Siyaset

Partilerin Saha Performansı

Yerel seçimlerde AK Parti ve CHP’nin adaylarının Ocak ayı sonunda açıklanması siyasi arenada vasat geçen çalışmaların süratlenmesi seçim havasının geçte olsa hızlanmasına sebep oldu. Özellikle teşkilat içerisinde çalışmalarını sürdüren AK Partinin sahalara inmesi ve bir hafta içerisinde 3 seçim irtibat bürosu açmasıyla hareketlenen Sultangazi’de ki siyaset dikkat çekici söylemlerle de renklenmeye başladı.

page

 

Aylar öncesinde yeniden AK Parti Sultangazi Belediye Başkan adayı olacağı haberlerinin çıkmasına rağmen resmi açıklamaya kadar sahalara inmeyen Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, resmi açıklamanın hemen sonrasında saha çalışmalarına başladı. Mevcut Belediye Başkanı olması hasebiyle bir çok ortamda vatandaşlarla beraber olan Altunay’ın en önemli avantajlarından biri de AK Parti İlçe teşkilatıyla haftada bir gün gerçekleştirdikleri esnaf ziyaretleri olsa gerek. Bir yılı aşkın bir süredir gerçekleşen ziyaretler, seçimler için büyük avantaj sağlıyor.

Altunay’ın en büyük özelliğinden biride  her türlü ortamda vatandaşları dinlemesi. Sinirli bir çıkış karşısında bile vatandaşları dinleyerek ikna edebilen Başkan Altunay, bu artısından dolayı eleştiriler karşısında artı sağlamayı da bildi.  Türkiye’de yıllardır esen AK Parti rüzgarının son olaylar karşısında biraz durgunlaşması dezavantaj olarak görülse de Cahit Altunay’ın şahsına duyulan sevginin sandığı ne kadar etkileyeceği merak konusu.

Cumhuriyet Halk Partisi özellikle belediye başkan aday adaylarının yoğun çalışmaları ile dikkati çekmişti. Seçim çalışmalarına en erken başlayan parti olan Sultangazi CHP aylardır aday adayları sayesinde yerel seçimlere hazırlanıyordu. Yoğun bir tempoda geçen aday adaylık sürecinin ardından genel merkezin Av. Ali Acar ile yollarına devam etme kararı kısa bir süre de olsa örgüt içerisinde bir durgunluk yaratsa da ilçe teşkilatı adayının yanında olmaya ve çalışmalara iştirak etmeye başladı.

CHP Belediye Başkan adayı Av. Ali Acar’ın Adıyamanlı olması ve birçok Adıyamanlı Sivil Toplum Örgütünün hem şehrilerinin yanında olduklarını açıklaması CHP için bir artı oluşturmaya başladı. CHP’nin en büyük avantajlarından biri de İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı  Mustafa Sarıgül olarak görünüyor. Mustafa Sarıgül’ün seçim kampanyalarında Türkiye Değişim Hareketini ön planda tutması da kendisine farklı siyasi görüşlerden olan kişiler tarafından yadırganmamasına ve söylemlerine uygun bir duruş sergiliyor. Sarıgül rüzgarı ilçe belediye başkan adaylarının elini güçlendiren bir durum. Büyükşehir Belediyesini kazanabilme ihtimali CHP’nin ilçelerde hizmeti daha fazla alabilme şansını artırırken bu durum sandığa olumlu yansıyacağa benziyor.

Aday adaylık başvurusunun hemen akabinde 2 tane seçim irtibat bürosu açan Av. Ali Acar’ın da çalışmalarını göz ardı etmemek lazım. Diğer siyasi parti aday adaylarının bekleyiş sürecini yaşamayan CHP bu yarışta büyük bir avantaj sağlamış durumda.

page

 

Saadet Partisi Sultangazi Belediye Başkan adayı geçen seçimlerde de aday olan ilçe Başkanı Hasan Akpınar oldu. Yerel seçimlere geç başladığı düşünülen Sultangazi Saadet bu farkı kapatmak için yoğun bir çalışma temposu yakaladı. Partinin tabanının yanında partiye sempati duyan diğer kesimlerinde desteğini almak için sahalara inen Hasan Akpınar, iyi hitabeti ve söylemleriyle adaylar içerisinde göz dolduruyor. Eğitimci bir geçmişe sahip olan Akpınar, hitabet sanatını iyi kullanarak Milli Görüş anlayışını Sultangazililere anlatmaya çalışıyor. Geçmiş dönemlerdeki Milli Görüş Belediyecilik anlayışının başarılarını anlatan Saadetliler  siyasi geçmişlerindeki bu başarıyı yeniden sergilemek için vatandaşlardan destek istiyorlar.

Yerel Seçimlere İlçe Başkanı Hakan Yıldırım’la giren Büyük Birlik Partisinde henüz göz dolduran bir çalışma görünmese de  Sultangazi siyasi arenasında bizlerde varız diyebilecek kadar faaliyetleri var. Kemikleşmiş bir tabana sahip olan BBP, yerel seçimlere iddialı bir şekilde girmese de oy potansiyelini artırarak gelecek seçimlerde yükselişe geçmeyi hedefliyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top