Bağcılar

Samsama ” Ben büyümenin formülünü STK’da buldum”

Samsama ” Ben büyümenin formülünü STK’da buldum”

Adıyamanlılar federasyonu(ADIFED) “Başarı Hikayeleri ” kapsamında başlattığı programın konuğu  erkek giyiminde 50’den fazla ülkede Climber B.C. markası ile  dünya pazarında yer edinen  Servet Samsama  oldu.

Adıyamanlılar Federasyonu Başkanı Nevzat Bayhan Başkanlığında  Adıyamanlılar Vakfında  iki haftada bir yaptıkları olağan toplantısında  federasyon Başkanın önerisi ile hemşehrilerimizden başarılı olan  işadamlarımızı  konuk alıp nasıl başardıklarının hikayelrini dinleyelim önerisi üzereine, bu hafta  konuk olan CLIMBER B:C.  yönetim kurulu Başkanı  Servet Samsama , 1973 Adıyaman Gerger doğumlu olup, ilkokulu bitirmeden istanbula gurbete gelerek nasıl  hayat mücadelesi verdiğini  daha sonra kardeşlerinide yanına alarak birlikte başlayan yaşam serüvenini  anlattı.

servet samsama adıfed'de_MG_4050

işte o konuşmlardan ders alınacak  önemli  dipnotlar

-2001 yılı bizim için milad oldu değişim ve  büyümenin başlama yılı oldu .Türkiyeninde aynı şekil büyüme yılı olduğuna inanıyorum.”

-İş görev Değişimi Tanımıyla başlayıp  farklılaşmaya önem verdik herkes ile aynı işi yapıp nasıl farklı olabilirizin üzerinde  çok çalıştık .Farklılaşmak bizim başarımızın  en önemli  unsurlarından birisidir.”

  -Danışmanlar ile çalışmaya başladık Aile şirketi yönetmek kolay değildi nasıl  devam ettiriiz başarılı oluruz diye çok çalıştık.

– Ben büyümenin formülünü STK’da buldum,ünkü  ilk yurt dışı gezisini ilkseminer,eğitim,organizasyon ve toplantılara katılımı sivil toplum kuruluşlarında yaşadım  çevre edindim önce üye oldum sonra komisyonlarda yer aldım  yürütme kurulunda yer aldım  benim gelişimimin altında stk’ların payı çoktur .

– İstanbul Ticaret Odası ve TÜMSİAD yönetim kurulu üyesiyim.

-bir yandan kurumsallaşmaya önem verirken bir yandan da büyümeye devam ettik.

–  İnşaaat işine girdim fakat  hep engellerle karşılaştık Ben hep dualarımda Yarabbi beni  doğru insanlarla karşıllaştır diye dua ederdim  yanlış insan insanı uçurumdan aşağı atar, sonra karar aldık yalnızca kendi işimizi yapacağız”  

– 2006 da Aile  şirketi Anayasasına çalışmaya başladık  bu  2 yıl sürdü 2 ana maddeden oluşturduk  birincisi  şirket Anayasası,ikincisi  aile Anayasası  düzenli toplantılar yapıp kararlar alırız.

– Değerlerimiz ,Sevgi, Saygı ,Sadakat,Sebat ve Sabır’dır.

 – Bir İnsanın  hayatını kuşatan üç temel yaşam alanı vardır.Kişisel hayat, Aile hayatı  veiş hayatı ,asıl olan önceliklerimiz ve bunların sıralamasıdır,bizim önceliklerimiz bizi buralara getirdi.  Bu üç temel yaşam alanın başına Allahın rızasını koyduk   her işimize bu ilkelerin neresinde olduğumuza baktık. 

– Gelenekten Ödün vermedik ama bilgi nerdeyse peşine düştük,yeniliğin takipcisi olduk  anayasımız ve bağlayıcı kurallarımız oldu.

– Aile şirketiyiz  ,tepeden beraberiz ama herkesin yönetim kurulunda hesap verceği  bir işi var

 – Eğitim , kişisel gelişim,kurumsal iletişim  haytımızda önemli yer tutmuştur unutmayalımki Markalar insanlarla üretilebilinir .

program soru cevap kısımların ardın ikramlar  ve çay sohbeti ile devam etti.

servet samsama adıfed'te3_MG_4055

Servet Samsama’nın  liderliğinde, Climber B.C markası 1998 yılında Uluslararası Kalite Standartlarının uygulayıcısı olmaya başladı. Climber B.C.; 2004 yılında KAL-DER üyesi olup, Ulusal Kalite Hareketi’ ne katıldı. 2007′ de Mükemmelikte Kararlılık Kararlılık Ödülü’ ne ve 2010 yılında Mükemmellikte Yetkinlik Ödülü’ne layık görüldü.

servet samsama adıfed'deIMG_4075

Eğitimini orta ve lise dışardan ,üniversiteyi  ise okumaya devam eden Servet Samsama, evli ve beş çocuk babasıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top