşayanların profilinden çalışma alanlarına ve gündelik hayatına kadar sosyo-ekonomik hususlara değinildi. Belgeselde kozmopolit bir yapısı bulunan 745 bin nüfuslu ilçede her milletten insanın bir arada yaşadığı vurgulandı.

Sokak partilerinin vazgeçilmezi üç ayak dansı

Programın en çok dikkat çeken bölümü ise Bağcılar gençliğinin renkli yaşamı oldu. İlçede her kesimden gençlerle yapılan röportajlarda nasıl zaman geçirdikleri, uğraş alanları ve hobileriyle ilgili sorular soruldu. Gençler de düğün, asker uğurlamaları ve sokak partilerinde yaptıkları kendilerine özgü “Üç Ayak” dansını anlattı. Belirli bir düzene göre dizilen gençler, çalan müzik eşliğinde hep birlikte ayaklarını sallayarak ileriye doğru gidiyorlar. Sokak ortasında kendi etrafında dönen oyuncular, renkli görüntüler oluşturuyorlar. Çocuklar, büyüklerinden öğrendikleri bu oyunu gelecek nesillere taşıyorlar.

Bizim yolumuz güzel bir yol

BBC, eski arabaları teknik özeliklerinde kendi zevklerine göre değişiklikler yaparak gösterişli bir hale getiren modifiye tutkunlarına da yer verdi.  Ses sisteminden teknik aksamlara kadar yapılan değişikliklerle estetik bir görünüm kazanan araçlar, seyir halindeyken herkesin ilgini çekiyor. Röportajlarda gençler modifiye tutkularını şöyle dile getiriyor. “Tesisat olsun modifiye olsun, insanlar bu işi severek yapıyor.  Bunun serserilikle veya başka bir şeyle alakası yok. Kötü bir alışkanlığımız olacağına böyle alışkanlığımız olsun. Biz araca aşığız. Bizim yolumuz güzel bir yol. Yanlış yol değil. Harcıyorsan arabana harcıyorsun, kendine harcıyorsun” denildi.

Yüksek izlenme sayılarına ulaşan belgeselde Bağcılar Belediyesi sosyal tesisleri de gösteriliyor.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek