Güncel

Orta Afrika’da İnsanlık Ölüyor

Yeryüzü Doktorları Orta Afrika’daki insanlık krizine el uzatıyor. Konu ile ilgili bir kampanya başlatan Yeryüzü Doktorları evlerinden sürülen 700 bin kişi için sağlık yardımı kampanyası başlattı.

Tarihin en vahşi katliamlarından birinin yapıldığı Orta Afrika’da insanlık krizi sürüyor. Müslümanlara yönelik soykırımın sürdüğü ülkede 700 bin kişi evlerinden sürüldü, Müslümanlar açlık ve sefaletin yanında en temel sağlık hizmetlerine bile ulaşamıyor. Yeryüzü Doktorları, Orta Afrika Cumhuriyeti’nde yerlerinden edilmiş sivillere tıbbi yardım götürmek için bir kampanya başlattı.

“Yardım istemek için uzanmış bir eli de siz tutun” diyen Yeryüzü Doktorları ülkede 5 milyon kişinin yardıma muhtaç olduğunu ifade ediyor. Komşu Kamerun, Çad, DR Kongo ve Sudan’a kaçan siviller yol boyunca linç ediliyor. Palalarla yaralanmış insanlar tedavi olamıyor. Binlerce çocuk hayatlarına ne yazık ki mülteci olarak devam edecekler.

Güvenlik sorunları, INGOS ve UN gibi kuruluşların sahada çalışmalarına hala engel oluyor. Eylül 2013’den bu yana silahlı militanlar 9 yardım çalışanını öldürdü. Azınlık gruplarına yönelik şiddet Bangui dahil ülke çapında devam ediyor. 18 farklı yerleşimde 20 bin kişinin silahlı militanlar tarafından kuşatılmış ve tehdit altında olduğu bildiriliyor.

Zaten güçsüz olan sağlık sistemi neredeyse tamamen çökmüş durumda. Çatışmalar sırasında sağlık kuruluşları yağmalanmış ve tıp personeli yerlerini terk ederek kaçmak zorunda bırakılmış. Ülkede zorunlu ilaçların ve sağlık personelinin yokluğu birinci ve ikinci basamak sağlık hizmetlerinin verilmesini ciddi olarak engelliyor.

Kampanya ile ilk etapta mülteci kamplarında kalan ve acil yardım bekleyen 700 bin kişiye yardım planlanıyor. Orta Afrika’daki sivillere yardım ulaştırmak için www.yeryuzudoktorlari.org sitesindeki kampanyalar bölümünden online olarak ya da OAC yazıp 6612’ye yollayarak 5 TL bağış yapılabiliyor.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top