Genel

Siyasetin Duayenleri Yeni Dünya Vakfının İftarında Bir Aradaydılar

SİYASETİN DUAYENLERİ YENİ DÜNYA VAKFININ İFTARINDA BULUŞTU

 

Yeni Dünya Vakfı (YDV) iftar yemeği Ankara’nın tarihi ve kültürel mekanı Altındağ Hamamönü’ndeki şubesinde siyasetçileri, vakıf dostlarını ve bursiyerleri bir araya getirdi. Açılış konuşmasını yapan Vakıf Başkanı Mahmut Göksu, “Bu halkın çocuklarına hizmet etmek, bunu da ibadet aşkıyla yapmak durumundayız” dedi.

YDV’nin iftar yemeği siyasetçilerin ilgi odağı haline geldi. Ramazanın ikinci iftar gününde verilen yemeğe TBMM eski Başkanvekili ve AK Parti Milletvekili İsmail Alptekin, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, Keçiören Belediye Başkanı Mustafa Ak ile çok sayıda yeni ve eski milletvekili katıldı. Yemeğin verildiği salon yoğun ilgiden dolayı yetmeyince davetlilerin bir kısmı başka mekanlarda ağırlandı.

Açılış konuşması yapan Vakıf Başkanı Göksu, son siyasi olaylarını değerlendirirken vakıf hizmetlerinin önemi üzerinde durdu. Göksu, özetle şunları söyledi:

“Vakıf hizmetleri zahmetlidir ama rahmeti boldur”

Vakıf hizmetleri zahmetlidir, yorucudur; fedakarlık ister ilgi ister, ancak rahmeti de boldur. Çektiğiniz onca zahmete rağmen yetiştirdiğiniz bir insanın ülkemizin bir yerinde görev aldığını, hizmet vermeye başladığını gördüğünüzde inanın çektiğiniz hiçbir zahmetin kıymeti kalmıyor. O yüzden diyoruz ki vakıf merhamettir, şefkattir, hizmettir.

Biz hizmet etmek istiyoruz. Yeni Dünya Vakfıyla olan sizler de öyle. Evinizin sıcak sofralarını bırakarak buraya iftara gelen, gönlünü ortaya koyan sizler de hizmete talipsiniz. Vakıf gönül işidir. Gönlünü veren siz kıymetli dostlarımıza şükran borçluyuz. Bu vakfa güç verdiniz. Vakıflar, şahıslara ait değildir, ümmetindir. Peygamber efendimiz, insanlığa hizmetin önemine işaret eder. Vakıflarda da hizmet eden ümmete hizmet etmiş oluyor.

“Herkes vakfa bir şey verebilir”

Önemli olan salonların değil, gönüllerin genişliğidir. Her şey para değildir. Vakfa hizmet etmenin çok farklı yolları vardır. Kimisi parasal yardımda bulunurken, kimisi zamanını, kimisi ilgisini verir. Herkesin yapacağı çok güzel işler vardır. Her şeyin temelinde inan vardır. Sorunların da çözümlerin ve güzelliklerin de kaynağında insan vardır. Biz insan yetiştirmek istiyoruz. İnsanı yetiştirdiğiniz zaman görüyorsunuz ki her şey farklı oluyor. Biz sorun oluşturan değil, sorun çözen bir nesil yetiştirmek için uğraşıyoruz.

“Bu ülkenin çocuklarına hizmet vermek istiyoruz”

Son dönemdeki olaylar, bizim daha dikkatli olmamız gerektiğini ortaya koyuyor. Bir ülkenin en kıymetli hazinesi ne parası, ne madeni, ne silahı ve topudur. Bir ülkenin en kıymetli hazinesi insanıdır halkın gücüdür. Hele bu halk eğitimliyse o zaman çok daha güçlü olur. İşte gelecekte güçlü, eğitimli, vatanperver bir halk için hepimizin bu halkın çocuklarına hizmet etmesi, bunu da bir ibadet aşkıyla yapması gerektiğine inanıyoruz. Elini atmadığın, ulaşamadığın insan senin değildir. İnsanımıza mutlaka ulaşmak istiyoruz. Ulaşamadığınız insana maalesef görüyorsunuz ki başka biri ulaşmış ve ifsat düşünceler aşılamış oluyor. Onun için biz bu halka, halkın çocuklarına ulaşmak ve hizmet vermek istiyoruz. Kimsenin ‘bana ne’ demek lüksü yoktur. Biz de, siz de elimizden geleni ortaya koyarak bu memleketin çocuklarına bir şeyler vermek durumundayız. Vakıf, mutluluğu başkasının mutluluğunda aramak, kendini aşmak demektir. Toplumla buluşmak demektir. Başkasının derdiyle dert edinmek, onların mutluluğuyla mutlu olmak demektir.

“Çorbada tuzunuz olsun”

Bizim burs verdiğimiz öğrenci sayısı Türkiye genelinde 500 öğrenci. Aramızda çok büyük katkı veren arkadaşlarımız var. Yurt içinde olanlara 120, yurt dışında olanlara 200 veriyoruz. Çorbaya tuz mesabesinde. Ayrıca çeşitli etkinliklerimiz oluyor. Onları hayata hazırlamak adına çok büyük çabalar sarf ediyoruz. Her insan çok büyük önem taşıyor. Bugün elinden tuttuğumuz bir öğrencinin yarın ülkeye hizmette çok büyük bir yer almayacağını söyleyemez.

Hizmet kapıları o kadar çok ki. Öyle istiyoruz ki 81 parçaya bölünelim, 81 ilimize hizmet edelim.

Teşekkür konuşmaları…

Yemeğe katılan siyasetçiler de birer teşekkür konuşması yaptılar. Son konuşmayı ise AK Parti Teşkilatlardan sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem Yaptı. Vakıf Başkanı Mahmut Göksu ve Vakıf yetkililerine hizmetlerinden dolayı teşekkür eden Erdem şunları söyledi:

“Geçmişte ne Bayındırlık Bakanlığı, ne Sağlık Bakanlığı, ne de Milli Eğitim Bakanlığı vardır. Bu ve diğer bakanlıkların verdikleri bütün hizmetleri vakıflar veriyordu. Ama gün geldi birileri vakıflarımıza kilit vurdu. Doğrusu Cumhuriyet dönemine gelindiğinde bir vakıf düşmanlığı ortaya çıkmış ve ne var ne yok satmışız. Ama buna rağmen Mahmut gibi değerli vakıf insanları ortaya çıkarak hizmet üretmişlerdir. Emek verenleri tebrik ediyorum. Aramızda vekillerimiz var. Birçok milletvekili emekli olunca işsiz kalıyor. Ama vakıflarda o kadar iş var ki. Buralarda sorun üreten değil, sorun çözen nesiller yetiştirilebilir. Bakın her ramazan bizi üzen birşeyler yaşıyoruz. Bir şeyler yapılabilir. İşte bu işler yapılabilir. Çalışıyorsunuz, çabalıyorsunuz, emek veriyorsunuz ama birileri size engel oluyor. Gezi Parkı olaylarına bakın, Allah aşkına ne anladınız. Akla ziyan. Amaç başkaydı. Tencere tava.. Tencere ve tava boşken çalınır ama hiç kullanılmamış tencereler çalındı.

Mısır’daki olayların hayra vesile olacağını düşünüyorum. Her sıkıntı kendi liderini çıkarır. Rahat ortamlarda lider ortaya çıkmaz. Mısır’da da böyle olacak ve hak yerini bulacaktır. Çünkü zulümle abat olunmaz.”

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top