Siyaset

Kadıköylüler Anayasa Değişikliğine “HAYIR” dedi.

‘Hayır’lı Kadıköy Platformu’ çağrısıyla Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanan Kadıköylüler Anayasa değişikliğine “Hayır” dedi.
Anayasa değişiklik teklifine karşı tepkiler yükseliyor. Kadıköy İskele Meydanı’nda, ‘Hayır’lı Kadıköy Platformu’ çağrısıyla bir araya gelen Meclisten geçen Anayasa değişikliğine karşı “Hayır” dedi.
Kadıköy İskele Meydanı’nda toplanan “Hayır’lı Kadıköy Platformu” eylemine Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Demokratik Kitle Örgütlerinin temsilcileri ve çok sayıda Kadıköylü katıldı.
“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir! Başkanlığa HAYIR!” pankartı açılan eylemde, siyah ‘HAYIR’ yazılı balonlar ve ‘Diktatöre HAYIR’, ‘İşsizliğe HAYIR’, ‘Basın özgürlüğü için HAYIR’ yazılı dövizler taşındı.
“Hayır’lı Kadıköy Platformu” adına basın açıklamasını CHP İlçe Başkanı Ali Narin okudu. Tarihin kendilerine yüklediği sorumlulukla alanda olduklarını ifade eden Narin Türkiye’nin 140 yıllık parlamenter sisteminin, 94 yıllık cumhuriyetin, 71 yıllık çok partili demokrasinin tasfiye edilme tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu söyledi. Ülke ekonomisinin can çekiştiğini belirten Narin “Bu iktidarla işsizlik, yoksulluk, yolsuzluk, terör, kaos ortamı tüm ülkeyi sardı. Tutuklu gazeteciler, akademisyenler, milletvekilleri ve kayyumlarla ülke bir açık cezaevi konumunda. Bütün bunlar yaşanırken Cumhurbaşkanı ve Başbakan ülkenin geleceği için Başkanlık sisteminin şart olduğunu söylüyor” dedi.
“BU ÜLKENİN HUZURSUZ OLMA NEDENİ AKP’DİR”
AKP hükümetinin 14 yıldır ülkeyi yönettiğini hatırlatan Narin “Bu ülkenin huzursuz olma nedeni AKP’nin kendisidir. Bu ülkede toplumsal barış ve huzura dinamit koyan AKP’dir. 15 Temmuz darbesinin nedeni anayasa değildir. Ekonomide krizin nedeni anayasa değildir. Ülkemizin kan gölüne dönmesinin nedeni anayasa değildir. AKP iktidarının beceriksizliğidir” diye konuştu.
Ülkeyi yangın yerine çeviren AKP’nin bizzat kendisi olduğunu ifade eden Narin bu yangının bedelinin halka ödetilmeye çalışıldığını belirtti.
‘Türk tipi Başkanlık’ denilen sisteminin diktatörlük olduğunu söyleyen Narin, “İktidarın Meclis’ten geçirdiği anayasa kim için değiştiriliyor? Bu anayasada halk yok. Sadece bir kişi var. O da Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ta kendisi” dedi. Anayasa ile hedeflenenin rejim değişikliği olduğunu belirten Ali Narin, yürütme, yasama ve yargı gücünü tek elde toplayan bir anayasanın Türkiye’yi ayrışmaya götüreceğine dikkat çekti.
“Bizim için sorun tek başına Recep Tayyip Erdoğan değildir” diyen Narin adı, kimliği, partisi ne olursa olsun ülkeyi dikta rejimi ile yönetecek olan Başkanlık sistemine karşı olduklarının altını çizdi.
Dünyanın hiç bir yerinde uygulanmayan tek adam rejimine demokratik söylemlerle kılıflar giydirilmeye çalışıldığını belirten Narin, buna izin vermeyeceklerini ifade ederek şöyle konuştu: Bu ülke halkından varlığını kayıtsız şartsız bir kişiye feda etmesini istiyorlar. Hayır, bunu yapmayacağız. Varlığımızı bir kişiye teslim etmeyeceğiz. Çocuklarımızın yarınlarını bir kişinin iki dudağı arasından çıkacak söze bırakmayacağız. Özgürlüğümüzü ve Cumhuriyeti dikta rejimi için feda etmeyeceğiz.
Bu ülkenin daha fazla demokrasiye, daha fazla özgürlüğe ve barışa ihtiyacı var. Bu ülkenin yolsuzluğun ve yoksuzluğun son bulmasına ihtiyaç var. Ama bu ülkenin bir diktatöre ihtiyacı yok. Ve biz ne istiyorsak onu alacağız. Özgürlüğümüzü alacağız. Kardeşliğimizi alacağız… Eşitliğimizi alacağız. Laikliği alacağız… Boyun eğmeyeceğiz! ”
Basın açıklamasının ardından #Hayır yazılı siyah balonlar gökyüzüne bırakıldı.

Yorum İçin Tıklayın

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek