Köşe Yazıları

Topyekün Yenilenmemizin Zamanıdır

TOP YEKÜN YENİLENMEMİZİN ZAMANIDIR

Ahmet SÜT

29 Ağustos 2016

Önceki yazımız Sayın Cumhurbaşkanının devlet kurumlarının tümüyle yeniden inşa edilmesine dönük sözleri ile ilgiliydi.

Bu yazımız da bu minvalde olacak. Zira bu sözlerin ne denli yerinde olduğunu sanırım gün geçtikçe ülkedeki birçok kesim daha iyi anlıyor, yeter ki meseleye ideolojik yaklaşılmasın. Zira kuruluşundan günümüze kadar askeri darbelerle, darbe teşebbüsleriyle oldukça yıpratılan, bu darbe eseri yasalarla oldukça hantallaştırılan bir devlet yapısı var karşımızda.

Anayasası, 12 Eylül Darbe eseri bir devletin kurumlarının mevcut haliyle ne çağın gereksinimlerini karşılaması beklenebilir ne de vatandaşına huzur, mutluluk vermesi beklenebilir.

Ülkedeki neredeyse bütün kesimlerin böyle bir beklentisi de kalmamış durumdadır zaten. Bu realitenin birçoklarınca bilinmesinin bir anlamı olsa da fiiliyatta bir şey değişmediği için anlamını da yitiriyor. Fakat bu realiteyi bilen ve dillendiren devletin tepesi ise bu çok şeyi değiştirir. Zira devleti yönetmeye talip olduğu günden bu yana söylediklerini, vaad ettiklerini yapan bir liderin böyle oldukça hayati bir konuda kararlılığını ortaya koyması bizleri heyecanlandırsa da beraberinde bir takım soru işaretlerini getirmeden edemiyor!

Bir siyasetçi olarak, en önemlisi bir lider olarak sözünün eri Sayın Cumhurbaşkanının bu konuda da önemli adımlar atacağı kuşku götürmez. Bizleri ilgilendiren boyutu kendi parti teşkilatlarının, kendine bağlı belediyelerin Sayın Erdoğan’ın hızına yetişip yetişemeyeceği hususudur.

Gözlemlediğimiz odur ki, 15 Temmuz Darbe Kalkışması’ndan bu yana AK Parti teşkilatlarının ve belediyelerinin güç geçtikçe ortaya koydukları atalet, isteksizlik, meselenin ehemmiyetini yeterince anlamadıklarına dönük idraksizlikleri bizleri ister istemez kaygılandırıyor.

Elbette bu süreçte Sayın Erdoğan’ın uyarılarını dikkate alan, hayatını tehlikeye atma pahasına paralel yapı ile mücadele eden parti yöneticilerimiz, hem il bazında hem de ilçe teşkilatları bazında oldu. Buna en güzel örnek de Sultangazi İlçe Başkanı Suzan Dağlar Civan hanim ve ilçe teşkilatıdır; fakat yine de gözlemlediğimiz kadarıyla AK Parti teşkilatları ve belediyeleri hem feraset olarak hem de fiiliyatta liderlerinin çok gerisinde olduğu izlenimi veriyor.

Dileriz kaygılarımız yersizdir!


Yazarın Önceki Yazıları:

-Bundan Sonra Ne mi Yapılmalı! – 22 Ağustos 2016

-Bu Aziz Millete Kaybettirmeye Hakkınız Yok! – 16 Ağustos 2016

-Kazanan Darbeciler Değil, Milletin İradesi Oldu – 8 Ağustos 2016

1 Yorum

Bir Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

En Çok Okunanlar

çok içmek