Bağcılar

Otistik Çocuklar Büyüledi

Otistik Çocuklar Gösterileriyle Büyüledi

Bağcılar (İTO) Özel Eğitim Uygulama Merkezi tarafından Otizm Farkındalık Ayı sebebiyle düzenlediği “Otizm Farkındalık Programı” salonu dolduran davetlilerin büyük beğenisini topladı. Otistik çocukların sunduğu mini konser, jimnastik gösterisi, arı ve kelebek oyunu ile sıra gecesi dakikalarca alkışlandı.

Ünlü pop sanatçısı Berksan’ın çocuklarla şarkı söylediği programda bir konuşma yapan Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, önümüzdeki hafta İstanbul’da benzeri olmayan bir engelli ve otizm okulunun temelini atacakları müjdesini verdi.

Bağcılar’da “Otizm Farkındalık Ayı”, düzenlenen renkli ve coşkulu programlarla kutlanıyor. Bağcılar Belediyesi Kültür Merkezi’nde düzenlenen Otizm Farkındalık Programı’nda otistik öğrenciler sundukları gösteriler ve söyledikleri şarkılarla tam not aldılar.

Otistik Çocuklar

Otistik Çocuklar

Programın açış konuşmasını yapan Bağcılar (İTO) Özel Eğitim Uygulama Merkezi Müdürü Muharrem Dinleyici otizm farkındalık ayında bile hala farkındalıktan bahsettiklerinin altını çizerek, “Toplumumuz henüz otizm konusunda yeterince bilgi sahibi değil. Bu açıdan baktığımızda toplumumuzda bir nebze de olsun farkındalık duygusunu yaşayabiliyorsak ne mutlu bize.” diye konuştu.

Otizm gibi engeli bulunan çocukların fark edilmesi ve sevgi ile kucaklanması gerektiğini ifade eden Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz ise şöyle konuştu:

“Peygamberimiz Hazreti Muhammed’in (s.a.v) dünyaya teşriflerinin yıldönümünde Kutlu Doğum Haftası’nı kutluyoruz. Bize rehberlik eden Peygamberimizin ümmeti olarak sahip olduğumuz hassasiyet gereğince geçmişte otistik çocuklarımıza yeterince ilgi göstermemişiz. Onlara karşı olan görevimizi yapmamışız. Ancak son yıllarda bu konunun farkına varıldı.”

ENGELLİ VE YAŞLISININ MUTLU OLDUĞU BİR TOPLUM

Toplumun mutluluğunun bireylerin mutluluğundan geçtiğini ifade eden Yılmaz, engellilerle yaşlıların mutluluğunun toplumun mutluluğu olacağını söyledi. Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı ile birlikte engellilere hizmet eden 4 merkezin bulunduğunu ifade eden Yılmaz bir de müjde verdi. Yılmaz, önümüzdeki hafta Bağcılar Belediye Başkanı Sayın Lokman Çağırıcı ve hayırseverlerin de katkısıyla yeni bir engelli ve otizm okulunun temelini atacaklarını belirtti. “İstanbul’da benzeri olmayan bir tesis olacak” diyen Yılmaz, engelli ve otistik çocukların annelerine de teşekkür ederek sözlerini şöyle tamamladı:

“Onlarla ilgilenmek büyük bir sabır ve metanet ister. Allah sizlerden razı olsun. Sizler dünya imtihanını bu şekilde veriyorsunuz. Engelli okullarımızda görev yapan yöneticilerimize ve öğretmenlerimize de ayrıca teşekkür ediyorum.”

BERKSAN ÇOCUKLARLA ŞARKI SÖYLEDİ

Programa katılarak mini bir konser veren ünlü pop şarkısı Berksan’a çocuklar da eşlik etti. Programın ilerleyen dakikalarında otistik engelli öğrenci Berat Türkmen İstiklal Marşı’nı okudu. Ardından okulun öğretmenleri ile öğrencilerden oluşan Ritm Grubu mini bir konser sundu. Dünya danslarından örnekler sunan öğrencilerin jimnastik gösterisi de alkış topladı. Program, arı ve kelebek oyunu ve Sıra Gecesi ile son buldu.  Renkli ve coşkulu programa ayrıca Aşık Veysel ve Muhittin Üstündağ İlkokulu, İTO Özel Uygulama Merkezi öğrenci ve velileri ile yakınları katıldı.

 

Etiketler: Otistik çocuklar , Otistik çocuklar haberi , Otistik çocuklar Bağcılar Belediyesi Etkinliği , Otistik çocuklar

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top