Eğitim

Öğretmen Atamalarının En Çok Konuşulan Branşları

Öğretmen atamaları yaklaşırken öğretmen adayları seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Twitterda vekillere ve MEB yetkililerine öğretmenlerden yoğun baskı uygulanırken hepsinin atanamama ve yapacak iş bulamamaları en büyük sorunları. Bu yüzden öğretmenler haklarını ve atanmak istiyorlar. Sizler için bu atama döneminde en çok konuşulan, sesini yetkililere duyurmayı başaran branşları araştırdık.

Sosyal Paylaşım sitesi Facebook’da Öğretmen Atamaları grubunda her branştan 1500 civarı  öğretmen adayının katılımıyla yapılan ankette en çok konuşulan ve en aktif gözüken öğretmenler Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri seçildi. Onları Sınıf Öğretmenliği, Okul Öncesi Öğretmenliği, Edebiyat Öğretmenliği, Beden Eğitimi Öğretmenliği takip etti.

ogretmen-anketEn Mağdur Bırakılan Branş Bilişim

Yapılan anketle atama döneminde en çok konuşulan branş bilişim seçildi. Esasında araştırmalarımız bunun bir tesadüf olmadığını gösteriyor. Hergün twitter’da Türkiye gündeminde yer aldığını gördüğümüz bilişim öğretmenleri bu çağda haklarının diğer branşlarına dağıtılmasından şikayetçiler. 30 Binden fazla alan dışı öğretmenin 100 saatlik kursla BT Rehber Öğretmeni yapıldığı idda ediliyor. Ayrıca Bilişim Öğretmenleri çağın bir gereği olarak bilgisayar bilimleri eğitiminin okullarda ilkokuldan üniversiteye kadar zorunlu olmasını talep ediyorlar. MEB tarafından Fatih Projesi ve Bilgisayar Bilimleri Eğitimine Önem Verileceğinin düşünüldüğünden dolayı bu atama döneminde bilişim öğretmenlerine 5 binin üzerinde kadro verilmesi bekleniyor…

4+4+4 Sınıf Öğretmenlerini Üzdü

 Yapılan anketlerde atama döneminde en çok konuşulan branşlardan ikinci branş sınıf öğretmenliği. Her yıl üniversitelerden binlerce mezun veren sınıf öğretmenleri, 4+4+4 ile mağdur bırakıldıklarını ve bu hatanın düzeltilmesi gerektiğini söylüyorlar. Kadrolu sınıf öğretmenlerin okullarda norm fazlası olması ve girecek ders bulamamaları, atama bekleyen sınıf öğretmenlerini zor duruma düşürüyor. Sınıf Öğretmenleri bu mağduriyetin giderilmesi için sosyal medya üzerinden yetkililere seslerini duyurmaya çalışıyorlar. Bu atama döneminde 15 bin atama bekliyorlar.

Çocuk Gelişimi İçin Okul Öncesi Eğitim Çok Önemli

Yapılan anketlerde atama döneminde en çok konuşulan branşlardan 3. sünün Okul Öncesi Öğretmenliği olduğu görüldü. Çocuk Gelişimi için okul öncesi eğitimin çok önemli olduğunu vurgulayan uzmanlar, bu alanın öğretmenlerinin de arkasında durarak seslerini duyurmalarına yardımcı olmaya çalışıyorlar. Okul Öncesi öğretmenleri 10 bin atama bekliyorlar.

Edebiyat Ve Beden Eğitimi Öğretmenlerini Artık Görün

 Atama sıkıntısı olan çok konuşulan diğer branşlardan ise Edebiyat ve Beden Eğitimi Öğretmenleri yine dikkat çekiyor. Lise öğretmenleri çok dertli durumda. Edebiyat Öğretmenleri 10 Bin, Beden Eğitimi Öğretmenleri 5 Bin atama bekliyor.

Muhalefet Hepsini Atayacağız Diyor

Türkiye erken seçime doğru giderken muhalefet ise atanamayan öğretmen bırakmayacağız diyor. Hükümet ise en çok atamayı biz yaptık diyor. Biz dilerizki öğretmenlerin sorunu çözülsün, atanamayan öğretmen artık kalmasın. MHP’nin kariyeriyeriyle dikkat çeken isimlerinden siyaset bilimci İstanbul Milletvekili İzzet Ulvi Yönter ise geçtiğimiz günlerde Nabi Avcı’ya verdiği soru önergesi ile atanamayan öğretmenlerin sesini duyurmaya çalıştı.

Kaynak : Mebpersonel.com

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top