Siyaset

ADI-GENÇ’den bilinçli oy için konferans

ADI-GENÇ’den bilinçli oy için konferans

Adıyaman Gençlik Hareketi (ADI-GENÇ)’in Sultangazi Belediyesi Nikah Salonu’nda organize ettiği Yeni Anayasa  ve Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi adlı konferansta katılımcıların soruları cevap buldu.

ADI-GENÇ’in organize ettiği Yeni Anayasa  ve Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi adlı konferansta katılımcılar Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan ve ‘Başkanlık Sistemi’ kitabının yazarı Av. Muhammed Hardalaç açıklamalarını dinleyerek merak ettikleri soruları ilettiler.

Ülkenin en önemli gündemi yeni anayasa ve partili cumhurbaşkanlığı sistemi. Bu konuda bir çok kesim farklı yorumlar yaparak referandumda neden evet yada hayır denilmesi gerektiğini ifade ediyor. Halkın sistemi tam olarak anlamadığını ve uzmanlar aracılığıyla merak edilen konuların açıklanması gerektiğini ifade eden ADI-GENÇ Başkanı Bekir Akgül, bu konuda bir konferans düzenleyerek sandık başına gidilirken bilinçli oy kullanılmasını amaçladıklarını ifade etti.

Yeni anayasa ve  Cumhurbaşkanlığı  sistemini anlatan konuşmacılar katılımcıların sorularını yanıtladı.

Bu sürecin halkı kutuplaşmaya doğru götürüyor mu? sorusuna Av. Muhammed Hardalaç “16 Nisanda sandığa gideceğiz.  Oylarımızı kullanacağız ve çıkan sonuca hepimiz saygı göstereceğiz.  Demokrasinin gereği bu. Sandıktan yüzde yüz evet yada hayır çıkmasını bekleyemeyiz. Bu mümkün değil. Sandıktan diyelim ki yüzde ellinin üzerinde evet çıktı. Geri kalanlar ötekileştirilecek mi?  Kesinlikle hayır. Yürütme buradan aldığı bu yetkiyle beraber harekete geçip idareyi durdurmadan devam ettirmek zorunda.  Burada ki hareketi aldığı oya göre değil bütün Türkiye için yapacak.

Bunun örneklerini yerel yönetimlerde görebiliyoruz. Belediye başkanı farklı bir partiden oluyor meclisteki çoğunluk başka partilerden olabiliyor. Bu sistem birbirini kitliyor mu? Tabi ki karşı ihtilafları oluyor. Ama ilçe için en iyisini yapmak için mücadele ediyorlar.

Ben toplumda bir kutuplaşma olduğuna inanmıyorum. Bana göre bir kutuplaşma oluşturulmaya çalışılıyor. Bu kutuplaşmaya izin vermeyecek olan bizleriz. Karşı siyasi görüşlere olan saygımız, anlayışımız bu  kutuplaşmaya zemin hazırlamayacaktır” dedi.

Sivil Dayanışma Platformu Başkanı Ayhan Ogan, Diyelim ki 2019’da Tayyip Erdoğan yok  bir cumhurbaşkanlığı seçimi yapılacak, 5 tanede aday var. Çünkü 100 bin imzayla vatandaşlar bir kişiyi aday gösterebilecekler, veya %5 oy alan partiler aday gösterebilecekler. Şimdi 5 aday seçime girecek ve %51’i almak için ne yapacaklar. Seçimden önce farklı fikirdeki kesimlerle anlaşacak, mutabakat sağlayacaklar. Bu sistemde koalisyonlar toplumlarda olacak, birbirimizle uzlaşacağız.  Bu çok önemli bir şeydir Türkiye’ye uzlaşma kültürünü getirecektir.  Diyelim ilk seçimde 50 alınmadı. İkinci seçime en yüksek oyu alan iki aday katılacak ve diğer kesimlerle mutlaka uzlaşmaya gidecektir. Onun için bu sistem aslında uzlaşma sistemidir.

Bakın bu paketin en önemli özelliği bir hukuk mühendisliği yok bu sistemde. Burada hakem millettir. Siyasi partiler ya genel başkanlarını yada başka bir partiliyi aday gösterecekler. Milletvekilliği ile cumhurbaşkanlığı seçimi ayrı olduğu içinde seçilemeyen milletvekili olamayacağı için mecliste de olamayacak.  İşte bu paket bütün siyaseti burada değiştirecek. Milletvekili olmayan bir genel başkanın gücü de zayıf olacaktır. Aday olmazsa da tabandan tepki alabilecek. Yani bu sistem bir çok dengeyi değiştirecek. Sistemi iyi anlamak ve anlatmak lazım. Birilerinin dediği gibi tek adamlık değil toplumun mutabakatıyla seçilen bir yönetici ülkeyi yönetecek.

Konuşmaların ardından  Ogan ve Hardalaç’a teşekkür eden katılımcılar çiçek takdim ederek hatıra fotoğrafı çektirdiler.

 

 

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek