Siyaset

Kaya, “Yerel Seçimlerde Demografik Yapı Göz Ardı Edilmemeli”

Yerel seçimlere sayılı günler kala ülkenin gündemi de her geçen gün yerel seçimlere odaklanıyor. Yeniden Refah Partisi 28. dönem İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Ramazan Kaya ile gündemle ilgili kısa bir söyleşi gerçekleştirdik. Yerel seçimlerde adayların belirlenmesinin önemine değinen Kaya, demografik yapının yerel seçimlerdeki önemine değindi.

Genel seçimlerin ardından Türkiye yerel seçimlere hazırlanıyor. Ülke gündemini ilgilendiren birçok konunun yanında yerel seçimler en ön plana çıkıyor. Seçimler için hazırlıklar sürerken bütün partiler stratejilerini belirlemeye çalışıyor.

Bizde Yeniden Refah Partisi 28. dönem İstanbul 2. Bölge Milletvekili Adayı Ramazan Kaya ile gündemle ilgili bir söyleşi gerçekleştirdik. Yerel seçimler ve ekonomik gelişmeleri değerlendiren Kaya, seçimlerde belediye başkan adayları ve meclis üyelerinin belirlenmesinin önemine değinerek başarının doğru adaylarla seçime girilmesine bağlı olduğunu ifade etti.

Emin Doğan: Yeniden Refah Partisi ilk kez girdiği seçimlerde kendini ispatlayarak meclise girmeyi başardı. Aynı başarıyı yerel seçimlerde de gösterebilecek mi?

Ramazan Kaya : Yeniden Refah Partisi ilk kez girdiği seçimlerde kendini kanıtladı. Milli Görüş ülkenin  temel taşlarından biridir. Halkımız milli olan ve beklentilerine cevap verecek olan davamızı her zaman desteklemiş, ülkenin geleceğini bu davada olduğuna inanmıştır. Ama farklı odakların müdahaleleri ile ne yazık ki iktidar olma yolunda hep engellerle karşılaşmıştır.

Geçmişte bu davanın neferleri kendilerini ilk önce yerel yönetimlerle ispatlamış ve halkın umudu haline gelmişti. İşte bu yüzden yerel seçimler önemli. Bizde Yeniden Refah Partisi olarak genel başkanımız Dr. Fatih Erbakan öncülüğünde Milli Görüş davasını yenden iktidar yapmak için mücadele ediyoruz. Genel seçimlerde ittifak içerisinde değil kendi amblemimizle halkımızın karşısına çıktık ve meclise girme başarısını elde ettik. Sayımız azda olsa rüştünü ispatlayan bir parti olduk.

Şimdide yerel seçiler var ve bizde hazırlıklarımıza başladık. Geçmişte olduğu gibi hizmet anlayışımı ve memlekete olan sevdamızı inşallah yerel seçimlerde aldığımız belediyelerin hizmetleri ile halkımıza yeniden göstereceğiz. Bu başarılar bizi iktidara taşıyacak bir araç olacaktır.

Emin Doğan: Seçimlerde adayların belirlenmesi ne kadar önemli?

Ramazan Kaya : Her seçim bölgesinin farklı dinamikleri var. Bu dinamikleri iyi analiz edip yapılacak çalışmaları bu şekilde ele almak gerekir. Toplumun içinden ve halkın geneline hitap edecek adaylar başarının anahtarı olarak görülmeli. Evet, partilerin kemikleşmiş oyları var. Fakat yerel seçimlerin olguları tamamen bu değerler üzerine kurulamaz. Örneğin demografik yapı bu konuda çok önemli. Bizim bölgemizde Adıyamanlılar ve Malatyalılar önemli bir yer tutmakta. Bu nedenle hem belediye başkanı hem de meclis üyelerinde bu toplumu temsile edecek değerli isimlerin yer alması gerekmekte. Hemşehrilerinin desteğini alacak isimlerle girilecek seçimler başarıyı getirecektir.

Emin Doğan : Ülkedeki ekonomik sıkıntılar bu seçileri etkilemez mi?

Ramazan Kaya: Genel seçimlerde halkımız tercihini yaptı ve Cumhur İttifakına yeniden ülkenin idaresini verdi. Seçim sonrasında ekonomik denge ne yazık ki daha fazla bozuldu. Alınan tedbirler 1-2 yıl daha bu sıkıntıların devam edeceğini gösteriyor. Yaşanan depremin faturası seçimlerden önce çok da hissedilmedi. Aynı zamanda seçim ekonomisi bütçede açıklar oluşmasına sebep oldu. Ama ben umutluyum, gelecekten umutluyum. Ekonomimiz iyi olmasa da bazılarının  dediği gibi felaket durumunda da değiliz.

Bu durum yerel seçilerde de etkili olacak tabiki. Devletin alması gereken bir çok tedbir var ama ne yazık ki gözle görülen çok fazla bir şey yok. Kiralar vatandaşın en büyük problemi haline geldi. Yüksek kira artışları ve aynı zamanda gıda da ki enflasyon halkın en büyük problemi. Hükümet bu konuda gerekli tedbirleri alamadı. Bu konuda atılacak olumlu adımlarla vatandaşı rahatlatılmalı. Ülkede denetim mekanizması yeterince çalışmıyor. En azından bu süreç rahatlayana kadar yeni kanunlar yürürlüğe girmeli ve vatandaşın ekonomisi rahatlatılmalı. Bunlarda ancak milli ekonomik tedbirlerle alınabilir.

İşte bu konuda Milli Görüşün ekonomik anlayışı hayata geçirilmeli. Bizde bu konuyu önemsiyor ve yerel seçilerde büyük bir başarı elde edip genel seçimlere güçlü girerek Milli Görüş iktidarını kurmayı hedefliyoruz.

İşte yerel seçimler bu yüzden çok önemli. İktidarın kapısını aralayan bu seçilerde belirttiğimiz gibi hem belediye başkan adaylarımızı hem de meclis üyesi adaylarımız belirlerken ince eleyip sık dokumalıyız.

Ben Adıyamanlıyım ve hemşehrilerim yerel seçimlerde de hemşehrilerinin  yerel yönetimlerde yer almasını istiyor ve bu konuda bizlerle istişarelerde bulunuyorlar. Bizde tabandan gelen bu görüşleri partimizin ilgili mercilerine ulaştırıyoruz. İnşallah yerel seçimlerde de başarı elde edecek, hizmet ve duruşumuzla halkımızın desteğini almaya devam edeceğiz.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek