Sultangazi

Madde Bağımlılığıyla Mücadele Seminerleri

Sultangazi’de madde bağımlılığının zararlarına dikkat çekmek amacıyla annelere yönelik “Benim çocuğum yapmaz deme!” semineri düzenlendi.

Sultangazili anneleri madde bağımlığına karşı bilinçlendirmek amacıyla “Benim Çocuğum Yapmaz Deme!” semineri düzenlendi. Sultangazi Kadınlar Meclisi, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Narkotik Suçlarla Mücadele Sultangazi Şube Müdürlüğü organizasyonuyla yapılan seminerde; ailelerin çocuklarda madde bağımlılığını çocuklarından uzak tutmaları için yapmaları gerekenler anlatıldı.

Sultangazi Kadınlar Meclisi, Türkiye Yeşilay Cemiyeti ve Narkotik Suçlarla Mücadele Sultangazi Şube Müdürlüğü organizasyonuyla 50. Yıl Kültür Merkezi’nde düzenlenen seminere; Sultangazi Belediye Başkan Yardımcısı Bekir Koç, Sultangazi Kadınlar Meclisi Başkanı Nurcan Öztürkmen, Sultangazi Gençlik Meclisi Başkanı Mustafa Yiğit ile Sultangazili anneler katıldı.

Programda konuşma yapan Sultangazi Kadınlar Meclisi Başkanı Nurcan Öztürkmen, uyuşturucu kullanımının çağımızın en önemli tehlikeleri arasında yer aldığını söyledi. Madde bağımlılıklarının toplumda ciddi yaralar açtığına işaret eden Öztürkmen, “Madde bağımlılığının zararları kişinin bedeninden başlayarak ölümlere, şiddete ve kültürel bir yozlaşmaya neden oluyor. Gelecek nesillerin daha sağlıklı ortamlarda yaşaması için uyuşturucuyla mücadele etmeliyiz” dedi.

Ailelerin madde bağımlılığına karşı bilinçli olmaları gerektiğine dikkatleri çeken Öztürkmen, “Uyuşturucuyla mücadelede ailelere önemli bir pay düşüyor. Bu nedenle özellikle annelerimize ulaşarak madde bağımlılığının olumsuz etkilerini çözebileceğimize inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Türkiye Yeşilay Cemiyeti Genel Merkez Temsilcisi Şengül Kazanır da yaptığı konuşmasında madde bağımlılığı konusunda farkındalığı arttırmak istediklerini söyledi. Özellikle annelerin çocuklarını ilk fark edecek bireyler olduğuna vurgu yapan Kazanır, “Annelerimizin çocuklarındaki değişimleri yakından takip etmeleri gerekiyor. Annelerimizi madde bağımlılığına karşı bilinçlendirerek çocuklarımızın geleceğini tehdit eden bu durumdan uzaklaştırmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Seminere konuşmacı olarak katılan Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü Madde Bağımlılığı Uzman Eğitmen İsmail Alkan da madde bağımlılığının zararlarını ve mücadele yöntemlerini anlattı. Sigara, alkol ve uyuşturucu bağımlılıklarının toplumda ciddi yaralar açtığına değinen Alkan, ailelerin çocuklarındaki değişimleri dikkatli gözlemlemeleri gerektiğini vurguladı.  Madde bağımlılığından korunmanın en iyi yolunun hiç başlamamak olduğunu kaydeden Alkan şunları söyledi:

Sigara ömürden 10 yıl azaltıyor, alkol ile 20 yıl az yaşarsınız.  Uyuşturucularla ise 3 yılda veya anında ölebilirsiniz. Madde bağımlılıklarının insana verebileceği zararlarla ilgili hiç sınır yok; ölüm, şiddet, hırsızlık ve daha pek çok zararı olabiliyor. Bu nedenle çocuklarınızda gördüğünüz en ufak değişimi gözlemlemeli ve ona göre tedbirlerinizi almalısınız.”

 

Karikatürlerle madde bağımlılıklarının zararlarının anlatıldığı seminerler, 4 hafta boyunca Cuma günleri saat 14.00’de Sultangazili annelere sunulacak.

 

FOTOĞRAFLARIN TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ !

Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

To Top