Dünya

Oruç Tutan Öğrencilere Zorla Yemek Yedirdiler !

Oruç Tutan Öğrencilere Zorla Yemek Yedirdiler

Çin’de Uygur Türkleri’nin yaşadığı Şincan bölgesinde, Müslüman memurların ve öğrencilerin Ramazan ayı boyunca oruç tutması yasaklanmıştı. Bölgedeki bazı üniversite öğrencilerinin oruçluyken öğretmenlerin gözetiminde yemek yemeye zorlandığı iddia edildi. Adlarının açıklanmasını istemeyen üç üniversite öğrencisi, “Eğer yemek yemeyi kabul etmezsek normal bir hayat süremeyeceğimiz söyleniyor.” dedi.

TEHDİT ALIYORLAR

BBC’den Martin Patience’ın haberine göre Kaşgar Üniversitesi öğrencileri, yine de oruç tutma konusunda ısrarcı olan öğrencilerin yazılı olarak uyarıldığını ve mezuniyet sonrası kariyerlerine dair tehditler aldıklarını ifade ediyor.

oruc-tutan-ogrencilere-zorla-yemek-yediriyorlar

BU OLAY, OKULDAKİ MÜSLÜMANLARIN BAŞINA İLK KEZ GELMİYOR

Öğrencilere göre bu olay okuldaki Müslümanların başına ilk kez de gelmiyor. Önceki yıllarda Ramazan ayında oruç tutanların diplomalarını dahi alamadığı olduğunu ifade eden öğrencilerden birisi, “Çoğunluğumuz oruç tutmak istiyor. Ancak şartlar böyle olunca tutmamaya karar verdik” diyor.

GAZETELERDE ‘ORUÇ SAĞLIĞA ZARARLI’ HABERLERİ

Şincan’da devlet kontrolündeki medya organları da Ramazan ayında oruç tutulmasına karşı makaleler yayınlıyor ve oruç tutmanın ‘sağlığa zararlarını’ anlatan yazılara yer veriliyor.
Uygurlar Şincan nüfusunun yaklaşık yüzde 45’ini oluşturuyor.
Çin 1949 yılında kısa ömürlü Doğu Türkistan devletini lağvederek ilhak etmişti. İlerleyen yıllarda Çinliler bölgeye kitlesel olarak göç etmişti. Bölgede bugün nüfusun yüzde 40’ı Çinlilerden oluşuyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top