Sultangazi

Akpınar;kentsel dönüşüme evet, rantsal dönüşüme hayır

 

 

 

 

Saadet Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Hasan Akpınar ve Yönetim Kurulu Üyeleri Çevre ve Şehircilik Bakanlığı kararıyla riskli alan ilan edilen Cumhuriyet Mahallesi sakinleriyle bir araya geldi ve kentsel dönüşüm için yapılacak sözleşmelerle ilgili tavsiyelerde bulundu.

Sultangazi Belediye Meclisi ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın kararıyla ‘riskli alan’ ilan edilen Cumhuriyet Mahallesi siteler mevki sakinleri Saadet Partisi İlçe Başkanlığı’nın düzenlediği “Söz Mahallede” programında bir araya geldiler.

Malatya Maman Derneği’nde düzenlenen programa Saadet Partisi Sultangazi İlçe Başkanı Hasaınarn Akp, Saadet Partisi Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Aydoğan, İlçe Yönetim Kurulu Üyeleri ve mahalle sakinleri katıldı.

Programın sunumunu yapan SP Sultangazi İlçe Başkan Yardımcısı Cemal Ayaz, ilçeyle ilgili sıkıntılarla çok yakından izlediklerini ve her ay bir mahallede gerçekleştirdikleri Söz Mahallede adlı programda mahallenin sıkıntılarını ele aldıklarını belirtti. Yapılan hizmetlerin vatandaşın yararına olması gerektiğini belirten Ayaz, ne yazık ki yerel ve genel yönetimin bazı uygulamalarının vatandaşı sıkıntıya soktuğunu söyledi. AK Parti belediyelerinin yazılı ve görsel medyada şov yaptıklarını, belediyelerin borç batağında olduğunu söyledi. Belediyelerin devlet kurumlarına olan borçları açıklayan Ayaz, Sultangazi Belediyesi’nin 2012 yılının ilk yarısında bütçesini bitirdiğini ve 25 milyar TL borcunun olduğunu söyledi. Yeni belediye olmasına rağmen alınan işyeri açma ruhsat harçlarının İstanbul’un merkezdeki ilçelerinden bile yüksek olduğunu ifade etti ve gösterilen pembe tablonun arkasında büyük bir borç olduğunu söyleyerek, belediye iyi yönetilemiyor ifadesini kullandı.

Akpınar, Kentsel dönüşüm yapılması şart ama dönüşüm vatandaşın lehine olmalı rant için yapılmamalı

Programda konuşan Saadet Partisi İlçe Başkanı Hasan Akpınar, bu toplantılarda asıl konuşmacılar sizlersiniz bizler genel sıkıntılarla ilgili açıklamalar ve halkın yararına olacak bilgilendirmede bulunacağız dedi. Bu toplantıların amacı ne olura olsun muhalefet yapalım değildir. Biz insanımızın saadetinden, huzurundan, mutluluğundan ve menfaatinden yanayız. Toplantımızın asıl konusu Cumhuriyet Mahallemizde başlatılacak olan kentsel dönüşümle ilgili olacaktır diyen Akpınar, “Değerli arkadaşlar biliyoruz ki kentsel dönüşüm ülkemizin bir gerçeği. Depremler bölgesinde yaşıyoruz, İstanbul bir deprem geçirdi ve yakın bir zaman da  uzmanlarımız burada bir deprem bekliyor. Yapılan araştırmalar neticesinde kentsel dönüşüm kaçınılmazdır. Ama mühim olan bu kentsel dönüşüm nasıl olmalıdır? Biz kısaca diyoruz ki

kentsel dönüşüm rantsal dönüşüm olmasın Burada yapılması gereken halkımızı sıkıntıya sokmadan ve halkın onayı alınarak bu dönüşümün yapılmasıdır. Yapılan tetkikler varsa bu halkla mutlaka paylaşılmalı ve ortak fikirle hareket edilerek halkın onayının alınması gerekir.

