Güncel

Sokağa Çıkma Yasağının Ardından Dev Operasyon Başladı

Sokağa Çıkma Yasağının Ardından Dev Operasyon Başladı

Sokağa çıkma yasağı ilan edilen Silvan’da 700 polis ve askerle operasyon başlatıldı, örgüt mensupları silahlarla karşılık verdi. Çatışmada 1 kişi öldü, 1 kişi ise yaralı ele geçirildi.

Diyarbakır’ın Silvan İlçesi’nde saat 01.00’den itibaren sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından güvenlik güçleri, yolları kazdıkları hendek ve barikatlarla kapatıp çatışmaya giren PKK’lı teröristlere karşı 700 polisle operasyon düzenledi. Operasyonda güvenlik güçleriyle çatışanlardan 1 kişi öldü, 1 kişi de yaralı ele geçti.

HENDEK İÇİN OPERASYON YAPILDI

İlçede Tekel, Mescit ve Selahattin mahallelerinde sokak aralarındaki hendeklerin kapatılması, barikatların kaldırılması, bazı sokaklara bırakıldığı iddia edilen patlayıcı düzeneklerin temizlenmesi ve Halk Sağlığı Merkezi’nin yeniden hizmet vermesini sağlamak amacıyla operasyon yapıldı.

700 GÜVENLİK GÜCÜYLE OPERASYON

Asker ve polisten oluşan yaklaşık 700 personelin katılımıyla gerçekleştirilen müdahaleye, iddiaya göre örgüt mensupları uzun namlulu silahlarla karşılık verdi. Çatışma çıktığı, Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırılan bir kişinin öldüğü, diğer yaralının ise Silvan Devlet Hastanesi’nde tedavi altına alındığı belirtiliyor. İlçede gerginlik sürüyor.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLMİŞTİ

Diyarbakır Valiliği’nce dün ilçede 01.00’den itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ve Silvan’ın da aralarında bulunduğu 4 ilçede 15 gün süreyle özel güvenlik bölgesi ilan edildiği belirtilmişti.

NASIL BAŞLADI VE NELER OLDU?

Silvan’da PKK’nın gençlik yapılanması Yurtsever Devrimci Gençlik Hareketi (YDG-H) üyeleri yaklaşık 10 gün önce güvenlik güçlerinin girişini engellemek için ilçenin Selahattin, Tekel ve Mesçit mahallerinde sokak ve caddelere hendek kazıp, barikatlarla kapattı. Ellerinde uzun namlulu silah bulunan ve barikatları patlayıcı yerleştirerek tuzaklayan PKK’lılar, sokaklarda kimlik kontrolü yaptı. Grup, barikatı kaldırmak isteyen güvenlik güçleri ile çatışmaya da girdi. YDG- H’liler bir süre önce de olaylar yüzünden hizmet verilemeyen Tekel Mahallesi’nde bulunan 4 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’nin bahçesinde direkteki Türk Bayrağı’nı indirip yerine PKK flaması astı.

ÖZERLİK AÇIKLAMASI YAPILDI

Ardından DBP Silvan İlçe Başkanı Barış Gülenyüzlü, 3 gün önce Mesçit Mahallesi Azizoğlu Meydanı’nda yaklaşık 300 kişi ile birlikte yaptığı açıklamada sözde ‘özerklik’ ilan ettiklerini ileri sürdü.

Gülenyüzlü, “Biz Ankara’dan yönetilmek istemiyoruz. Bu yüzden kendimizi ve kentimizi öz yönetimimizle yönetmek istiyoruz” dedi.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ, OPERASYON BAŞLADI

Diyarbakır Valiliği 10 gündür olayların sürdüğü Silvan İlçesi’nde bugün saat 01.00’den itibaren ikinci bir duyuruya kadar sokağa çıkma yasağı ilan etti. Sokağa çıkma yasağının sürdüğü ilçede yaklaşık 700 kişiden oluşan güvenlik güçleri hendekler ve barikatlarla yol kapatıp, sağlık hizmetini engelleyip ilçede güvenlik güçleriyle çatışmaya giren teröristlere yönelik gece operasyon başlattı.

Operasyon sırasında güvenlik güçlerine uzun namlulu silahlarla ateş açıldı. Güvenlik güçlerinin de anında karşılık vermesiyle çıkan çatışmada, 2 PKK’lı yaralandı. Diyarbakır Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne kaldırılan yaralılardan 1’i öldü, diğerinin tedavisi sürüyor.

DBP ÇAĞRI YAPTI, MİLLETVEKİLLERİ İLÇEYE GİTTİ

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Başkanlığı da yazılı açıklama yaparak, güvenlik güçlerinin operasyonun ‘halka saldırı’ olduğunu iddia etti. Parti yandaşlarının Silvan’a gitmeye çağrıldığı açıklamada, “Silvan ilçemizde dün geceden beri güvenlik güçlerinin halka yönelik saldırısı artarak devam etmektedir. Olası bir katliamın önüne geçmek için başta Silvan’a yakın yerleşim yerlerinde oturan halkımız olmak üzere tüm halkımızı Silvan’a gitmeye çağırıyoruz” dedi.

DBP’nin çağrısının ardından HDP milletvekilleri ve partili belediye başkanlarından oluşan bir grup, sokağa çıkma yasağının devam ettiği Silvan’a gitmek üzere yola çıktı. Heyette HDP Diyarbakır milletvekilleri Nursel Aydoğan, Çağlar Demirel, Sibel Yiğitalp, Ziya Pir, Edip Berk, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkanı Gültan Kışanak ile ilçe belediye başkanları ile HDP ve DBP il yöneticileri yer aldı.

sondakika.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top