Genel

Soma’da Feci Kaza !

Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki Soma Holding’e ait kömür madeninde yaşanan trafo patlaması sonucu 300’e yakın işçi içerde mahsur kaldı. 17 işçinin ise ölüm haberi geldi.

Manisa’nın Soma İlçesi’ndeki Soma Holding’e ait kömür madeninde trafo patlaması nedeniyle yangın çıktı. Yangının saat 15.30 sularında başladığı bildirildi. Soma Kaymakamı Mehmet Bahattin Atçı, kaza sonrası yaklaşık 300 işçinin madende mahsur kaldığını açıkladı.

DAKİKA DAKİKA SOMA’DAN GELİŞMELER
00:12 Enerji Bakanı Taner Yıldız, resmi bir rakam açıklamayacağını belirterek, “İçinde bulunuduğumuz durum sıkıntılı bir durum.  Sukünetle bu çalışmaları yürütmemiz gerekiyor. Yaklaşık 1,5-2 saat içerisinde yeniden birlikte olacağız ve size resmi rakamları vermeye çalışacağız” dedi.00:00 Manisa Belediye Başkanı Cengiz Ergün telefonla bağlandığı bir canlı yayın programında ölü sayısının 157’yi bulduğunu söyledi.22:00 AFAD’dan son yapılan açıklamada toplam 17 işçinin öldüğü bildirildi. Mahsur kalan 8 işçi kurtarıldı11 işçi yaralı olarak Soma Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. 200’ün üzerinde işçide madende mahsur kalmış durumda.

21:15 – AFAD tarafından yürütülen arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Mahsur kalan işçi yakınlarının hastane önünde bekleyişleri sürüyor.

“YANGIN SÖNDÜRÜLDÜ”

20:45 AK Parti Manisa Milletvekili yangının kontrol altına alındığını, oksijen verilmeye başlandığını bildirdi.

İŞÇİLER ÇIKATILMAYA BAŞLANDI

20:30 – Soma’da maden ocağındaki yangın sonrası mahsur kalan bazı işçiler, madenden çıkarılmaya başladı.

Patlamanın ardından başlayan arama kurtarma çalışmaları sonrası 7 işçinin kurtarıldığı bildirildi. İşçilerin bin metre aşağıda olduğu duyuruldu.

20:15 Soma Devlet Hastanesi’ne şu ana kadar 30’a yakın işçinin sevk edildiği bilgisi geldi.

AMBULANS VE KURTARMA EKİPLERİ HAZIR

Yangın nedeniyle 27 ambulans, 3 ulusal medikal kurtarma ekibi (UMKE) ve 1 helikopter ambulans olay yerinde bekliyor.

Başbakanlık kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Manisa’dan 16 ambulans ve 1 UMKE, İzmir’den 5 ambulans ve 1 UMKE, Balıkesir’den 6 ambulans ve 1 UMKE ile 1 helikopter ambulans, olay yerine gönderildi.

3 İŞÇİ HAYATINI KAYBETTİ

AK Parti Manisa Milletvekili Muzaffer Yurttaş, 20 işçinin Soma Devlet Hastanesi’ne kaldırıldığını, bu işçilerden 1’inin ağır yaralı olduğunu ve  3’ünün hayatını kaybettiğini açıkladı.

AŞAĞIDA KAÇ KİŞİ VAR?

Patlamayla ilgili en büyük muammalardan biri de aşağıda olan işçi sayısı… Patlama vardiya değişim saatine denk geldiği için net bir bilgi verilemiyor. Yangın başladığında vardiyası bitenler madenden çıkarken başlayanlar madene giriyordu. Yetkililerin aşağıda olan işçi sayısını 200-300 kişi olarak açıklaması sosyal medyada eleştirilere neden oldu.

300 İŞÇİ MAHSUR KALDI

Gazetecilere açıklama yapan Atçı, Eynez mevkiinde özel bir şirketin işlettiği madenin elektrik trafosunun yanması sonrası duman nedeniyle madenin içindeki 200-300 işçinin mahsur kaldığını söyledi.

TANER YILDIZ’DAN AÇIKLAMA

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma’daki maden kazasıyla ilgili, “Şu anda ilk olarak işçi kardeşlerimize ulaşmamız lazım. Şu anda verilecek rakamlar yanıltıcı olur” dedi.

 

Facia’ya Rağmen Eğlendiler !!!

 

Soma İçin Sultangazi’de Yas !

Kaynak : ensonhaber.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top