Saadet partisi olarak bizler kentsel dönüşümden yanayız ama bazı hususlara burada değinmek istiyorum. Çıkan kanunları vatandaşların takip etmesi ve uzmanlara danışarak haklarını ve sorumluluklarını öğrenmesi gerekir. Yapılan öyle uygulamalar var ki vatandaşlar yerlerinden edilmiş ve bir aile faciasına dönüşmüştür. Şimdiden yapılacak ve sizin zararınıza olacak uygulamalara dur diyebilmelisiniz ki yarın geç olmasın. Bu uygulamayı sadece binanız yıkılacak yerine sağlam yeni binalar yapılacak diye algılamayın. Yapılacak projenin ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Hemen karşı tarafımızda yapılan Viaport Venezia projesi gibi bir proje yapılacaksa sosyal doku hiçe sayılıp yok edilecekse buna karşı durmamız gerekir. Kentsel dönüşüm yapılırken toplumun değerleri gözetilmeli, sosyal ve kültürel yapı bozulmamalı.

Gelin TOKİ’ye teslim olun diyorlar

Kentsel dönüşümle ilgili yetki tamamen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na ve TOKİ’ye verilmiştir. Uygulamada riskli olarak tespit edilen alan ‘’dönüşüm alanı’’alarak ilan edilmekte ve orada yaşayan vatandaşlara ‘’gelin TOKİ’ye teslim olun’’ denilmektedir. Yapılan Sulukule ve Tarlabaşı projelerinde vatandaş mağdur edilmiş, şehrin merkezinden aldıkları yerlere karşılık şehrin uzak noktalarında vatandaşa yerler verilmiştir. Buralara yapılan lüks konutlarda yüksek fiyatlara satılarak kentsel dönüşüm rantsal dönüşüme doğru yöneltilerek bazı inşaat firmalarına büyü rantlar sağlanmıştır” diyen Akpınar, İstanbul’un tarihi yapısını da göz önüne alınarak bu dönüşümün yapılmasını ve yapılacak konutlar yüksek gelir gruplarına göre değil vatandaşın aidat gibi ortak giderleri karşılayabilecek durumda olası gerektiğini ifade etti. Yoksa bu kentsel dönüşümle zenginlerin İstanbul’un merkezine, gelir seviyesi düşük vatandaşında İstanbul’un merkezinden uzak bölgelerde ikamet etmesine, toplumda  sınıflar oluşturularak sosyal yapının bozulmasına ve gelecekte birlik ve beraberliğin bozulmasına sebep olacaktır dedi.

Toplantıda mahalle sakinleri Cumhuriyet Mahallesi’nde uygulanacak olan Kentsel Dönüşüm projesinin Viaport Venezia’nın devamı olduğunu belirterek, “Bize cehennem azabı yaşatmak istiyorlar” ifadelerini kullandılar. Yaşadıkları yerden kendilerini uzaklaştırarak buralara daha lüks konutlar yapacaklarını ve kentsel dönüşüm adı altında rant elde edeceklerini söyleyen mahalle sakinleri bu dayatmaya boyun eğmeyeceğiz dediler.

Saadet Partisi İlçe Başkan Yardımcısı Mimar Fahri Aydın “Yerinizdeki haklarınızı sonuna kadar koruyun” şeklinde konuştu.   Aydın yapılacak olan sözleşmelerde vatandaşın dikkat etmesi gereken konularına açıklayarak, eğer bu belirttiğimiz maddelere uygun sözleşmeler yapmazsanız sonunda sözleşmede ortaya çıkabilecek değişikliklerde hak iddia edemez hale gelirsiniz diyerek mahalle sakinlerini uyardı

Aydoğan, Patron her zaman haklıdır diyorlar

SP Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Aydoğan, bir esnafın duvara astığı 15 maddelik bir yazıdan örnek vererek bu yazının 3 maddesini dile getirdi “1-Patron haklıdır,2- Patron her zaman haklıdır, 3- Patronun haksız olduğu hallerde 1. ve 2. madde uygulanır. Şimdi bizim Cumhuriyet Mahallesi’nde ki kentsel dönüşüm aynen bu yazıda olduğu gibi tek taraflı çalışıyor. Şu anda TOKİ her zaman haklıdır deniliyor. Hükümetin TOKİ’ye verdiği yetkiyle TOKİ her zaman haklı duruma geliyor” diyen Aydoğan, Cumhuriyet Mahallesi ile ilgili kararın belediye meclisinden apar topar geçirildiğini, ‘riski alan’ ilan edilen Cumhuriyet Mahallesi ile ilgi kararı basından öğrenebildiklerini söyledi. Mahalle olarak bir olur ve hakkınızı ararsanız bizlerde her zaman yanınızda oluruz dedi.

 

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek