ekonomi

TÜMSİAD’dan Açıklama: Kredi Derecelendirme Kuruluşları Kendini Tüketiyor

TÜMSİAD’dan Açıklama: Kredi Derecelendirme Kuruluşları Kendini Tüketiyor

15 Temmuz darbe girişiminin halk-devlet işbirliği işle önlenmesinin ardından Türkiye’nin daha önce ilişkisini kestiği bazı kredi derecelendirme kuruluşları kendilerince Türkiyenin notunu kırmıştı. Bunun üzerine Tüm Sanayici ve İş Adamları Derneği Genel Başkanı Yaşar Doğan bir basın açıklamasında bulundu. Açıklamada ”Kredi Decerlendirme Kuruluşları kendini tüketiyor ifadesini kullandı.”

İşte o açıklama:

 

KREDİ DERECELENDİRME KURULUŞLARI KENDİ KREDİLERİNİ TÜKETİYOR

ÜRETEN TÜRKİYE’NİN NOTUNU KİMSE DÜŞÜREMEZ

Tüm Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜMSİAD) Genel Başkanı Yaşar Doğan, kalkışma girişimi sonrasında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s tarafından Türkiye’nin not görünümünün negatife düşürdüğünü açıklaması ve yatırım yapılabilir notu veren Moody’s ve Fitch’in Türkiye’yi izlemeye aldığını bildirmesi üzerine değerlendirmelerde bulundu.

Yaşar Doğan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının verdikleri bu kararı şaşkınlıkla izlediklerini ifade etti. Türkiye’nin kararlı büyümesine devam eden bir ekonomiye sahip olduğunu açıklayan Doğan, bu açıklamaları kayda değer bulmadıklarını söyledi. Doğan, kredi derecelendirme kuruluşlarının sanki bu kalkışma hareketi milletin iradesiyle bastırılmamışçasına aldıkları bu kararın bu kurumlara olan güveni sarstığını bildirdi. Doğan, Türkiye’nin büyük bir badireden daha da güçlenerek çıktığını çok yakında uluslararası kredi derecelendirme kuruluşlarının da göreceğini açıkladı.

İş adamlarına da bir çağrıda bulunan Yaşar Doğan, günün birlik ve beraberlik günü olduğunu ve milli iradeye sahip çıktıkları gibi ekonomiye de her zamankinden daha fazla sahip çıkmaları gerektiğini bildirdi. Doğan, Türkiye’nin üretmeye devam ettiği sürece uluslararası arenada kimsenin notunu düşüremeyeceğini de sözlerine ekledi.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek