Sultangazi

Online Eğitimle Engelleri Aşacaklar

Günümüzde yaşanan teknolojik gelişmeler, engellilerin eğitimi için bir fırsat haline dönüştürülüyor. İstanbul Kalkınma Ajansı’nın desteği ile Sultangazi Belediyesi ve Türkiye Beyazay Derneği  işbirliği ile “Online Eğitim ile Engelleri Aşıyoruz” projesi hayata geçirildi.  Proje kapsamında Sultangazi’de yaşayan ve fiziksel engeli nedeniyle okula gidemeyen ya da gitmekte zorluk çeken öğrencilere tablet bilgisayarlar dağıtılarak online eğitim verilmesi amaçlanıyor.

 

Engellilerin önündeki en büyük engelin eğitimsizlik olduğu gerçeğiyle hareket eden Sultangazi Belediyesi; İstanbul Kalkınma Ajansı’nın mali desteği  ve Türkiye Beyazay Derneği  işbirliği ile,  “Online Eğitim ile Engelleri Aşıyoruz” projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında Sultangazi’de yaşayan ve fiziksel engeli nedeniyle okula gidemeyen ya da gitmekte zorluk çeken öğrencilere tablet bilgisayarlar dağıtılarak online eğitim verilmesi amaçlanıyor.

 

50. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen projenin tanıtım törenine Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger, Türkiye Beyazay Derneği Başkanı Lokman Ayva ile engelli öğrenciler ve aileleri katıldı.

Tören, eğitimci Özgür Yüksel’in tablet bilgisayar kullanımı konusunda verdiği eğitim semineri ile başladı. Daha sonra İstanbul Engelliler Müdürlüğü Gösteri Ekibi, halk oyunları gösterisi sundu. Türkiye Beyazay Derneği İletişim Direktörü Zeynep İnce de proje hakkında bilgi verdi.

 

Törende konuşan Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva,  engellilerin önündeki en büyük engelin, eğitimsizlik olduğuna dikkat çekti. Teknolojik gelişmeleri engellilerin eğitimi için bir fırsat haline dönüştürdüklerini ifade eden Ayva, “Projeyle Sultangazi’de bedensel engeli nedeniyle örgün eğitimde yer alamayan ya da eğitimini yarıda bırakmak zorunda kalan öğrencilerin, evden eğitimle eğitim sistemine dahil olmalarını hedefliyoruz. 7-18 yaş aralığındaki engelli öğrencilerin eğitim sistemine dahil edilerek online eğitim sitelerine ücretsiz erişebilecekleri tabletler dağıtıyoruz” diye konuştu.

 

Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Fevzi Dülger ise eğitimin önemine vurgu yaptı. Sultangazi Belediyesi olarak engellilerin sosyal hayatta daha fazla yer almaları için birçok sosyal projenin hayata geçirildiğini belirten Dülger, şunları söyledi:

 

“Engelli vatandaşlara her türlü sosyal desteği sağlayarak insan onuruna yakışır şekilde yaşam kalitelerinin artırılmasına yönelik çalışmaları yapmak en önemli hedeflerimiz arasında yer almaktadır. Belediyelerimiz, sivil toplum örgütleri ile işbirliği içerisinde hareket etmektedir. Bununla birlikte toplumsal bilinç ve duyarlılığın arttırılması da oldukça önemlidir.”

 

Protokol konuşmalarının ardından Dülger, engellilere yönelik yaptığı çalışmalardan dolayı Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay adına Beyazay Derneği Başkanı Ayva’ya teşekkür plaketi takdim etti. Program sonunda ise engelli öğrencilere tablet bilgisayar dağıtıldı.

 

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top