İstanbul

Sultangazi Gençlik Meclisinden Gençlere Kariyer Semineri

Sultangazi Gençlik Meclisi, üniversiteye hazırlanan öğrencilere yönelik meslekler semineri düzenledi. 50. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminere ilçe genelinde eğitim gören öğrenciler katıldı. Seminerde konuşma yapan Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Yiğit, Meclis olarak gençlerin ihtiyacı olan her konuda çalışmalar yürüttüklerini söyledi.

Üniversiteye hazırlanan öğrencilerin hedeflerini belirlemeleri gerektiğini işaret eden Yiğit, “Üniversiteye sadece ailenizden uzaklaşmak için gitmeyin. Hedefleriniz ve ideallerinizi gerçekleştirmek için üniversiteye giderek; ailenize ve topluma yararlı birer insan olmayı hedef edinin” dedi.

Seminere konuşmacı olarak katılan Rehber Öğretmeni Seda Süfürler, üniversite sınavına girmeden önce hedef belirlemenin, kazanma olasılığını arttırdığına dikkat çekti. Meslekleri seçerken kişinin kendini tanıması gerekliliğine değinen Süfürler, “Kendinizi tanıdığınızda hangi mesleklere daha yatkın olabileceğiniz konusunda  fikir edinebilirsiniz. Meslek seçimi ömür boyu yaşantılarınızı şekillendirecek ve sadece sizi değil; çocuklarınızın ve ailenizin hayatını etkileyecek bir seçimdir. Bu nedenle doğru seçimler yapmak çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Öğrencilerin zamanlarını çok iyi değerlendirmeleri gerektiğini kaydeden Süfürler, zamanı hedeflenen puan doğrultusunda çalışarak geçirmelerini öğütledi.

Öğrencilere mesleklerin tanıtıldığı seminerde konuşan Öğretim Üyesi Gökçe Ünal da üniversitenin tek başına meslek sahibi olmak için yeterli olmadığına vurgu yaptı. Üniversitede edinilen bilgiler ışığında sürekli gelişime açık olmak gerektiğinin altını çizen Ünal, şunları söyledi:

“Üniversiteye gitmeden önce 10 yıl sonra nerede olduğunuzu hayal ederek gitmeniz gerekiyor. Üniversiteyle yetinen olmamalı iş arayan değil; aranan eleman olmalısınız.  Üniversiteden aldığınız eğitimle dünyadaki bir problemi çözmek için neler yapabileceğiniz üzerinde düşünmelisiniz.”

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top