İstanbul'daki Adıyamanlılar

AKYAD’ın Kahta’da Düzenlediği Konferansa Yoğun İlgi

AKYAD’ın Kahta’da Düzenlediği Konferansa Yoğun İlgi

Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneği (AKYAD) tarafından Kahta  Kültür Merkezi  Konferans Salonunda düzenlenen “Modern Toplumda Anne-Baba ve Çocuk İlişkileri” konulu konferansa ilçe protokolünün yanında çok sayıda vatandaş katıldı.

AKYAD KAHTA PROGRAMI (57)

Uzman Psikolog Hüseyin Şahin’in konuşmacı olarak katıldığı konferansa Sincik İlçe Belediye Başkanı Mehmet Korkut, Kahta Belediye Başkan vekili Hamza Özer, Adıyamanlılar Vakfı Adıyaman Şube Başkanı Yakup Akıncıoğlu, AKYAD Yönetim Kurulu Üyeleri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

AKYAD KAHTA PROGRAMI (22)

Programın açılış konuşmasını yapan AKYAD Kurucu Başkanı İzzetin Balcı, yapılan çalışmalardan oldukça mutlu olduğunu ifade ederek emeği geçen herkese teşekkür etti. Balcı, “ Bütün siyasi fikirler gelip geçer ama Allah rızasını gözeterek yapılan bütün işlerin ebedi olacağına inanıyoruz. AKYAD’ın hizmeti bu yöndedir. Türkiye’de fikri anlamda bir çalışmamız var. Biz ümmetçiyiz, Müslümanların kardeşliğini savunuyoruz. Her Müslüman bizim kardeşimizdir. Onlarla beraber oturuyor, onlarla beraber kalkıyor, onların dertleriyle dertleniyoruz” dedi.

AKYAD KAHTA PROGRAMI (26)

AKYAD Sosyal İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Sait Aybak, İmkansızlıklar sebebiyle liseden mezun olduktan sonra eğitimine devam edemediğini belirterek, bu yüzden eğitime şahsı  ve dernek olarak özel ilgi gösterdiklerini söyledi. Eğitimin hayatın her alanında başarıyı getirdiğini ifade eden Aybak, öğrencilere önemli tavsiyelerde bulundu.

AKYAD KAHTA PROGRAMI (31)

AKYAD olarak artık bir şeyler değiştirmek istediğini belirten AKYAD Başkanı Orhan Güzelaydın, “Bizler bugün 2 mutluluğu birden yaşıyoruz. Geçen kış aylarında yaklaşık Kahta’da 100 tane 50 tane de Adıyaman da olmak üzere toplam 150 öğrenciye AKYAD olarak yardım etmiştik. Bu ziyaretlerimiz esnasında okul kütüphanesindeki kitapların yetersiz olduğunu gördük. İstanbul’da bir kampanya başlatarak 2000’e yakın kitabı kütüphanelerimiz için tedarik ettik.

Biz Adıyaman Kültürünü Yaşatma Derneği olarak artık bir şeyleri değiştirmek istiyoruz. Adıyamanlı çok STK’larımız var. Bugün İstanbul’da yaklaşık olarak Adıyaman’ın 65 civarında derneği bulunmakta. Kimilerinde cafcaflı kahvaltılardan öteye geçilmiyor. Biz bir şeyleri değiştirmek istiyoruz. O yüzden Kahta’yı pilot bölge seçtik. Biz eğitimcilerimizin ve öğrencilerimizin her zaman hizmetinde olacağız. Yeter ki bizden istesinler. STK’lar topluma yön veren kurumlardır. Bu bilinçle hareket etmemiz lazım. Biz bu konuda da örnek olmak ve öncülük yapmak istiyoruz. Herkes elini taşın altına koymalı” şeklinde konuştu.

AKYAD KAHTA PROGRAMI (28)

TP Kahta Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü Halit Akel, “AKYAD’ın Kahta’da ki paydaşı olmaktan memnunuz. Onlara teşekkür ediyorum. Diğer okullarında AKYAD ile ilişkilerini sıklaştırmalarını tavsiye ederim. 100 öğrencimize giyim yardımında bulundular.   Sağ olsunlar yanılmıyorsam bin 500 ile 2 bin kitap bu sefer kütüphanemize destek verdiler. Katkıları devam edecek. AKYAD’ın bir farkını söylemek istiyorum. Bu güne kadar İstanbul’a ben şahsen gönderdiğim yüzlerce öğrenciye yardımcı oldular. Fakat AKYAD bu sefer farklı bir şey yaptı. Kendileri geldiler. Kendileri bize el uzattılar. Bu açından da bir fark oluşturdular. Kendilerine bu anlamda teşekkür ediyorum” dedi.

AKYAD KAHTA PROGRAMI (47)

Ruhsal hastalıkların hızlı bir şekilde arttığına dikkat çeken Uzman Psikolog Hüseyin Şahin, “Yaşadığımız dünyaya baktığımız zaman dünyada kalp ve damar hastalıklarından sonra Birleşmiş Milletler ve dünya sağlık örgütünün verilerine göre ikinci sıradaki temel sağlık problemi ruhsal hastalıktır. O kadar yaygın ki ve hiç tereddütsüz bütün uzmanların öngörüsü şu şekildedir. 2020 Yıllarında dünyanın bir numaralı sağlık problemi ruhsal problemler olacaktır. Nisan ayında UNICEF bir veri açıkladı bu veriye göre, şuan dünyada 462 milyon çocuk kriz bölgesinde yaşıyor. Dünyanın üçte biri savaş halinde. Kan, gözyaşı içerisinde büyüyor. Böyle bir tablo içerisinde yaşıyorlar. Dolayısıyla tam 75 milyon çocuk eğitim görmüyor. Eğitimden mahrum bir şekilde büyüyor. Bizim hakikaten Allah razı olsun aracı olanlardan destek olanlardan. En küçük bir tuğlasına kadar emeği geçenlerden. Sınıflarımız var. Bunlar alkışlanacak durumlar. Ancak bu yetmiyor. Niteliğe baktığımız zaman, nitelik noktasında ciddi sorunlarımız var. Mesela kısa adı PİSA olan Uluslar Arası Öğrenci Değerlendirme Programının raporuna göre 8. Sınıfta okuyan gençlerimizin yaklaşık olarak 5’te biri okuduğu bir metni anlayıp yorumlayacak nitelikte değil. Mesela 2016 YGS yapıldı. Yaklaşık 2 milyon kişi başvurdu. Bu sınava baktığımız zaman matematik ve fen dalında bir milyon civarında öğrenci 4 tane net yapamadı. Bu bir nitelik sorundur.

En yaygın kötü alışkanlıklar sigara ve alkol kullanımıdır. Bunlara yeni bir şey daha ekleniyor. Onlar kadar riskli olan teknoloji bağımlılığı. Şu anda 10 ile 15 yaş grubu içerindeki çocuk ve ergenlerin yüzde 70’den fazlası sosyal medyayı kullanıyor. Sosyal medya’ da öyle tuzaklar var ki. Siz bir şekilde belli bir bilinç düzeyinde değilseniz, bakıyorsunuz kullandığımız o teknoloji sizin bir şekilde üye olduğunuz sosyal medya sizi yönlendiriyor. Kararlarınızı ve tercihlerinizi etkiliyor. İlişkilerinizi etkiliyor, kısacası her şeyi etkiliyor. Maalesef bu anlamca ciddi bir şekilde bir teknoloji bağımlılığımız var” diye konuştu.

Konferans, Uzman Psikolog Hüseyin Şahin’in okuyucularına kitaplarını imzalamasıyla sona erdi


 

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek