Arnavutköy

Mahmut Yılmaz;”ADI-FED’i Vakıfın Güdümünden kurtaracağım”

 Mahmut Yılmaz;”ADI-FED’i Vakıfın Güdümünden kurtaracağım”

Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Mahmut Yılmaz, Ekim ayında yapılacak olan Adıyaman Dernekler Federasyonu (ADIFED) olağan kongresinde aday olduğunu açıkladı. ADIFED’in hak ettiği yerde olmadığını söyleyen Yılmaz, “Adıyamanlılar Federasayonunu Adıyaman Vakfı’nın güdümünden kurtaracağız” dedi.,

 

Geçen yıl kurulan ADIFED olağan genel kongresine hazırlanırken, Sultangazi Belediye Meclis Üyesi Mahmut Yılmaz kongrede aday olacağını söyledi.
Federasyonun iyi yönetilemediğini söyleyen Yılmaz, neden aday olduğunu açıkladı. ADIFED ve Adıyamanlılar Vakfı hakkında çarpıcı açıklamalarda bulunan Yılmaz yönetimi eleştirirken neler yapacağını da açıkladı.
Yılmaz, “Adıyaman’ın birliği, beraberliği, kardeşliği için, bütünleştirici olmak için adayım. Şu an İstanbul genelinde 70’i aşkın derneğimiz var ama federasyonun çatısı altında 15 dernek var. Neden birleştirici olamadık? Kendimizi sorgulamamız lazım. Bu uğurda çaba göstermek lazım. Potansiyel var iken kullanmak lazım.
Eğer Federasyon başkanlığına bizi layık görürlerse, mevcut derneklerin yarısını federasyon bünyesine katacağıma söz veriyorum. Bu da bizim şeref sözümüz olsun.
Federasyonumuzun sadece kağıt üzerinde değil, günlük hayattta da aktif, etkili bir kurum haline getirecek; günlük hayatta, siyasette, iş dünyasında söz sahibi olacağız.
Üyelerimize hesap vermekten çekinmeyen, ayrıştırmayan, birleştiren bir yapı inşa edeceğiz.
İş adamlarımızla periyodik olarak iştişare toplantıları düzenlenecek, gerek Adıyaman gerekse ülkemiz için faydalı işler yaparken iş adamlarımıza yurt içi ve yurt dışında yatırım yapma fırsatı sunacağız.

Federasyon Adıyaman Vakfının güdümünden kurtulamadı.

Adıyaman Dernekler Federasyonu hiç bir yapının muhaalifi yada alternatifi değildir. Sivil toplum örgütlerimizi bir üst çatı altında toplayarak, temsil noktasında daha güçlü olmak amacıyla ihtiyaçtan kurulan bir yapıdır. Hiç kimsenin yada kurumun güdümünde olmaması gerekir. Toplumsal faydalar üzerine kurulan bu yapıyı demokratik ve bağımsız bir hale getrmek gerekir. İşte bu yüzden adayım” diyen Yılmaz Federasyonun Adıyamanlılar Vakfının güdümünden kurtulamadığını söyledi.
Adıyamanlı STK’lar arasında en güçlü kuruluş olan Adıyamanlılar Vakfı hakkında da ağır eleştirilerde bulunan Yılmaz, yıllar geçtikçe vakfın yönetiminde zafiyetler oluştuğunu söyledi.

Vakıf zenginin yeri olmuş fakire yer yok.

Vakfın zaafiyetleri olduğunu söyleyen Yılmaz, ‘Vakıf zenginin yeri olmuş fakire yer yok. Fakirin parası çıkışmazsa vakıfta taziye bile veremiyor, bu nasıl anlayıştır. Vakfın amaçlarının neler olduğunu unutmuş görünüyorlar. Yardıma muhtaçların yanında olmak için kurulan vakıf, zenginlerin toplandıkları bir beyaz yakalıların uğrak noktası olan kulüp statüsüne dönmüş. Yöneticilerin fakirin cenazesine bile katılmadığı bir anlayışla, sadece koltuk sevdasıyla hareket ediliyor.
Mütevelli heyettekiler 20 yıldır hep yönetimde, başkalarına yer yok. Kimseye de yönetime girmek için fırsat verilmiyor. Her ne kadar son yönetim kuruluna yeni üyeler alındıysa da çoğunun yönetime alındığından ya sonradan haberleri olmuştur ya da kongre öncesi sadece yönetime alınacakları konusunda kendilerine haber verilmiştir. Bu da gösteriyor ki yönetime alınanlar sadece göstermelik alınmıştır. Siyasette ise bu zaman kadar kendileri başarılı olamadığı gibi gençlere de fırsat tanımıyorlar.

Allah aşkına 70 Adıyamanlı dernek var bir tanesi vakıftan memnun mudur?

Sosyal hayatta yoklar, kendi kabuklarına çekildiler. Gençleri vakıfa çekecek hiç bir faaliyet yok. Cazip işler yapılmıyor. Vakfın pikniğini gördük, bayramlaşma programını gördük katılım yok denecek kadar az ama yönetim bunları düzeltmek için kılını kımıldatmıyor. Yöneticilerin yanlış tutumları yüzünden vakıf cazibe merkezi olmaktan çok uzak bir hale geldi.
300 Tane burs verdik diyorlar ama İstanbul dışında hiç kimse burs alamıyor. Burs alanlar Adıyamanlı değil, listeyi açıklasınlar. Burs alabilmenin şartları neler? İhtiyaç sahibi olmak yetmiyor mu?

Ne için kamp yapılıyor.

Her yıl istişare toplantısı adı alttında 1 haftalık bir kamp yapılıyor. Bu kamplarda neler yapılıyor. Yıllık faaliyetlerine bakıldığında alınmış yeni bir karar yok. Kampı ne diye yapıyorlar yönetim bunu açıklamalı.

Ben olsaydım, o toplantıyı 20-30 bin kişi ile yapardım

Adıyaman STK’larının her hangi bir haksızlık karşısında bir araya geleceği zaman “biz siyasi konulara girmeyiz” diyerek yer vermeyen ve bu toplantılara katılım sağlamayan Adıyamanlılar Vakfı, söz konusu Sincik ilçemizin Cumhurbaşkanlığı seçiminde göstermiş olduğu rekor oy desteğini kendine doğru devşirmek için alel acele 40-50kişilik bir toplantıyla boy vermeye çalıştı. Neymiş efendim; Sincik’in başarısını kendine mal etmek için… Buna değer miydi, kendinle beraber Sincikli kardeşlerimizi de rencide etmiş olmuyor musunuz… ? Bulaşmayız dediğiniz siyasete bulaşmış olmuyor musunuz…?
Oysa Mahmut Yılmaz olsaydı; rekortmen ilçelerin kardeşliği sloganıyla Türkiye rekortmeni Sincik ve Güneysulu kardeşlerizin ve Sn. Cumhurbaşkanımızın da iştiraklarıyla en az 20-30 bin kişinin katılacağı görkemli bir açık hava toplantısı yapardı.

Fakire yardım edilmiyorsa Vakıf ne diye kuruldu?

Bir fakir yardım istediğinde yardım edilmiyor. Geçen yıl bir göz ameliyetı için başvuran yardıma muhtaç hemşerimiz çeşitli sebepler gösterilerek geri çevrildi. Bu bütçe ne için toplanıyor. Gelir ve giderlerin ne olduğunu nereye harcandığı belli değil.
İşte bu kendi işlevini yapamayan yapı federasyonu da işlevsiz bir hale getirdi.

Federasyon vakfın güdümden kurtulmalı/kurtarılmalı, bağımsızlığını kazanmalı ve faydalı işlere imza atmalı. İşler başarılı, aktif ve iş bilen kadrolara teslim edilmeli. Federasyonu sadece temsil amaçlı değil, faydalı işler yapacak ve gerek Adıyaman gerekse Adıyaman dışındaki hemşerilerimizin yararına olacak faaliyetlerde bulunmalıdır.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top