Eğitim

Öğrenciler Hem Dinini Hem de Dersini Öğreniyor

Öğrenciler Hem Dinini Hem de Dersini Öğreniyor

Sultangazi’deki Mehmet Akif Ersoy Cami Eğitim Kurumu bu yıl da derslerine başladı. Kursta hem öğrenciler için okul dersleri hem de dini ilimler görüyorlar. Ücretsiz olan bu hizmet sayesinde öğrenciler hem dinini biliyor hem de iyi okullar kazanıyor.

camii (8)

 

6 senedir ücretsiz olarak devam eden kursta gönüllü olarak öğretmenler ders veriyor. Ayrıca yine caminin imamı Mustafa Aytekin ve eskiden de dershanecilik ile uğraşan Şahin Çelik hocalarımız bu işten alınlarının akıyla ama alınlarını terleterek çıkmayı başarıyorlar.

camii9

 

Bu hafta pazartesi günü öğrencileriyle yaptıkları Vialand gezisi ile bu yılki adaptasyon haftasını bitirdiler. Ve İnşallah önümüzdeki hafta dersler kaldığı yerden devam edecek.

camii10

 

Haftada 4 gün okuldan sonra ders olan kurs, okulların açılmasından önce haftada 6 gün boyunca devam etti. sabah 9 da başlayıp öğle namazı ile son bulan derslerin ardından her gün Cami İmam Hatibi Mustafa Aytekin öğrencilere namaz sonrasında sohbet vermekte.

camii

 

Cami İmam Hatip’i Mustafa Aytekin kendisiyle yaptığımız röportajda ‘Amacımız camileri asr-ı saadetteki fonksiyonuna kavuşturmak. Hatırlayalım Peygamber Efendimiz (s.a.v.) müminlerin merkez edineceği, işlerini yürüteceği, dertleşeceği, dünyevi ve uhrevi işlerini yapacağı bir merkez inşaa etti ve buna Mescid-i Nebi adı verildi. Ayrıca bu mescidin hemen yanına bir eğitim merkezi yapıldı ve buna ashabı suffa denildi. İşte asr-ı saadetteki bu yöntemin bütün İslam alemine ışık olması gerekmekte.  Biz de bunu gördük hamd olsun ve çalışmalarımızı bu yönde yapıyoruz’ dedi.

camii (2)

 

Eğitim merkezinin Müdürü Olan Şahin Çelik ile yaptığımız röpotajda ‘Cami Hayatın Kalbinde” sloganıyla çıktığımız bu yolda kararlılıkla devam etmekteyiz. Yani camimiz hem ibadethane hem okul hem bir ev veya eğlence merkezi haline geldi. Çocuklarımız gündelik hayatta ne arıyorsa onların karşısına müspet olan tüm seçenekleri sunmaya çalıştık. Disiplinli bir şekilde ders çalıştılar. Öğretmenleri gözetiminde sınavlara hazırlandılar ve İstanbul’un en iyi Fen, Anadolu ve Anadolu İmam Hatip Liselerine yerleştiler. Yıl içerisinde sosyal ve kültürel etkinliklerle geçen bir programımız oldu. Bu program her sene daha da geliştirilerek devam edecektir. Yine bu çalışmaların aynısı kız öğrencilerimize de kız Kur’an Kursu bünyesinde yapılmıştır’ dedi.

camii (5)

Bölgedeki diğer camilere de örnek ve önder olan bu proje bu yıl Sultangazi’deki birkaç camide daha ufak çaplı olarak uygulanmaya başlayacak.

IMG_9322

Camii eğtim merkezi olarak proje burs ile sınırlı değil, aynı zamanda;

Okul Cami Buluşmaları projesi ile düzenli olarak okullara ziyarette bulunan imamlar öğrencilere rehberlik ediyor.

SODEK(Sultangazi Okullarında Değer ve Karakter Eğitimi) projesi, kışın cumartesi günleri dört okulda, yazın beş okulda hafta içi dört gün yapıldı. Manevi eğitim ağırlıklı bu programda yaklaşık 1500 öğrenci yaz boyunca eğitimlerine devam ettiler.

camii (3)

Bu yıl liseye geçen en iyi 10 erkek öğrenci eğitim merkezindeki yatakhanede kalacak. Hem hafızlık dersleri, hem okul derslerine destek hem de kültürel birikimlerle donanımlı insanlar yetiştirilmesi hedefleniyor. Cami ayrıca aldığı bağışlarla başarılı öğrencilere burs vermekte.

Projelere Sultangazi Kaymakamı Ali Uslanmaz, Sultangazi Müftüsü Yusuf Sarıkaya, Sultangazi İlçe Mili Eğitim Müdürü İbrahim Demir, Sultangazi Halk Eğitim Müdürü Hidayet Aydın destek vermekte ve projeler ortak yürütülmekte.

camii (7)

Son olarak ‘Okul cami bir arada, güzel bir gelecek ufukta‘ diyerek röportajlarımızı bitiriyoruz.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top