Sultangazi

Mine İzgi Sultangazili Kadınlarla Buluştu

Mine İzgi Sultangazili Kadınlarla Buluştu

Mine İzgi Sultangazili Kadınlarla Buluştu

Sultangazi Belediyesi, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gazeteci-yazar Mine İzgi’yi Sultangazililerle buluşturdu. “Tarihe Yön Veren Kadınlar” konulu söyleşinin konuğu olan yazar İzgi, çözüme odaklanan okyanus yürekli  kadınların tarihe yön verdiğini söyledi.

Mine İzgi Sultangazili Kadınlarla Buluştu

Sultangazi Belediyesi, Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla gazeteci-yazar Mine İzgi’yi  konuk  etti. Sultangazi Belediyesi Nikah Salonları’nda düzenlenen programa  Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, Sultangazi Kadın Meclisi Başkanı Nurcan Öztürkmen ile Sultangazili kadınlar katıldı.

Programın açılış konuşmasını Sultangazi Kadın Meclisi Başkanı Nurcan Öztürkmen yaptı. Öztürkmen, konuşmasında kadının toplumdaki önemine dikkat çekerek kadına yönelik şiddeti de eleştirdi.

NİCE İSİMSİZ KADIN KAHRAMANLARIMIZ VAR

Programda konuşan Sultangazi Belediye Başkanı Cahit Altunay, kadınlara değer verilmesi gerektiğini söyledi. Kadına yönelik şiddete karşı güç birliği yapılması gerektiğine işaret eden Başkan Altunay, “Çocuklarının annesine uyguladığı şiddetin yarın kızına da uygulanabileceğini düşünmeleri gerekir. Bu nedenle kadınlarımızın önemini en fazla erkeklerimize anlatmalıyız” dedi.

Mine İzgi Sultangazili Kadınlarla Buluştu

Tarihimize baktığımızda kriz dönemlerinde ortaya çıkan çok sayıda kadın kahramanın yer aldığını kaydeden Başkan Altunay şunları söyledi:

“Bu kahraman kadınlarımız; yeri geldi kağnısı ile veya sırtında cepheye, mermi, erzak ve giyecek taşıdı. Yeri geldi hemşire oldular, askerin ağrısını dindirdiler, yarasını sardılar. Yeri geldi halkı işgale karşı uyandırmak için çabaladılar. Yeri geldi silahlarını kaptılar, kurtuluş savaşına katıldılar. Nene Hatunlar, Kara Fatmalar, Domaniçli Habibeler ve daha nice isimsiz kahramanlarımız bulunuyor.”

TARİHE YÖN VERMEK İSTİYORSAK OKYANUS YÜREKLİ OLALIM

 

Tarihe Yön Veren Kadınlar” konulu söyleşinin konuğu olan gazeteci-yazar Mine İzgi, kadınların geleceğin mimarları olduğunu ve nesiller yetiştirdiğini söyledi. Tarihe yön veren kadınların okyanus yürekli olduklarını belirten İzgi, “Tarihe yön vermek istiyorsak okyanus yürekli olalım. Biz kadınlar kendimizi yetiştirmekle topluma yön vereceğiz. Şikayetleri bırakarak çözüm odaklı olursak yetiştirdiğimiz nesil ile tarihe yön verebiliriz” dedi.

Mine İzgi Sultangazili Kadınlarla Buluştu

Kadının tarihte erkeğin arkasında değil yanında yer aldığına dikkatleri çeken İzgi, şunları söyledi:

“Kadınlarımız savaşlarda tarih yazan yiğitlerle yan yana omuz omuzaydı. Yüzlerinde, şikayet yoktu. Şikayet etmek yerine, ‘ne yapmalıyım?’ diyen kadınlardı onlar. Kadınlarımız; yaşanılan sorunlar karşısında çözüm yolları bulmak için çalışarak, çabalayarak tarihe yön verdiler.”

Program sonunda kadınlara yazar Mine İzgi’nin kitabı ile çiçek hediye edildi.

Mine İzgi Sultangazili Kadınlarla Buluştu

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top